Generaller Koğuşu ve DOLANDIRICI ERGENEKONUN SABIKALI TANIĞI TALİP DOĞAN KARLIBEL’İN YALANLARI /// CC : @vardiyabizde @BalyozGercekler @rodrikdani


Mehmet Ersöz 1967 yılında askeri liseye adımını attı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 45 yıl hizmet ettikten sonra, “İnternet Andıcı” davasında tutuklandığında korgeneral rütbesinde ve 6. Kolordu Komutanı olarak görev yapıyordu. Şimdi hakkında “ağırlaştırılmış müebbet” isteniyor.

Geçen yıl Yüksek Askeri Şura(YAŞ) toplantısının hemen ardından tutuklanan ve son görevi 1. ordu Komutan Yardımcısı olan Korgenerak Ersöz‘ün dosyası bu yıl ilk kez YAş gündemine geldi ve Ersöz emekli edildi.

Sadece Korgeneral Ersöz değil, YAŞ kararıyla 30 Ağustos iribariyle emekli edilen general ve amiral sayısı 37. Bunlardan 30’u “Balyoz”, 3’ü “İnternet Andıcı”(şimdi Ergenekon oldu) ve 4’ü de Ankara’daki “28 Şubat” soruşturmasında tutuklu.

Eylül başında, Hasdal ve Hadımköy askeri cezaevlerinden 33 general ve amiral Silivri 4 ve 5 no’lu cezaevlerine gönderildi. Generaller, emekliliklerinin ilk günlerini yıllarca birlikte görev yaptıkları silah arkadaşlarıyla şimdi aynı koğuşta paylaşıyorlar.

B-11 Koğuşu

Bu koğuşlardan biri de Silivri 4 no’lu cezaevi B-11 koğuşunda kalan 9 emekli askeri tanıyalım.

Koğuşun en kıdemlisi emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin. Genelkurmay İstihbarat Başkanı iken 13 ay önce “İnternet Andıcı” davasında tutuklanan Pekin, Kara Harp Okulu 1972 mezunu. Lise yıllarını da sayarsak yarım yüzyıla yaklaşan askerlik yaşamından sonra şimdi onun hakkında istenen ceza “ağırlaştırılmış müebbet.”
2008-2010 yılları arasında Genelkurmay Harekât Başkanlığı yapan emekli Korgeneral Mehmet Ersöz ise Kara Harp Okulu 1973 mezunu. B-11 koğuşunda, “İnternet Andıcı” (Ergenekon) davasında yargılanan bu iki korgeneral dışında kalanlar ise “Balyoz” sanıkları. Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz ile emekli Tümgeneral Abdullah Dalay 1975 mezunları. İhsan Balabanlı, Bekir Memiş ve Hasan Fehmi Canan koğuşun diğer “tüm”leri. B-11’de iki de emekli tuğgeneral bulunuyor: Kasım Erdem ile Gökhan Gökay.

Gururlu ve dimdikler

Silivri’nin yeni sakinleri emeklilik hayatlarına tutsak olarak fakat gururlu ve dimdik başladılar. Artık rütbe beklentileri yok ama Türkiye’nin geleceğine yönelik büyük umutları ve bu karanlık günlerin bir gün mutlaka biteceğine olan inançları var. Genelkurmay’ın, kendilerine çok gördüğü sade bir emeklilik töreni kırgın oldukları bir konu ama pek de umursadıkları yok, zaten o töreni askeri cezaevlerinden kendilerini uğurlayan arkadaşlarıyla birlikte yaptılar.

“Temizlik nöbet çizelgesi”

Meslekten gelen bir terbiye ile koğuşa ilk yapılan bir “nöbet çizelgesi” çıkarmak oldu. Yemek ve bulaşıkla o günün nöbetçisi meşgul oluyor. Haftada bir genel temizlik. Koğuşlar ve havalandırma pırıl pırıl yapılıyor. Koğuş düzeni “rütbeye göre” değil, eşitlik ve paylaşmak esas.

Elbette zamanlarının büyük bölümü okumak ve yazmakla geçiyor. Düzenli spor yapılıyor, hiç olmazsa sıkı yürüyüş.

Çok iyi İngilizce ve Fransızca bilen İsmail Hakkı Pekin şimdi Arapça öğreniyor. İyi Fransızca olan Ahmet Yavuz şimdi İngilizceye başladı.

Gökhan Gökay iyi ud çalıyor. Emekli tuğgeneralin ilk öğrencisi, emekli korgeneral Mehmet Ersöz oldu. Bazıları 40 yıldır yapamadıklarını yaptılar, bıyık bıraktılar!

Genelkurmay Başkanı ve YAŞ üyeleri, tutuklu silah arkadaşlarını haklarında kesinleşmiş bir yargı kararı olmamasına karşın emekli eden karara imza attılar. Tarihe böyle geçtiler. 33 general ve amiral şimdi Silivri’de haftada bir on dakika telefonlar konuşma ve gene haftada bir 45 dakika cam arkasında telefonla kapalı görüş “haklarını” kullanarak emekliliğin ilk günlerini yaşıyorlar. Hasretle, yakınlarıyla kucaklaşacakları ilk açık görüş için ise 3 Ekim’i bekliyorlar.

Paralar Ergenekon’a değil TESEV’e akmış!

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV), “Referandumdan sonra HSYK” başlıklı raporunu 19 Eylül günü açıkladı. HSYK Birinci Daire Başkanı İbrahim Okur, Mithat Sancar, Ahmet İnsel, Yücel Sayman gibi isimler tarafından hazırlanan raporun içeriğini tahmin etmek zor değil. Referandumdan sonra gerçekleştirilen seçimlerden sonra HSYK’nın “daha demokratik bir yapıya geçiş imkanı yaratıldığı” söylemi rapor hakkında yeterli bir fikir vermiyor. Cemaat hakimiyeti TESEV için “daha demokratik bir yapı” oluyor.

Neyse, konumuz son raporu değil fakat TESEV’in bir başka marifeti.

Ergenekon davasının (ve aynı zamanda Şike davasının) yalancı tanıklarından, dolandırıcılıktan sabıkalı Talip Doğan Karlıbel‘i hatırlarsınız. Karlıbel duruşmada Alman Heinrich Böll Vakfı’ndan, aralarında bazı Ergenekon sanıklarının da bulunduğu kişi ve kurumlara para yardımında bulunulduğunu iddia etmişti. Karlıbel‘e göre Alman vakfından Yeniçağ gazetesine 200 bin DM, Türk Ortodoks Patrikhanesi‘ne 100 bin DM, Kemal Kerinçsiz‘e 25 bin, Ümit Özdağ’a 20 bin, Veli Küçük‘e 10 bin, Sevgi Erenerol‘a 3 bin 500 DM parasal destek verilmişti.

Ergenekon tutuklusu avukat Kemal Kerinçsiz, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvurarak Karlıbel’in iddialarının araştırılmasını istedi. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yazısı, 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaştı. Genel Müdür Yardımcısı Burhan Ersoy imzalı yazıda, 2008-2012 yılları arasında Almanya’daki vakıflar tarafından Türkiye’deki çeşitli vakıf ve kuruluşlara yapılan nakdi yardımların elektronik ortamda takip edildiği belirtilerek, Türkiye’ye yapılan yardımların listesi gönderilmiş. Elbette Talip Doğan Karlıbel’in iddialarının tümü yalan. Listede İnsanı Yardım Vakfı(İHH), Mor Çatı, Türk Demokrasi Vakfı gibi kuruluşlar bulunuyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden gelen yazı şöyle bitiyor:

“Ayrıca, ilgili yazınızda belirtilen ‘Heinrich Böll’ veya ‘Heinrich Böll Stiftung” isimi de sorgulanmış Heinrich Böll Stiftung Derneği – Türkiye Temsilciliği tarafından 23.11.2011 tarihinde İstanbul’da kurulan ve halen faaliyetine devam eden ‘Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV)’na nakdi yardımda bulunduğu tespit edilmiştir.”

Hikmet Çiçek

Aydınlık

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: