Afganistan Petrol Üretiminine Hazırlanıyor


Yaşadığı sorunlarla sürekli gündemde olan Afganistan, son dönemlerde barındırdığı enerji kaynaklarıyla da gündeme gelmeye başlamıştır. Daha önceleri Orta Asya’daki enerji kaynaklarının Hint Okyanusu yolu ile dünyaya pazarlanması konusunda oluşturduğu transit geçit yolu potansiyeli ile zaman zaman gündeme gelen bu ülke, son dönemlerde kömür, bakır, altın ve uranyum rezervleri ile dünyadaki birçok şirketin dikkatini çekmiştir. Özellikle bakır ve altın madenleri ihalesinde ciddi işler elde eden Çin şirketlerinin yaptığı bir takım çalışmalar sonucunda ülkenin birçok bölgesinde petrol yataklarının bulunduğu da tespit edilmiştir. Bu yataklardan en önemlisi “Amu Derya Petrol Havzası” adı ile bilinen bölgedir.

Kuzeydeki Şibirgan, Faryab ve Serpol vilayetlerini içine alan bu bölgede yoğun olarak Türkler yaşamaktadır. Afganistan maden bakanlığının raporuna göre bu bölgede ciddi miktarda petrol rezervi bulunduğu tahmin edilmektedir. Çok tartışmalara sebep olan “Amu Derya Petrol Havzası” ihalesini Çin Ulusal Petrol Şirketi (CNPC) ile Vatan Groop isminde Afganistanlı Petrol şirketi (Devlet Başkanı akrabalarından birine ait) 25 yıllığına elde etmişlerdir. Fakat, Vatan Groop isimli şirketin bu ihalede yer alması ve bu şirketin de devlet başkanı Hamid Karzai ile yakınlığı ülkede bir takım tartışmalara sebep olmuştur. Ayrıca, Afganistan’ın tamamında olduğu gibi, sondaj çalışmalarının yapıldığı kuzeydeki vilayetlerde işsizlik sorunu fazlası ile hissedilirken, söz konusu şirketin Pakistan – Afganistan sınırındaki kabile bölgelerinden ucuz işçi getirerek çalıştırması da bir çok tartışmaya sebep olmuştu. Nitekim bu hususta bir süre önce General Dostum ile Afganistan Devleti arasında da ciddi tartışmalar yaşanmıştı. Vatan Groop’un ortağı CNPC şirketinin iddiasına göre, “Amu Derya Petrol Havzası” çalışmaları için General Dostum kendilerinden üç milyon dolar talep etmişti. Bunun üzerine Afganistan Devleti General Dostum’u “ulusal ihanet” ile suçlamıştı.

Fakat General Dostum’un sözcüsü söz konusu iddiaların asılsız olduğunu ileri sürerken, ucuz işçi olarak Pakistan’dan getirilen kaçak işçiler yerine kuzeydeki insanları ağır işlere istihdam edilmesi gerektiğini öne sürdüğünü söylemişti. Bu önerinin söz konusu şirketlerin siyasi amaçları ve ekonomik çıkarlarına aykırı olduğu için reddedildiğini ifade etmişti General Dostum’un sözcüsü. Diğer taraftan Afganistan parlamentosu üyelerinden bazıları da söz konusu ihalenin perde arkasında gerçekleşmiş olduğunu öne sürerek şiddetle karşı çıkmışlardı. Ayrıca, ülkedeki bir takım siyasi muhalif gruplar da söz konusu ihalenin Karzai’nin akrabalarına verilmesine karşı çıkmaktaydılar. Böylece Afganistan’daki petrol arama çalışmaları ciddi tartışmalara yol açmıştı. Yapılan açıklamalara göre ülke genelinde bir çok bölhgede petrol olduğu tespit edilmiştir.

Ülkede bir yandan tartışmalar devam ederken, diğer taraftan da Çin Ulusal Şirketi CNPC ile ortağı Vatan Groop kendi çalışmalarını sürdürmektedir. Bu doğrultuda Afganistan Maden Bakanlığının açıklamasına göre “Amu Derya Petrol Havzasının” bazı bölgelerindeki ön çalışmalar tamamlanmış ve en yakın zamanda petrol üretimine başlayacaktır. Faryab, Serpol ve Şibirgan bölgelerini kapsayan bu petrol havzasında şimdiye kadar sadece Serpol ve Şibirgan’ın bazı bölgelerinde çalışmaların yapıldığı bilinmektedir. Öte yandan yapılan açıklamaya göre arıtma tesisleri için şimdiye kadar yapılan masraf 300 milyon dolara ulaşmıştır. Ancak bu tesislerde ne kadar petrol üretileceği şimdilik belli olmadığı gibi, tüm Amu Derya Petrol Havzasının çalışmalarının ne zaman biteceği de şimdilik bir muamma olmaya devam etmektedir.

Afganistan Maden Bakanlığının açıklamasına göre şimdiye kadar çalışması bitmiş olan sahada 87 milyon varil petrol bulunmaktadır. Bu rakam tüm Amu Derya Petro Havzasının yüzde 20’sini oluşturmaktadır. Yine söz konusu bakanlığın açıklamasına söre, yapılan sözleşme gereği 2012 sonuna kadar bu bölgelerde 160 bin varil petrol üretilmesi gerekmektedir.

Yıllardan beri hep yaşadığı sorunlarla gündemdeki yerini koruyan Afganistan, aynı zamanda önemli bir Pazar niteliğindedir. Bu ülkede, bakır ve altın madenleri ihalelerini elde eden Çin şirketleri enerji alanında da çalışmalarına başlamıştır. Dolayısı ile sadece inşaat sektöründe bir takım ihalalere katılıp kazanan Türk şirketlerinin de daha çok yatırıma yönelik bir takım çalışmalara başlaması ve maden çalışmalarına da ihalelere katılması gerekmektedir. Çünkü Türkiye, gerek tarihi ve kültürel yakınlığı, gerekse son 11 yıl içerisinde Afganistan’daki faaliyetleri ile diğer ülkelerden bir adım önde gözükmektedir. Dolayısı ile Türkiye sahip olduğu bu potansiyelden yararlanarak daha ciddi işler yapabilir.

http://www.turksam.org/tr/a2769.html

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: