Rusyalılar suçunu itirah etmiyorlar


ABD’de tutuklanan dört Rusyalının avukatı Aleksey Tarasov’un bildirdiğine göre Rusyalılar mahkemede suçlarını itiraf etmediler. 11 sanık New York’un Brooklyn Bölgesi savcılığı tarafından gizli teknolojileri satmakla suçlandı. Bu kişilerden 8-i şimdi tutuklu bulunuyor. Dün akşam Houston mahkemesinde davaya bakılmasına başlandı. Sanıklara ithamname okundu. Tutuklanan 8 kişi arasında 4 Rusyalı ve ayrıca başka Azerbaycan, Ukrayna ve Kazakistan vatandaşları da bulunuyorlar.

ABD’de Rusya’ya gizli teknolojiler satmakla suçlanan 8 kişinin tutuklanması ile ilgili skandal giderek daha büyük boyut alıyor. ABD Ticaret Bakanlığı 165 gerçek ve tüzel kişiye yaptırımlar uygulamaya başladı. İlgili listeye çifte teknolojiler satmakla itham edilen firmalar ile işbirliği yapan şirketler, Rus örgütleri ve Rusya vatandaşları, bundan başka İngiltere, Almanya, Kanada, İsveç ve bazı diğer ülkelerden firmalar alındı.

Amerikan istihbarat örgütlerinin iddia ettiğine göre Aleksandr Fişçenko isimli başlıca sanık, Sovyetler Birliği’nin Berlin’deki askeri istihbarat kuruluşlarında hizmet etmişti.

Şu husus dikkati çekiyor: ABD Dışişleri Bakanlığı meydana gelen durumu yorumlamak istemedi. Hem de ABD makamlarının açıkladığına göre söz konusu, casusluk değil, çifte amaçlı malların yasadışı ihracatıdır. Rusya Dışişleri Bakanlığının konu ile ilgili yorumunda kaydedildiğine göre Rusya vatandaşlarına karşı öne sürülen suçlamalar cezai karakter taşıdığı halde bunların haber alma faaliyetleri ile hiç ilgisi yoktur. Rusya Federal Güvenlik Servisi Başkanı Aleksandr Bortnikov, ABD’de tutuklanan Rusyalılar hakkında gerekli verilerin toplanması talimatını verdi. Aleksandr Bortnikov Rusya’nın Sesi Radyosu’na verdiği demeçte şunları söyledi:

Gerçekte ne oldu, bilmek isterdim. Okuduğum ve duyduğum yorumlardan anladığıma göre söz konusu olan, eski Sovyetler Birliği topraklarında veya her hangi başka yerlerde yaşamış olan eski Sovyet vatandaşlarıdır. Bu kişiler hakkında her türlü verilerin toplanması ve bir sonuç çıkarılması talimatını verdim.

Bu çeşit davalarda uzmanlaşan Ameriklı avukat Duglas MakNab, Amerikan özel servislerinin sanıkların Rusya ve Rus istihbarat kuruluşları ile bağlantılı olduklarını özel olarak belirteceklerinden emindir. Avukat şu hususa işaret ediyor: Gerekli onayın alınması için savcılık FİSA’ya (United States Foreign Intelligence Surveillance Court) başvuruda bulundu. Bu gizli mahkeme “Yabancı isihbarat üzerinde kontrol uygulanmasına ilişkin Yasa”ya uygun olarak faaliyet yürüterek casusluk konulu davalarla uğraşıyor. Duglas MakNab sanıkların suçlu görülmeleri durumunda bu kişilerin ciddi süreler için hapse mahkum edilebileceklerini belirterek şunları söyledi:

ABD Ticaret Bakanlığında özel ihracat malları listesi vardır. Listedeki malları ihraç etmekle uğraşyan firma Ticaret Bakanlığının onayını almalıdır. Bu firmalar Bakanlığı ne gibi malları ne miktarda kime ihraç etmek istediği hususunda bilgilendirmelidir. Sözü geçen mallar ülke dışına taşınmadan önce ilgili başvuru dilekçesinin Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanması şarttır. Zannediliyor ki şimdi suçlanan kişilerden hiçbiri Bakanlığa gerekli başvuru dilekçesi sunmadı. Bu,yasadışı bir davranıştır. Ve bu davranışta bulunan kişilere karşı 25 ciddi itham öne sürülüyor. Neticede böyle kişiler süresi dolmadan Salı verilmesi hakkına sahip olmayıp 20 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

New York Savcılığı ayrıca gıyaben itham edilen üç kişinin sözde Rusya’da bulunduğunu iddia ediyor.

Siyaset bilimciler ise yeni bir ‘casusluk skandalı’nın’ sadece ABD’de yapılacak devletbaşkanlığı seçimi öncesinde gerçekleştirilen gürültülü bir promosyon etkinliği olmasına ihtimal veriyorlar.

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: