MAHİR ETYEMEZ : Ergenekon’un 1 numarası kim? /// CC : @mahiretyemez


Sanıklardan Emin Gürses, ifadesinde, “1 numaranın Jandarma Eski Genel Komutanı Emekli Orgeneral Şener Eruygur” olduğunu öne sürmüştü.

İddia edilen ETÖ Sanığı Doğu Perinçek, Ocak 2009’da “1 numara Genelkurmay Eski Başkanı Emekli Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu’dur” iddiasını ortaya atmıştı. Perinçek, mahkemede “Ergenekon şemasında bir numara Hüseyin Kıvrıkoğlu’dur. İddia edildiği gibi İsmail Hakkı Karadayı değildir. Karadayı’nın adı şemada yer almamaktadır” diyordu. Ama…
Aynı cenahın, yani Perinçek ekibini yönettiği Aydınlık Gazetesi Nisan 2012’de bir haber yayımladı. “Güvenilir kaynaklara” göre “ 1 Numara Karadayı” dediler.

Bir de tanık olarak bilgi verenler var…

Mahkemenin tanık sıfatıyla dinlediği Gazeteci Yazar Zihni Çakır, 1 numara hakkında bazı şeyler anlattı. “NATO’nun tanımlamasına göre, o tür bir yapılanmanın bir numarası daima Genelkurmay 2. Başkanı olmak zorunda” dedi. Mahkeme Başkanı Hüsnü Çalmuk, “sözünü ettiğiniz dönemde Genelkurmay 2. Başkanı kimdi?” diye sorunca Çakır, ”O dönem 2. Başkan Çevik Bir’di” dedi.

Rivayet çok.

Son iddiayı, Balyoz’dan yargılanan, fail-i meçhul cinayetlerle anılan Emekli Albay Cemal Temizöz ortaya attı. “Ergenekon’un 1 numarası Emekli Orgeneral Çetin Doğan” diye konuştu.

Toparlarsak, Eruygur’un,Kıvrıkoğlu’nun,Karadayı’nın, Bir’in ve Doğan’ın isimleri gündeme gelmiş. Kim olabilir? Şimdilik bilinmiyor. Ama “görünen 1 numara özellikleri” var. Nasıl yani?

Ergenekon’dan yargılanan çok sayıda subay var. Normalde sivil asker ilişkileri çok kırılganken böyle yasadışı yapılanmada hiçbir subay sivilin emrine girmez.

Eğer 1 numara “subay” ise rütbesi ne olabilir?

İddia edilen isimlere bakılınca hepsinin “Orgeneral” olduğu açıkça görülüyor. Hatırlayalım, 27 Mayıs 1960 darbesini yapan cunta, yönetimi ele geçirdiği sıralarda büyük korku yaşamıştı. Çünkü dönemin 3. Ordu Komutanı Orgeneral Ragıp Gümüşpala, “darbenin lideri kendisinden daha kıdemli değilse ordusuyla gelip cuntacıları yakalayacağını” söylemişti. Bunun üzerine “Albay” rütbesindeki darbeciler apar topar Orgeneral Cemal Gürsel’i alıp yönetimin başına geçirdiler. Ergenekon’dan yargılanan ve “orgeneral” rütbesinde olanlar var. Hiçbir orgeneral de, kendisinden alt rütbeliye tabi olmaz.

Ergenekon’un hedefi darbeye zemin hazırlamak. Hedef buysa taşerondur. Taşeron örgütün başı da “düşünen bir adam” olmaz. “Emri uygulayan biri” olur. Bence asıl önemli olan da emri veren veya verenler kimdir?

Mahkemede, delille gündeme gelmeden kimin 1 numara olduğu belli olmayacak. Ama 1 numara, 1.Ergenekon İddianamesi’nin satır aralarında olabilir.

Twitter: @mahiretyemez
E-mail: mahir.etyemez

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: