Abd İle Rusya Arasında Ajan Krizi Yeniden Başladı


Yaklaşık 2 yıl aradan sonra Amerika’da yine 11 Rus ajandan oluşan bir istihbarat ağının ortaya çıkarıldığı iddia edildi.

Yaklaşık 2 yıl aradan sonra Amerika’da yine 11 Rus ajandan oluşan bir istihbarat ağının ortaya çıkarıldığı iddia edildi. Moskova ise yakalanan şahısların istihbaratla ilgileri olmadığını açıkladı.

Rus basınına yansıyan haberlere göre FBI, söz konusu “ajanların” Rusya istihbaratına ABD’den yasadışı olarak yüksek teknolojili mikroelektronikleri aktarmakla suçladı. ABD Adalet Bakanlığı ajanların isimlerini yayınladı. 3 kişi dışında tüm ajanların gözaltına alındığı ifade edildi. Ajanların başında ise Kazakistan doğumlu Aleksandr Fişenko ‘nun(46) bulunduğu illeri sürülüyor. Fişenko’nun 1994 yılında ABD’ye yerleştiği ve Houston kentinde Arc Electronics ve Rusya’nın başkenti Moskova’da da Apex System şirketleri kurduğu iddia ediliyor. ABD istihbaratına göre, ajanlar bu şirketler aracılığıyla askeri alanlarda kullanılan gizli mikroelektronik malzemeleri Moskova’ya sızdırmış.

Rus basını, aktarıldığı iddia edilen malzemeler arasında radar, patlayıcı ve diğer askeri teknoloji sistemlerde kullanılan yüksek teknoloji malzemelerinin de olduğunu belirtiyor.

Rus Itar Tass ajansı, ajan iddiasının ABD’de seçim öncesi ortaya atılmasını anlamlı buldu.

YAKALANANLARIN İSTİHBARATLA BİR İLGİSİ YOK

İddialarla ilgili açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı, göz altına alınan şahısların istihbaratla bir ilgisi olmadığını belirtti. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, “Amerikan tarafının verdiği bilgilere bakılırsa, bu suçlamaların istihbaratla ilgisi yok.” şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, konuyu araştırdıklarını açıklarken, Dışişleri Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç Amerika’daki Rus başkonsolosluklara gereken bilgilerin ulaştırılmadığını da belirtti.

2010 Haziran ayı sonunda da Amerika’da Rusya lehine casusluk yaptıkları iddiasıyla 10 ajan yakalanmıştı. Ajanlar, Rus Dış İstihbarat Servisi SVR adına çalıştıkları ve kara para akladıkları gerekçesi ile yargılanmıştı. Mahkeme tarafından sınır dışı edilmeleri kararlaştırılan Rus ajanlar, 10 Temmuz’da Viyana’nın Schwechat Havalimanı’na getirilerek 4 Rus kökenli ABD’li ajanla takas edilmişti.

CİHAN

Kaynak: http://www.haberimport.com/haber/abd-ile-rusya-arasinda-ajan-krizi-yeniden-basladi-137999.htm#ixzz28RXZWxFj

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: