Av. Ersöz: Siber saldırının kaynağı ortaya çıktı /// CC : @vardiyabizde @BalyozGercekler @rodrikdani


Odatv davasında 8 ay sonunda mahkemeye ulaşan TÜBİTAK raporunun ayrıntıları ortaya çıktı. Rapor, bilgisayarlara uzaktan dosya yükleyen yazılımın aktif olarak çalıştığını belirtiyor. TÜBİTAK, Odatv çalışanlarına yönelik bilgisayar saldırılarının da aynı merkezden yürütüldüğü tespit etti. Avukatlar da her fırsatta tutukluluğun devamı kararlarında atıf yapılan raporun gelmesiyle, müvekkillerinin serbest bırakılması gerektiğini vurguladı.

8 ayın sonunda mahkemeye ulaşan TÜBİTAK raporu Odatv davasının seyrini değiştirecek tespitler içeriyor. TÜBİTAK, davaya konu olan dijital dosyalardaki tutarsızlıkların normal bir kullanıcı davranışı olamayacağını tespit etti. Rapor; davaya konu olan dijital belgelerin Odatv ve çalışanlarının bilgisayarlarında oluşturulmadığı açıkça ortaya koyuyor.

TÜBİTAK uzmanları, söz konusu bilgisayarların "özel hedefli sosyal mühendislik saldırıları"na hedef olduğunu belirtti. Odatv avukatlarından Hüseyin Ersöz, TÜBİTAK raporunun ayrıntılarını Ulusal Kanal’a değerendirdi.

“Bu tutarsızlıklar normal bir kullanıcı davranışıyla açıklanabilecek tutarsızlıklar değil değerlendirmesini yapıyor TÜBİTAK. Söz konusu dijital dökümanların Odatv ve çalışanlarının bilgisayarlarında açılmadığı, değiştirilmediği yani o bilgisayarlardan, söz konusu dosyalara erişilmediği değerlendirmesi var raporda.”

Odatv bilgisayarlarında, dışarıdan dosya ekleme özelliğine sahip zararlı yazılımların aktif olarak çalıştığı TÜBİTAK tarafından doğrulandı. TÜBİTAK raporunda Odatv çalışanlarına yönelik bilgisayar saldırılarının aynı merkez tarafından yürütüldüğü de tespit edildi. Saldırıların aynı kaynaktan gelmesi, Odatv’nin tertibi planlayanlar tarafından bilinçli bir şekilde hedef alındığını da gözler önüne serdi.

“Barış Pehlivan’ın bilgisayarına yönelik spam saldırısının kaynağıyla Müyesser Yıldız’ın bilgisayarına yönelik spam saldırısının kaynağı aynı. Aynı imei numarası.”

Avukatlar, tutukluluğun devamı için gerekçe olarak gösterilen TÜBİTAK raporunun gelmesiyle müvekkillerinin serbest bırakılması bekliyor.
“Mahkemenin artık müvekkillerimize tutuklu gazetecilere özgürlüklerini iade etmesi gerekiyor.”

Avukatların daha önce aldığı bilimsel raporlarda, Uluslararası Siber Suçlar Sözleşmesi’ne atıf yapılarak, mevcut şartlarda elde edilen dökümanların delil niteliği olmadığı vurgulanmıştı.

ulusalkanal.com.tr

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: