HİZBULLAH’IN ÇARESİZ MANİPÜLATİF TAKTİĞİ: SÖZDE KEŞİF UÇAK


İRAN ANALİZ / Tüm gücüyle Esed çetelerinin yanında savaşan Hizbullah örgütü Suriye’de her geçen gün üst düzey bir komutanını, yetkilisini ve onlarca militanını kaybediyor. Etnik temizlik saldırılarındaki rolü ve aldığı kayıplar nedeniyle itibarı zedelenen, her anlamda ciddi darbe alan Hizbin keşif uçağı senaryosu ile dikkatleri başka yere çekmeye çalıştığı yorumları yapılıyor. Analizcilerin başarısız bir taktik olarak nitelendirdiği Nasrallah’ın bu adımı; 2006′daki İran-Hizb müttefiki Iraklı Şii milislerin Sünnilere yönelik yürüttüğü geniş çaplı etnik temizlik saldırıları esnasında iki İsrail askerinin kaçırılması hadisesine benzetiliyor. İkisinde de kamuoyu yönlendirilmeye çalışıldı.

Şii dünyasının ve temsilcisi olduğu İran rejiminin, Taklit Merci Ayetullahların, büyük kurumlarının, Hizbullah gibi örgütlerin Suriye katliamı ile birlikte tamamen Esed rejiminin yanında yer aldıkları görüldü. Suriye’nin komşusu olan Lübnan’dan binlerce militanıyla katliamlara destek veren Hizbullah’ın tavrı ise örgütün arkaplanını bilmeyen açısından şok etkisi yaptı. Günler geçtikçe katliamlardaki rolü, Esed’i ayakta tutan en önemli payanda olması gerçeği Hizbullah’a saygı duyan insanları, örgütleri ve ülkeleri hayal kırıklığına uğrattı.

Nasrallah’ın dünyanın gözleri önündeki katliamları yalanlayıp elindeki medya imkanlarını Esed için seferber etmesine rağmen kamuoyunda istenen etkiyi oluşturamadı. Devrimin başlamasından bu yana yüzlerce militanının cesedi tabutlar içinde Lübnan’a geldikçe iç ve dış kamuoyundan Hizbe yönelik baskılar artmaya başladı. Son olarak operasyonlar birim komutanı Ebu Abbas’ın öldürülmesi, Hizbin bunu cihad görevinde iken vurulan şehit diye nitemesi tabuta çakılan son çivi şeklinde değerlendirildi.

İslam dünyası ve dünya kamuoyu Hizbin değil Filistin’i, Kudüs’ü korumak ve Siyonist işgal rejimine karşı savaşmak Lübnan’ı dahi korumak gibi bir gerçek niyeti olmadığını anladı. Velayeti Fakih rejiminin uzantısı olan Hizbin asıl amacının fanatik Şii mezhep algılayışının dayatıldığı, karşıtlarının yok edildiği, Suriye’de olduğu gibi varlığı tehlike altında hissedildiğinde acımasızca bebeklerin, çocukların ve masumların dahi katledilebileceği bir zihniyet dünyasının temsilcisi örgüt olduğu ortaya çıktı. İşte tüm bu baskılar, gerçeklikler ve algılayışlar karşısında Hasan Nasrallah ile örgütü inandırıcı olmaktan uzak bir taktiksel adım attı: sözde keşif uçağı!

Filistin’in işgal edildiği bölgelerde İsrail hedeflerini gözetlediği esnada düşürüldüğü iddia edilen keşif uçağının sahipliğini Hizb üstlendi. İsrail’e göre uçak İran yapımıydı! Kamuoyunu buraya yönlendirmek, Suriye’deki soykırıma verdiği desteği ve burada işlenen devrimi bir nebze de olsa dikkatlerden uzaklaştırmak isteyen Hizb istediği başarıyı elde edemedi. Kimse böylesi bir hikayeyi gereğinden fazla abartarak ciddiye almadı. Çünkü herkes gerçekte Hizbin kim için, kime karşı savaştığı sorusuyla ilgileniyordu. Masum Suriye halkına karşı savaşan Hizbe ciddi darbeler indiren Özgür Suriye Ordusu ve Suriye direnişi de kendi yerel yapımı keşif uçağını ürettiğini daha aylar öncesinde youtube’da yayımladığı video ile kamuoyuna duyurmuştu. Tıpkı Hizb mensuplarının ABD işgali altındaki Irak’ta diğer Şii bölücü örgütleriyle darbe vurmaya çalıştığı Irak direnişinin yaptığı gibi! Irak direnişi de kendi füzelerini, havan toplarını, silahlarını ve insansız/keşif uçaklarını üretmişti.

İran&Şii lobisinin tantanalarına rağmen siyasi analizcilere göre meseleyi Suriye-İran-Hizb hattından Lübnan-İsrail hattına çekmek isteyen Nasrallah ile örgütü istenen etkiyi oluşturamadı. Analizciler, insansız hava uçağı ile sözde İsrail’e yönelik mücadele yürüttüğü izlenimini vermeye çalışan Hizbin, gerçekte öldürdüğü masum Suriyelinin binde biri kadar bile işgalci öldürmediği gerçeğine dikkat çekiyor. Yine analizciler İran’ın talimatı üzerine yine İran menşeli bir -varlığı tam doğrulanmayan veya bir işe yarayıp yaramadığı dahi tespit edilemeyen- sözde uçağın gönderilmesinin başarı olarak addedilemeyeceği görüşünde hemfikir. Çünkü böylesi medyatik bir kampanyanın gerçekte Suriye’de yaşanan korkunç soykırımları, Hizbin buradaki çirkin rolünü gizleyemeyeceği, örtemeyeceği ve meşrulaştıramayacağı konusunda fikir birliği bulunuyor.

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: