ÖZGÜR ORDU’NUN YEDİ AYLIK HASILATI: 61 UÇAK YOK EDİLDİ


İRAN ANALİZ / Özgür Suriye Ordusu kaynakları yaptığı açıklamasında geçtiğimiz yedi ay içerisinde Esed işgal güçlerine ait toplam 61 savaş uçağı ve helikopterini imha ettiğini duyurdu. Bunlardan yaklaşık 53 tanesinin video ve fotoğraf kaydının bulunduğunu bildiren ÖSO kaynakları imha edilen düşman hedeflerinin ya saldırı esnasında ya da hava üslerine yönelik direniş operasyonlarında yok edildiğini belirtti. Ekonomik olarak iflas eden, Rusya ile İran ve uzantısı Maliki-Hizbullah-Şii oluşumların destekleriyle ayakta durmaya çalışan Esed rejiminin, düşürülen uçaklar nedeniyle milyar dolarlık kaybı olduğuna dikkat çekiliyor.

Suriye direniş örgütleri içerisindeki en büyük oluşumlardan olan, bünyesinde onlarca general, binlerce albay, subay ve yüz binlerce profesyonel asker ile gönüllüyü barındıran Özgür Suriye Ordusu’nun açıklaması sahadaki gerçek durumu gözler önüne seriyor.

Buna göre ÖSO:

1- Masum halkı, camileri, evleri, okulları ve yerleşim yerlerini bombalayan 61 savaş uçağını düşürdü. Bunlardan bazıları net ve seçilebilir şekilde, bazıları anlaşılabilir şekilde olmak üzere 53 operasyon çok zor şartlar altında olsa video ile kayıt altına alındı, fotoğrafları yayımlandı. Bu videolardan bazılarında içlerinde hava albay da olmak üzere düşman pilotları esir alındı. Video yerinden uçak parçalarının bulunduğu şekilde görüntüler hemen kamuoyu ile paylaşıldı.

2- Düşman uçaklarından 40 tanesi saldırı esnasında yok edildi. Bunlardan 21 tanesi ise ÖSO mücahitlerinin en-Niyreb, Teftenaz gibi hava üslerine yönelik operasyonlarda kalkış yapamadan imha edildi.

3- İstatistiklere göre düşürülen uçakların çoğunluğu İdlib bölgesinde. Bunların sayısı 32′yi buluuyor. Deyr ez-Zor bölgesi ise MIG savaş uçaklarının düşürüldüğü toplam 10 uçağa mezar olan yer olarak öne çıkıyor.

4- Düşürülen uçakların video kayıtlarının olması karapropaganda üzerinden savaş yürüten Esed ile müttefiki İran-Şii-Hizbullah medyasının kolunu bağlayan önemli bir faktör olarak değerlendiriliyor. Ülkenin %75′inden fazlasını elinde tutan halk direnişinin üstesinden gelemeyen rejimin elindeki tek güç hava gücü.

5-T-72 tipi tanklardan, BMP tipi zırhlılara, askeri araçlara ve nakliye tipi zırhlılara kadar yüzlerce aracını, binlerce şebbiha ve askerini kaybeden Esed rejimi bu şiddetli başarısızlığını hava saldırısı ile örtmeye çalışıyor. Ancak bu konuda da başarısızlığa uğradığı bağımsız kaynakların raporlarında ortaya çıkıyor. Mali olarak çöken rejimi Rusya-Çin ve özellikle İran-Şii oluşumların ayakta tutmaya çalıştığı Esed güçlerine ait savaş uçaklarının böylesi büyük bir rakamlarda yok edilmesi mali olarak milyar dolarlarla ifade ediliyor.

6- Savaş uçaklarının ÖSO’nun elindeki çok sınırlı imkanlarla, daha çok doçka tipi ağır silahlarla düşürülmesi askeri anlamda da Esed rejiminin son derece zayıf olduğu şeklinde değerlendiriliyor. Zira stringer benzeri güdümlü uçaksavar füzelerinin, ağır silahların veya uçaksavar malzemelerinin Suriye direnişinin elinde olması halinde devriminin gidişatının haftalar içerisinde değişeceği gerçeğine dikkat çekiliyor.

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: