DEKKASİ: SURİYE’DE HAVA YASAĞI KONMALI, YETKİLİLER YARGILANMALI


İRAN ANALİZ / Arap Parlamentoları Birliği başkanı Salim el-Dekkasi yaptığı açıklamasında Suriye’de hava yasağı konulması, uçuşa yasak bir bölge oluşturulması, komşu ülkelere kaçan mülteciler için sınır kapılarının açılması ve güvenli bir koridorun oluşturulması yönünde çağrılarda bulundu.

Kahire’de düzenlenen basın konferansında konuşan el-Dekkasi bölgesel ve uluslararası oluşumlara çağrıda bulunarak Suriye halkını karşı karşıya bulunduğu cinayet ve katliamlar karşısında korumak için acilen gereken tedbirleri almalarını istedi. Bunu gerçekleştirmek için ise Suriye üzerinde uçuş yasağı konulması, hava tampon bölgesi oluşturulması, insani yardımların mültecilere ulaştırılması için sınır kapılarının açılması ve bir güvenlik koridoru kurulmasını istedi.

Dekkasi konferansta aynı zamanda Suriye halkının meşru temsilcisi olarak Suriye Milli Meclisinin tanınmasını istedi. Özgür Suriye Ordusuna destek verilmesi böylece hürriyet ve adalet ile yaşama hakkına Suriye halkının ulaşmasının mümkün olacağını belirtti Yine Dekkasi konuşmasında Rus ve Çin parlamenterlere de çağrıda bulunarak meşruiyetini, dürüstlüğünü ve zeminini yitiren Suriye rejimin verilen desteği durdurmaları için kendi hükümetlerine baskı yapmalarını istedi.

Arap Parlamentoları Birliği başkanı konferansta Esed rejiminin işlediği katliamlar ve insanlığa karşı suçların uluslararası ceza mahkemesine sunulması gerekliliğine işaret etti. Birleşmiş Milletlerin 2005 yılındaki genel kurulunda esas olarak belirlediği ilkeler doğrultusunda insanlığa karşı savaş suçları işleyen savaş suçlusu olarak yargılanmasını istedi. Mezkur kararlara göre uluslararası toplum halkların korunmasını temin etme noktasında sorumluluk üstleniyor. Eğer halkları korumada yetersiz kalınır ise, diplomatik yollar başarısız olur ise o zaman askeri müdahale seçeneği devreye giriyor.

Dekbasi birliğinin tüm parlamentorlar, devletler, uluslararası ve bölgesel teşkilatlar, sivil toplum örgütleri, ve Suriye halkına insani yardımları ulaştıran insani yardım teşkilatlarına teşekkür etti.

Arap Parlamentolar Birliği başkanı Salim el-Dekkasi özellikle Türkiye, Irak, Ürdün ve Lübnan hükümetlerine rejimin cehenneminden kaçan Suriye vatandaşlarına güvenilir bir mültecilik kapısı açma noktasındaki gayretlerinden ötürü teşekkür etti.

Açıklamada İran’ın kendi halkını öldüren Esed rejimine verdiği desteği ve konumu da telin edildi. Özgür Suriye Ordusunun hiçbir merhamet ve acıma olmaksızın kendi halkını katleden rejime karşı Suriye vatanının kurtarılması yönündeki çalışmaları da takdir edildi.

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: