TARİHİ ZAHİR BAYBARS CAMİSİ HİZBULLAH İŞGALİNDE


İRAN ANALİZ / Baelbek bölgesindeki Sünni İslami Vakfı adlı teşkilat verdiği resmi şikayet dilekçesi ile bölgedeki Resul Ayn adlı kısım, Akkara bölgesindeki 3566 rakamlı yerde mevcut tarihi Zahir Baybars Camisinin yıkım ve tahribatına dair önemli bilgileri paylaştı. Şii Hizbullah örgütünün işgal ettiği cami marşların, sloganların dinletildiği bir yere dönüştürülürken Sünnilerin namaz kılmasına ise izin verilmiyor.

Zahir Baybars Camisi Baalbek’te Darul Fetva kurumuna mensup Sünni İslami Vakıflar teşkilatının mülkü. Ancak silah ve baskı yoluyla Hizb örgütü burasını yıllardır işgal etti. Hatta Re’sul Hüseyn isimli bir Şii musallası haline döndürdü bu camiyi. Öyle ki Veliyyi Fakih düşüncesini savunan Hizb burasını marşların ve sloganların sürekli dinletildiği bir mekan haline çevrildi. Bölge halkı da lokanta ve kahvehane benzeri bu tür uygulamalardan ve psikolojik saldırılardan ciddi rahatsızlık duydu. Tüm şikayetlere, akil adamların uyarıları ve işgali sona erdirip camiyi ehline teslim etmesi yönündeki taleplerine rağmen Hizb yetkilileri bunları dinlemedi.

Hizb örgütü aynı zamanda caminin imarı ve tadilatı için de Şer’i sahiplerine izin vermezken, buranın beş vakit namaz kılınacak halde yeniden eski haline getirilmesini engelledi. Caminin tarihi dokusuna uygun bir şekilde tamir, tadil ve restore edilmesi için mimari projeyi hazırlayan Mısırlı mühendis de örgüt tarafından engellendi, çalışmalarına izin verilmedi. Türkiye kamuoyuna ilk defa yansıyan bu önemli işgalin özellikle Suriye devrimiyle birlikte çok açık ve net bir şekilde fanatik Şii mezhepçi siyaseti ortaya çıkan Hizbin, Lübnan genelinde yürüttüğü siyasetin sadece küçücük bir örneği olduğuna dikkat çekiliyor.

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: