Mirzabeyoğlu davasında ‘Ergenekon’ izi


İBDA/C davası sanıklarından Salih Mirzabeyoğlu’nun avukatı Hasan Ölçer, 25 Ocak 2000 tarihinde Metris’te yaşanan olaylara ilişkin çarpıcı bir iddiada bulundu. Ölçer’in "Bugün Ergenekon davasından yargılanan jandarma istihbarat Okan İşgör de o tarihlerde Metris’te tutuklu bulunuyordu. Görevi içeriden bilgi sızdırmaktı" dedi.

Timuçin Mercanoğlu

İBDA/C davası sanıklarından Salih Mirzabeyoğlu’nun avukatı Hasan Ölçer, 28 Şubat sürecinin hâlâ devam ettiğini belirterek "O dönemin karaları, objektif ve kamu vicdanını rahatlatan kararlar değildir. Dolayısıyla karaların yeniden gözden geçirilmesi lazım" dedi. Öte yandan Mirzabeyoğlu’na 20 yıl hapis cezasıyla sonuçlanan 2000 yılındaki Metris olaylarının arkasında Ergenekon’un olduğunu iddia etti.

İBDA/C davası sanıklarından Salih Mirzabeyoğlu olarak bilinen Salih İzzet Erdiş ile birlikte 8 kişinin "Yıkıcı ve öldürücü madde imal etmek" suçundan aldıkları ceza, Yargıtay tarafından bozuldu. Süreç yeniden başlarken ilk duruşma, Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Mahkeme 23 Ocak’a ertelendi

28 Şubat dönemi yargı kararlarının mahkûm ettiği Salih Mirzabeyoğlu, 1998 yılından bu yana tutuklu bulunuyor. Sık sık kaldığı cezaevi değiştirilen Mirzabeyoğlu’nun, çeşitli işkencelere maruz kaldığı iddia edilmişti. 25 Ocak 2000 tarihinde Metris Cezaevi’nde çıkan olaylar nedeniyle Mirzabeyoğlu’na 20 yıl hapis cezası verilmişti. Mahkemenin bu kararı geçtiğimiz gün Yargıtay tarafından bozuldu ve dava yeniden görülmeye başlandı. Tutuklu sanıklardan Salih İzzet Erdiş, Mehmet Şişmanoğlu, Mehmet Yavuz Uçum, Ekrem Demirci ile tutuksuz sanık Harun Akdere ile avukatları katıldığı duruşma, eksik dosyaların olduğu gerekçesiyle 23 Ocak 2013 tarihine ertelendi.

Ergenekon parmağı

Mirzabeyoğlu’nun avukatı Hasan Ölçer, 25 Ocak 2000 tarihinde Metris Cezaevi’nde çıkan olaylarla ilgili ilginç iddialarda bulundu. Çok sayıda silah ve patlayıcı maddenin Metris’e nasıl alındığının araştırılması gerektiğine dikkat çeken Ölçer, "Bugün Ergenekon davasından yargılanan jandarma istihbarat Okan İşgör de o tarihlerde Metris’te tutuklu bulunuyordu. Görevi içeriden bilgi sızdırmaktı. Biz o gün yaşananlarda İşgör’ün ve ona görev bazı Ergenekoncuların parmağı olduğunu düşünüyoruz. Bunu 23 Ocak’taki duruşmada mahkeme heyetine sunacağız" dedi.

Mirzabeyoğlu yeniden yargılanmalı

Mirzabeyoğlu’nun yargılanmasının 28 Şubat döneminin her türlü baskısı altında yapıldığını ileri süren Ölçer, "Bugün darbelerle hesaplaşmak istiyorsanız bunun sonuçlarıyla da hesaplaşmak durumundasınız. Bunun sembol ismi Mirzabeyoğlu’dur. Çünkü o dönemin karaları, objektif ve kamu vicdanını rahatlatan kararlar değildir. Dolayısıyla karaların yeniden gözden geçirilmesi lazım" diye konuştu.

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: