Ergenekon’da cemaat izi /// CC : @vardiyabizde @BalyozGercekler @rodrikdani


Wikileaks belgelerinde Ergenekon davasının cemaat tarafından yürütüldüğü iddiası.

Wikileaks belgeleri, ABD’li diplomatların Ergenekon davasının Emniyet Örgütü’nde etkin olan Fethullahcı polis ekibi tarafından yürütüldüğünü rapor ettiklerini ortaya koydu. ABD’nin Ankara eski Büyükelçisi James Jeffrey’nin Washington’a gönderdiği rapora (kripto) göre, Ergenekon soruşturmasını Fethullahçılar yürütüyor. Üstelik bu soruşturmayla, AKP Hükümeti’ne karşı çıkan muhalifler tasfiye ediliyor.

ABD’nin Ankara eski Büyükelçisi James Jeffrey, 4 Aralık 2009 tarihinde Washington’a gönderdiği kriptoda, “ Bu durum (Ergenekon operasyonları) Gülenciler’in nihai hedefinin, Türkiye’nin görünür biçimde İslamcı hale gelmesini onaylamayan bütün kurumların yıpratılması olduğu yönündeki suçlamaları güçlendirdi” diyor.

James Jeffrey’in 4 Aralık 2009 tarihinde Washington’a gönderdiği kripto şöyle:

“Gülencilerin ayrıca, Ergenekon soruşturmasının öncüsü olarak görev yaptıkları Türk Ulusal Polisi’ne de hâkim oldukları belirtiliyor. Bu soruşturma, askeri şahsiyetler dahil olmak üzere iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin pek çok laik muhalifinin tutuklanmasına ve tasfiyesine neden oldu. Bu da Gülencilerin nihai hedefinin Türkiye’nin görünür biçimde İslamcı bir hale gelmesini onaylamayan bütün kurumların yıpratılması olduğu yönünde suçlamalara neden oldu. “

POLİS OKULU SINAV SORULARI CEMAATTE

ABD’nin eski Türkiye Büyükelçisi Jeffrey, bu bilginin hemen altına parantez içinde şöyle bir yorum yapıyor: “ Türk Ulusal Polisi’nin , Gülencilerin kontrolünde olduğu iddiasını teyit etmek imkansız ama biz buna karşı çıkan kimseye rastlamadık ve Gülenci yurtlarda kalan polis adaylarına polislik sınavındaki soruların cevaplarının önceden verildiğine ilişkin tanıklıklar duyduk.”

GÜLENCİ GAZETELER, ATATÜRK MİRASINI SORGULUYOR

Büyükelçi Jeffrey kriptosunun devamında Fethullah Gülen cemaatine ait gazetelerin Atatürk’ün mirasını bıkmadan sorguladıklarını belirterek, şöyle devam ediyor:

“Zaman gibi Gülenci gazeteler, Atatürk’ün mirasının geçerliliğini bıkmadan sorguluyor ve ABD heveslisi bir ülke olarak, siyasi konularda Türk Ordusu’nun sesinin kısılmasının sağlanması gerektiğini savunuyorlar. Bu gazeteler, Ergenekon soruşturmasının bayraktarlığını yapıyor ve Türk Ordusu’nun geleneksel hâkimiyetinin Türkiye’nin tarihinde olumsuz bir etken olduğunu sürekli vurguluyorlar. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Türk Genelkurmay’ına yakın kaynaklar, Gülen’den açıkça nefret ediyor; onun destekçilerinin sadece Türk Ordusu’nu yıpratmak değil, aynı zamanda Türkiye’yi İran benzeri bir İslami cumhuriyete dönüştürmek için de amansız bir mücadeleye giriştiklerini savunuyorlar.(….) “

ERGENEKON “BATI VE ABD KARŞITI”

Emniyet Örgütü’nden üst düzey polisler, ABD Elçiliği ve CIA görevlilerine verdikleri brifing sırasında sadece, Genelkurmay eski Başkanı Yaşar Büyükanıt ve kızına ait “cinsel içerikli” görüntülerin yer aldığı dosyadan söz etmiyorlar. Brifing veren polisler Ergenekon soruşturmaları hakkında ayrıntılı bilgi verirken, bu çevrelerin “Batı ve ABD karşıtı” olduklarını da özel olarak vurguluyorlar.

ABD Türkiye Büyükelçiliği Siyasi Müsteşarı Daniel O’Grady, bunu kriptosunda şöyle anlatıyor:

“Türk Ulusal Polisi, 21 Kasım’da, AKP Hükümeti’ni devirme planları yapmakla itham edilen belirsiz grup hakkındaki Ergenekon soruşturmaları konusunda da çok kapsamlı bilgi verdi. Brifing, Ergenekon’un, aşırı ulusalcı çevrelerden taraftar kazanmak için Batı ve ABD karşıtı propagandaya dayanan çok büyük, iyi finanse edilen ve iyi organize olduğunun altını çizen kusursuz bilgi sundu.”

ABD’li diplomatın raporunun bundan sonrası daha da ilginç:

“Brifingi verenler, bize davayı ‘yasal açıdan güçlü’ bulduklarını ve ikna edici olma konusunda kendilerine güvendiklerini ama Türk yargısının ne yapacağının belli olmayabileceğini anlattılar. Brifing, Ergenekon’un ABD karşıtı eğilimine odaklandı ki, Türk Ulusal Polisi çabalarında ABD Hükümeti’nden doğrudan ya da dolaylı destek talep etti. Keza Türk Ulusal Polisi, Türk kamuoyunun Ergenekon davasına ilgisini hızla yitirdiğinin de farkında.”

Yurt Gazetesi

http://www.gercekgundem.com/?p=435829

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: