Ümit YALIM : İZMİR YUNAN İŞGALİ ALTINDA /// CC : @umityalim


Atatürk ve silah arkadaşları, 9 Eylül 1922’de Yunan askerlerini İzmir’de denize döktüler. Ancak yaklaşık 90 yıl sonra Yunan askerleri yine İzmir’de. Hem de İzmir’in Koyun Adasını fiilen işgal ederek. Türk Adası olan Koyun Adası’nda Yunan bayrağı dalgalanıyor.

Koyun Adası ; Hekim Adası, Uzun Ada ve Kara Ada gibi İzmir’e ait adalardan birisi ve Kara Ada’ya 3,5 mil, İzmir’e 4 mil mesafede. Yani Türkiye Cumhuriyeti’nin Ege Denizi’ndeki 6 millik karasuları içerisinde. İşgal ile ilgili uydu görüntüleri 2006 ve sonrasına ait. O tarihlerde Dışişleri Bakanı Abdullah Gül.

1982 Tarihli Karasuları Kanununa göre Türk Karasuları’nın genişliği 6 mildir. Kanuna göre, hükümetin karasularını 6 milin üzerinde artırma yetkisi var ancak indirme yetkisi yok. AKP Hükümetleri, 6 millik karasularımız içinde bulunan ve İzmir’e 4 mil mesafedeki Koyun Adası’nın işgaline seyirci kalarak aynı zamanda karasularımızın 4 mile düşürülmesini sağlıyor. Yunanistan karasularını 12 mile çıkarmaya çalışırken, AKP Hükümetleri, kanunen yetkisi olmadığı halde, İzmir bölgesindeki karasularımızı neden 4 mile indiriyor ?

TARİHİ SÜREÇ

Koyun Adası, Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1566 yılında Türk egemenliğine girmiştir. Mora isyanı sonrasında, 1827 yılında, Navarin’de bulunan Osmanlı Donanması, Mısır’dan gelen donanma ile birlikte, İngiliz-Fransız-Rus ortak donanması tarafından yapılan baskın tarzındaki bir saldırı ile tamamen yakılıyor. Osmanlı Devleti’nin elinde küçük çaplı gemilerin dışında donanma kalmıyor.

1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşı sonrasında, Batı Ege Denizi’nde bulunan Kuzey Sporat Adaları, Eğriboz ve Kiklat Adaları Yunanistan’a bırakılıyor.

Birinci Balkan Savaşı’nda Yunanlılar, Kuzey Ege’de bulunan Taşoz-Ahikerya arasındaki toplam 11 adayı işgal ediyor. İşgal edilen adalar arasında Gökçeada ve Bozcaada’da var ancak Koyun Adası yok !

13 Şubat 1914 Tarihinde Yunan Kraliyet Hükümeti’ne ; Almanya, Avusturya-Macaristan, Fransa, İngiltere, İtalya ve Rusya tarafından tebliğ edilen karara göre; Yunanistan’a Gökçeada ve Bozcaada dışında toplam 9 ada bırakılıyor. Bırakılan adalar arasında Koyun Adası yok !

İstiklal Savaşı’ndan sonra, 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Andlaşması’nın 12 nci Md.nde, Yunanistan’a bırakılan Doğu Akdeniz Adaları tek tek ve ismen sayılmıştır. Yunanistan’a bırakılan toplam 9 ada arasında Sakız Adası var ancak Koyun Adası yok ! Andlaşmanın Fransızca orijinal metninde Sakız Adası “Chio” olarak geçiyor. İngiliz Dışişleri Bakanlığı’nın arşivinde bulunan Lozan Andlaşması’nın İngilizce metninde ise Sakız Adası “Chios” olarak geçiyor.

Lozan Andlaşması’nın, Türkçe, Fransızca ve İngilizce metinlerinin hiçbir yerinde Yunanistan’a bırakılan adalar arasında Koyun Adası yok ! Ayrıca Lozan Andlaşması’nın 46 ncı maddesi hükümlerine göre, Türkiye Cumhuriyeti Koyun Adası’nın payına düşen Osmanlı Genel Borcu’nu ödemiş. Yani borcunu ödediğimiz Koyun Adası şu anda Yunanistan’ın fiili işgali altında.

AKP HÜKÜMETLERİ, ADALARIN İŞGALİNE NEDEN SEYİRCİ KALIYOR ?

Osmanlı Devleti, 1827 yılında Navarin’de donanması yakıldığı için ve cepheden cepheye savaş ortamında olduğundan, Ege Denizi’ndeki adaların işgal edilmesine müdahale edemiyor.

AKP Hükümetleri iktidara geldiğinden beri Türkiye Cumhuriyeti fiilen herhangi bir savaşa girmedi. Ayrıca Türkiye’nin güçlü bir donanması var. Nasıl oluyor da Yunanistan, hiçbir engelle karşılaşmadan, hiçbir karşı mukavemet görmeden, elini kolunu sallayarak ve tek kurşun atmadan, Türkiye Cumhuriyetine ait, burnumuzun dibindeki ve karasularımız içinde bulunan Koyun Adası’nı işgal ediyor ?

Türkiye ile Yunanistan arasında, 2002 Yılında başlatılan ve AKP Hükümetlerinin Dışişleri Bakanlığı tarafından sürdürülen İstikşafi ( Keşfedici ) Görüşmeler de gizli pazarlıklar / anlaşmalar mı yapılıyor ? Asker bu görüşmelere dahil edilmiyor. Yani Genelkurmay’ın olup bitenlerden haberi yok.

AKP Hükümetleri, Yunanistan tarafından işgal edilen Eşek, Bulamaç, Nergizçik ve Koyun Adası gibi toplam 16 ada için Yunanistan’a nota verdi mi ? NATO Andlaşması’nın 4 ve 5 nci Maddeleri kapsamında NATO’yu toplantıya çağırdı mı ? Bu adaları Yunan işgalinden kurtarmak için Türk Silahlı Kuvvetleri’ne direktif ve görev verdi mi ? Kardak Kayalıkları’nın işgaline 3 gün içinde müdahale edilirken bu adaların işgaline yıllardır neden müdahale edilmiyor ?

Anayasa’nın 81 nci Maddesi’ne göre Meclis Kürsüsü’nde, “Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü koruyacağına namusu ve şerefi üzerine and içerek” söz veren, Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül ile AKP Hükümetlerinde bugüne kadar görev yapan Dışişleri ve İçişleri Bakanları neden verdikleri sözü tutmuyorlar ?

Atalarımızdan bize miras kalan ve şehit kanlarıyla sulanmış vatan topraklarına sahip çıkmak her Türk vatandaşı’nın birinci öncelikli görevidir.

Ümit YALIM

Demokrat Parti Yüksek Danışma Kurulu Üyesi

İLK KURŞUN

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: