Pehlivan: Ergenekon aracılığıyla Gladyo kuruluyor … /// @Ulusal_Kanal @halilnebiler @AydinlikGazete


Barışlar’dan mesaj var. Odatv davasının dünkü duruşmasında tahliye olan gazeteciler Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu Ulusal Kanal’a konuştu.

Esra Atalay

Pehlivan, Odatv, Balyoz ve Ergenekon davalarında bırakın Gladyo’nun yargılanmasını, tam tersine bu davalar aracılığıyla kurulduğunu söyledi. Terkoğlu ise, davalar için "Ortada ne suç ne de suçlu var" diye konuştu.

Odatv davasında yaklaşık 2 yıldır tutuklu bulunan ve dün akşam tahliye edilen gazeteciler Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu Ulusal Kanal’a konuştu.

Barış Pehlivan, bu davalarla Gladyo’nun yargılanmadığını, Gladyo’nun bizzaat bu davalarla kurulduğunu söyledi. Pehlivan, Ergenekon ve Balyoz davalarındaki hukuksuzlukları yazdıkları için tutuklandıklarını belirtti.

“Bu operasyonların genel amacı aslında lanse edilenden çok farklı. Lanse edilen işte sözde bir derin devleti biz burada temizliyoruz, işte Gladyo’yla hesaplaşıyoruz, kontrgerillayla hesaplaşıyoruz… Ama bu verilen imaj. İşin aslında bir koltuk değiştirme operasyonu. Derin devleti tasfiye ediyoruz diyerek kurmak. Odatv de bu gerçekleri yazdığı için, ‘Bakın burada Ergenekon’da, Balyoz’da size lanse edilen, size sunulan şeyle olan şey aynı şey değil. Burada farklı bir şey yapılıyor. Burada hukuksuzluk yapılıyor. Burada insanlar tutuklu tutuluyor’ diye yazdığı için; yani insanlara ‘Kral çıplak’ dediği için hedef haline getirildi. Ve Odatv ‘Bu gazetecilik’ dediği için, gazetecilik yargılanıyor.”

Pehlivan’ın kamuoyuna bir çağrısı oldu.

“Herkesten tutukluluğun devamı kararını okumalarını istiyorum. Görecekler ki Soner Yalçın, Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı için Mahkeme kaçma şüphesini öne sürmüyor, delilleri karartma ihtimalini öne sürmüyor. Peki bu insanlar neden hala tutuklu?”

Tahliye olan Barış Terkoğlu ise bu davalarda hukukun olmadığını, ortada ne suç ne de bir suçlu olduğunu söyledi.

“Birbirini tanımayan birçok insan engizisyon mahkemesine benzetiyor. Bu bir tesadüf değil. Çünkü gerçek bir yargılamada ortada suç olan bir fiil olur, o suça eşlik eden düzgün bir hukuk yargılaması olur. Burada öyle bir şey yok. Burada ortada suç olan hiçbir fiil yok. Hiçbir suç yok. Ve ortada suç olmadığı halde bunun üzerine bina edilmiş hukuksuz bir yargılama var. Biz de o hukuksuz yargılamanın içerisindeyiz. İki senesi daha küçük bir hapishanede kaldı, şimdi daha büyük bir hapishanede yargılama devam edecek.”

Islah olmadılar! İşte eylem planları

Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nu 20 aylık tutukluluk “ıslah” etmedi. Tahliye edilir edilmez daha cezaevi kapısındayken “içerdeki haksız tutukluluklar sona erene kadar” mücadele edeceklerini söyleyip, eylem planlarını açıkladılar.

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan tutuklu gazetecilerin biran önce özgürlüklerine kavuşması gerektiğini belirterek “bıraktığımız yerden devam edeceğiz. Bizi içeri atanların peşinde olacağız" diye konuştu. Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu da insanların haksız şekilde tutuklanmalarına karşı mücadele ettikleri için içeri atıldıklarını hatırlatarak “bundan sonra da aynı şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz. Silivri’nin duvarları sadece içeridekilerin özgürlüğünü engellemiyor. O duvarlar tüm Türkiye’nin özgürlüğünü engelliyor. Haksız yere tutuklananlar özgürlüğüne kavuştuğu zaman biz de gerçekten özgür olacağız” dedi.

20 aydır cezaevinde yatan Barışlar anlaşılan “ıslah” olmamışlar. Çünkü daha cezaevinin kapısındayken eylem planlarını kamuoyuna duyurdular.

İlk görev olarak bir yılı aşkın süredir Silivri’de “Yurtseverlere Özgürlük” için nöbet tutan Silivri Nöbet Çadırındaki devrimcilerle dayanışmaya gideceklerini açıkladılar.

İkinci görev İstanbul Barosu Orhan Adli Apaydın konferans salonunda gerçekleştirilecek tutuklu gazetecilerle ilgili toplantıya katılacaklar. (15 Eylül Cumartesi 10.30)

Üçüncü görev ise tutuklulukta 5. yılını dolduran Tuncay Özkan’la dayanışma için Caddebostan Kültür Merkezi’ndeki etkinliğe katılacaklar. (15 Eylül Cumartesi 14.00)

Cezaevinden çıkar çıkmaz mücadeleyi hızlandırdınız. Belliki içeride enerji biriktirmişsiniz. Köşeye çekilmek şurda dursun ayağınızın tozuyla mücadeleyi hızlandırdınız.
Size de yakışan buydu.

Hoşgeldiniz.

Barış Pehlivan: Odatv davası fiilen ve hukuken çökmüştür

Odatv davasından tahliye edilen Odatv genel yayın yönetmeni Barış Pehlivan ve haber müdürü Barış Terkoğlu’nu Silivri Cezaevi önünde yakınları ve gazeteciler karşıladı.

Karşılamaya aynı davadan "örgüt" suçlamasıyla yargılanan, Ahmet Şık, Nedim Şener ve Odatv yazarları Müyesser Yıldız, Coşkun Musluk, Sait Çakır da Silivri Cezaevi önünde Barışları karşıladılar.

Silivri’de Barışları karşılayanlar arasında gazeteci Ayşenur Arslan, Yurt gazetesi genel yayın yönetmeni Merdan Yanardağ ve Ulusal Kanal genel yayın yönetmeni Adnan Türkkan da vardı.

Tahliye sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Barış Pehlivan, Odatv davasının fiilen çöktüğünü belirterek, "arkadaşlar lütfen mahkemenin tutukluluğunun devamına şeklinde karar verdiği Soner Yalçın, Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı ile ilgili bölümü okuyunuz. Mahkeme kaçma şüpesi yok, delilleri karartma şüpesi yok diyor. O zaman neden halâ içerdeler" dedi.

Barış Terkoğlu ise Bu davalarda suçun, suçlunun olmadığını ancak cezanın hükmün olduğunu belirtti. "Hapishane bizim için okul oldu" diyen Terkoğlu içerde onlarca suçsuz yatan okul arkadaşı ve öğretmenini bıraktığını söyledi.

Daha sonra tutuklu yakınlarının kurduğu Nöbet Çadırına geçen Terkoğlu ve Pehlivan burada bir süre oturduktan sonra cezaevi önünden ayrıldı.

Etiketlendi:, , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: