PUTİN’İN ADAMLARI BENİ ÖLDÜRECEK


Rusya’nın önde gelen insan hakları savunucularından gazeteci Tanya Lokşina ardı ardına ölüm tehditleri alınca basın toplantısı düzenledi. Lokşina “İstihbarat peşimde ama yılmayacağım” dedi

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Mayıs ayında üçüncü kez devlet başkanlığı koltuğuna oturan Vladimir Putin’in 12 yıllık iktidarı boyunca Rusya’nın kötüye giden insan hakları ve basın özgürlüğü karnesinde düşüş devam ediyor.

Yolsuzlukları ifşa eden ünlü gazeteci Anna Politkovskya‘nın 2006’da ve Rusya’ya bağlı özerk cumhuriyet Çeçenistan’daki insan haklarını araştıran Natalya Estemirova’nın 2009’da öldürülmesinin şokunun halen yaşandığı ülkede gazeteci Tanya Lokşina aldığı ölüm tehditlerini basın toplantısıyla açıkladı. Dünyanın en etkili insan hakları örgütlerinden Human Rights Watch’ın araştırmacılarından Lokşina önceki gün yaptığı toplantıda, doğmamış çocuğunun bile tehdit edildiğini anlattı.

‘Artık yalnızsın’
Tehdit mesajlarında her adımının belirtildiğini anlatan Lokşina, telefonunun dinlendiğine bunun da güvenlik güçleri tarafından yapıldığına inandığını anlattı. Geçen hafta Müslüman nüfus ağırlıklı Dağıstan’a gitmeden önce gelen bir mesajı anlatan hamile Lokşina; “Kolay bir doğum yapmayacağımı ve Moskova’ya döndüğümde peşimden geleceklerini söyleyen bir mesaj gönderdiler” dedi.

Ödüllü gazeteci
Ödüllü bir gazeteci de olan Lokşina mesajlarda yer alan bilgilerin ancak özel görüşmelerinin takip edilmesiyle elde edebileceğine dair çarpıcı örnekler verdi. Kuzey Kafkaslar konusunda Rusya’nın en önemli uzmanlarından eşinin uçağı kalktığı anda cebine gelen “Artık yalnızsın” mesajından, doğum yapacağı tarihe ve kayıtlı olmayan ev adresine kadar özel hayatının izlendiğini Rus basınına dehşet içinde anlattı.

Ombudsman araştırıyor
Geçen aralık ayında Dağıstan’da polis şiddetine sıklıkla yer veren muhalif bir yerel gazetenin sahibi Hadzimurad Kamalov, ofisinin dışında vurularak öldürülmüştü. Rus Dışişleri Bakanlığı, insan hakları ombudsman’ından Lokşina’nın iddialarının soruşturulması için talimat geldiğini açıkladı. Meclisten yakın bir zamanda geçen yeni bir yasaya göre yurtdışından fon alan sivil toplum kuruluşları ‘yabancı ajan’ olarak kayıt yaptırmak zorunda.

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: