EŞREF PAŞA ‘KİM ÖLDÜRDÜ’YE GİTMİŞ


Askeri savcı dosyayı kapatmış, MİT ve Emniyet bakmamış

Jandarma Genel eski Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’in ölümüne ilişkin dosyayı araştıran Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT ve Emniyet’ten bilgi, belge istedi, “Askeri savcılık dosyayı kapattı, biz de araştırmadık” yanıtını aldı.

Jandarma Genel eski Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’in 1993’te uçağının düşmesi sonucu ölümünü MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün araştırmadığı ortaya çıktı.

Bitlis’in şüpheli ölümüne ilişkin dosyayı yıllar sonra araştırmaya başlayan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nden belge ve bilgi istedi. Ancak MİT ve Emniyet, savcılığa gönderdiği cevap yazısında, “Askeri savcılık dosyayı kapattı, biz de araştırmadık” dedi.

Genelkurmay Askeri Savcılığı’nın Bitlis’in ölümüne ilişkin takipsizlik kararını vermesinin ardından dosyanın rafa kaldırıldığını belirten iki kurum, şüpheli ölüme ilişkin detaylı bilginin kendilerinde olmadığını açıkladı. İki kurum da mevcut bilirkişi raporlarının ötesinde kazaya ilişkin o dönem özel bir çalışma yapmadıklarını bildirdi.

İTÜ: ‘BUZLANMA SONUCU OLAMAZ’

Eşref Bitlis’i Diyarbakır’a götürecek askeri uçak, 17 Şubat 1993 tarihinde havalandıktan kısa süre sonra Ankara Yenimahalle’deki PTT İşleme Merkezi’nin bahçesine düşmüştü. Kazada Bitlis ile 3 subay, bir astsubay ve bir PTT görevlisi hayatını kaybetmişti. Gazeteci Uğur Mumcu suikastından 1 ay sonra meydana gelen olayın, uçak motorundaki buzlanmadan kaynaklandığı açıklanmıştı. Ancak İTÜ öğretim üyeleri tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda, uçağın buzlanma sonucu düşmüş olamayacağı vurgulanmış ve sabotaj ihtimaline dikkat çekilmişti. 19 yıl sonra başlatılan soruşturma kapsamında dönemin Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş olmak üzere MİT’in önde gelen isimleri Mehmet Eymür ve Cevat Öneş’in de ifadesi alınmıştı.

KAYNAK: HÜRRİYET

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: