İRANLI GAZETECİLERE YÖNELİK SİNDİRME POLİTİKASI SÜRÜYOR


İRAN ANALİZ / İranlı gazeteci Mahmut Serabi ülkedeki rejim muhalifi veya eleştiri yönelten herkesi kapsayan klişe suçlamalara maruz kalarak sekiz yıl hapis cezasına ve 10 yılda ülkede medya faaaliyetinden men cezasına çarptırıldı. 2009 yılındaki hileli cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını protesto eden, muhalefete destek veren veya eleştiri yönelttiği düşünülen gazeteci, düşünür, yazar, siyasi, öğrenci veya aktivist yüzlerce kişi tutuklu kalmaya devam ediyor.

Nidayi Sebz Azadi (Özgür Yeşil Çığlık) adlı internet sitesinin haberine göre tutuklanan gazetecinin avukatı müvekkilinin “milli güvenliğe karşı toplanmak, gizli dolap çevirmek, rejime karşı propaganda yapmak, yalanlar yaymak ve lidere (Hamaneye) hakaret etmekle” suçlanıyor.

Mahmud Serabi’nin hapis cezasının onaylandığı ve işkence, tecavüz, darp ve cinayetlerle meşhur olan Evin Cezaevine nakledildiği bildirildi.

Mart 2011 tarihinde tutuklanan Serabi sekiz ay hapisde kaldıktan sonra serbest bırakılmıştı. Yetkililer daha öncesinde de 2009 hileli cumhurbaşkanlığı seçimlerini takiben siyasi tutukluların sözde itiraflarına dair şiir yazdığından kendisine ceza vermişti. Tamamına yakını korkunç işkencelerle uyduruk itiraflarda bulunduğu bilinen binlerce insan mahkum edilmiş durumda. İşte bunları dile getiren şiir nedeniyle Serabi 44 gün daha hapiste yatmak zorunda kalmıştı. Yine kendisi muhalif hareket liderlerinden MirHüseyin Musavi için de bir açık mektup kaleme almıştı.

2009 yılında Devrim Muhafızları, Besicler, Ayetullahlar, merciler ve İran derin yapısının, Ali Hamaney’in direk müdahil olduğu, çok büyük çaplı hilelerin yapıldığı cumhurbaşkanlığı seçimleri yaşanmıştı. Kendi seçim bölgelerindeki kampanyalarda inanılmaz kalabalıklar, konvoylar ve ekipler ile seçim çalışması yapan muhaliflerin sonuçta kendi memleketlerinde inanılmaz sonuçlar almaları gibi açık usulsüzlük, sahtekarlık ve hileler yapıldığı öne sürülmüştü. Bu nedenle başkent Tahran başta olmak üzere milyonlarca İranlı sokaklara dökülerek barışçıl protesto eylemleri düzenlemişti. Sert şekilde bastırılan, onlarca kişinin öldürüldüğü, binlerce insanın tutuklandığı sert müdahaleler ile gösteriler kontrol altına alınabilmişti.

Bu protestoları takiben başlatılan sistematik sindirme politikaları çerçevesinde sadece geçtiğimiz iki yıl içerisinde 108 muhabirin tutuklandığı, bazılarının serbest bırakıldığı, çoğunun ise hala mahkum olarak tutulmaya devam ettiği biliniyor.

Bir nevi bir Papa, bir Peygamber veya dokunulmaz bir put konuma getirilen Veliyyi Fakih makamını işgal eden Ali Hamaney’e yönelik ülkedeki küçücük bir eleştiri, bir haber, bir makale, bir blogdaki cümle veya bir karikatür dahi onlarca yıl hapis cezası, yüksek miktarlarda para cezası veya alanında çalışmaktan men gibi ağır cezalara maruz bırakılıyor.”

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: