IRAKLI Şİİ TERÖR ÖRGÜT MİLİTANLARI ESED SAFINDA SAVAŞIYOR


İRAN ANALİZ / Reuters’in bizzat Suriye içinde Esed çeteleriyle birlikte katliamlara karışanlarla yaptığı görüşmelerle birlikte yayımladığı habere göre ülkede yüzlerce Iraklı Şii terörist bulunuyor. Çoğunluğu Ayetullah Ali Hamaney’i merci olarak kabul eden Şii teröristlerin çoğunlukla Mehdi Ordusu’nun eski militanları veya ayrılanlar olduğu, Bedir Tugayları ve Asaibul Hak ile Hizbullah Tugaylarından olduğu belirtildi.

Iraklı fanatik Şii şahsiyetler ve siyasilerin açık desteğiyle, resmi olarak Maliki’nin Esed yanlısı politikaları neticesinde yüzlerce teröristin Suriye’ye girdiği bilgisi bir kez daha doğrulandı. Esed rejiminin çökmesinin Irak’taki Şii yoğunluklu hükümetin zevali ve kazanımlarının ciddi darbe alacağı yönündeki korkunun da bu destekte önemli rol oynadığına dikkat çekiliyor.

Terörist Mehdi Ordusundan ayrılan ve ismini Bekni Ebu Hacer olarak belirten şahsın Reuters’e telefonla verdiği demecine göre Suriye’de bir tugay kuruldu. 500 Iraklı ve Suriyeli milisin bulunduğu tugayın ismi ise “Ebul Faz el-Abbas”. Bu Şii örgüt Özgür Suriye Ordusu direnişçilerine yönelik saldırılar düzenliyor.

Öte yandan Ebu Mücahit diye kendini tanıtan bir diğer şahıs ise görevlerinin mercilerin ofislerini ve Şii bölgelerini, türbelerini korumak olduğunu belirtti. Belirli bir savaş mekanının bulunmadığını söyleyen kişi: “Ancak bazen ordu ile ÖSO’ya ait noktalara yönelik saldırılar düzenliyoruz.” itirafında bulundu.

Bunun yanı sıra milislerle iş tutan bir siyasinin aktardığına göre İran, Bedir Tugaylarından önemli bir Şii Iraklı şahsiyeti silahlı Şii grupları kontrol etmek ve Suriye hükümetiyle bunlar arasında koordinasyonu sağlamak üzere görevlendirildi.

Mezkur demeci veren şahsiyetler gönüllü olarak Suriye’ye giden ve savaşmak isteyen Şii milisler hakkında Iraklı siyasilerin ve hükümetin bilgisi olduğunu da sözlerine ekledi. Lübnan Hizbullah örgütü savaşçıları ve subaylarının da ülkede bulunduğunu söyleyen ebu Mücahid, bunların rejim yanlısı vatandaşlara silahlı eğitim verdiği ve savaş yeteneklerini artırmaya yönelik faaliyetlerde bulunduğunu kaydetti.

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: