ESED DANIŞMANI ŞABAN, LÜBNAN’DAKİ TERÖRİST EYLEM PLANLAYICISI


İRAN ANALİZ / Tonlarca bomba, terörist eylem planları, milyon dolarlar ve ilişki ağıyla suç üstü yakalanan Esed-Hizbullah müttefiki eski bakan, Hristiyan Mişel Avn hadisesiyle ilgili yeni bilgiler yayımlandı. Lübnan İçişleri İstihbaratı ve enformasyon birimlerinin çalışmasına göre Esedin danışmanı olan Buseyne Şaban da Simahe olayında yer alan isimler arasında yer alıyor.

MTV kanalının dün akşamki üst düzey bir istihbarat yetkilisine dayandırdığını söylediği haberinde şunlar kamuoyu ile paylaşıldı: “Semahe hadisesiyle ilgili bir tutanağa bir ilave tutanak daha yapıldı. Bu tutanaklara askeri savcılık, dosyayı askeri soruşturma çerçevesinde inceleyerek Buseyne Şabanın da ismini ekledi. Dosya Simahe ile Şam arasında gerçekleştirilen telefon görüşmelerinin hepsinin tahlil edilmesini içeriyor.”

Şam’da iken Simahe’nin gerçekleştirdiği Esed rejim yetkilileri ile telefon görüşmeleri dinlendi, bunlar geniş çaplı olarak kayda geçildi. Her konuşmasında Türkiye ve çeşitli ülkeleri suçlayan, rejimin kilit isimlerinden olduğu bilinen Esedin danışmanı Buseyne Şaban da terör saldırısının planlanmasında, patlayıcılar ve olayların tezgahlanmasında önemli rol üstlendi. Hristiyan terörist Mişel Simahe’nin görüşmeleri General Ali Memlük ve Buseyne Şaban gibi üst düzey rejim yetkilileri ile yapıldı. Kayıtlara göre Simahe atılacak adımlarla ilgili Şaban’a bilgiler vermekteydi.

Habere göre Askeri Başsavcı tutuklanması kaydıyla bu dosyayı askeri soruşturma savcısına aktaracak. Şimdiye kadar terörist eylem planlayıcı olduğu açıkça ortaya çıkarılan General Ali Memlük hakkında herhangi bir karar çıkmadığına dikkat çeken kaynaklar bu konunun Esed müttefiki hükümet ile ilişkili olduğuna işaret çekiyor. Yine de Simahe’nin yargılanmasıyla paralel olarak terörist hadisenin bizatihi destekçisi ve planlayıcı olan Esed rejimin daha fazla ifşa olacağı, daha fazla Lübnan içindeki müttefiklerinin açığa çıkacağı yorumları yapılıyor.

Tonlarca patlayıcısı kendi aracında Lübnan’a sokan, buradan ülkede mezhep fitnesini çıkartmak üzere hassas bölgelerde patlatmak üzere planlar yapan Hristiyan bakan Hizbullah müttefiki Mişel Simahe suç üstü yakalanmıştı. Olayın baş aktörü olan General Ali Memlük Milli Güvenlik biriminin başkanlığını yapan Esed rejiminin en önemli isimlerden bir tanesi.

Etiketlendi:, , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: