ULUSLARARASI MÜSLÜMAN ALİMLER BİRLİĞİNDEN LÜBNAN DEMECİ


İRAN ANALİZ / Prof. Dr. Yusuf el-Karadavi başkanlığında dünya genelindeki alimlerin bir araya gelerek oluşturduğu Uluslararası Müslüman Alimler Birliği (UMAB) Lübnan’daki bombalı terör saldırısıyla ilgili açıklama yayımladı. Esed rejimiyle ülkedeki uzantılarının gerçekleştirdiğine inanılan terör saldırısının kınandığı açıklamada bu fitne ve kargaşa durumunun eğer Suriye devrimine destek verilmez ise daha çok yaşanacağı konusunda uyarılarda bulunuldu.

Başkent Beyrut’un el-Eşrefiyye bölgesindeki patlamayı kınayan açıklama bölgedeki istikrara yönelik etkileri konusunda uyardı. Arap alemini Suriye’deki sorumluluklarını üstlenmeleri çağrısında bulunan UMAB açıklamasında Suriye halkının hürriyetini, bağımsızlığını ve onurunu kazanması için Müslüman-Arap ve diğer milletlerden tüm uluslararası teşkilatları ne yapabilirlerse onu yapmaya davet etti.

Suriye’deki halk ayaklanmasının etkileri nedeniyle Lübnan’da yaşanan durumu takip ettiklerini söyleyen açıklamada mücrim Suriye rejiminin halkını maruz bıraktığı durumu, anlaşmazlık alanını bir defasında Türkiye’ye, bir diğer defasında ise Lübnan’a ve diğer yerlere doğru genişletmeye çalıştığını belirtti. Rejimin tanklar, uçaklar, ordusu, şebbihalar, içeriden ve dışarında uşakları aracılığıyla devrimi bastırmaya çalıştığı nakledilen açıklamada rejimin halkını paramparça edip, ülkeyi yerle bir ederek ayakta kalmak istediği aktarıldı. Bunu gerçekleştirmek için de rejimin insanlığa karşı en korkunç suçları işlediğine, hiçbir şekilde akan bunca kana hassasiyet göstermediğini variller ve envai çeşit ağır bombalarla evleri, ırz ve şerefe tecavüz ettiği kaydedildi.

İçişleri Bakanlığı Enformasyon Birimi başkanı General Visam Hasan’ın,bazı sivillerin öldürülmesi ve yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı terör saldırısı kınandı. Lübnan’ın istikrar ve güvenliğine yönelik bu çirkin suçun sadece ülkeyi değil bölgeyi de etkileyeceği konusunda uyardı. Bu nedenle UMAB çağrısında Arap ve İslam alemini , uluslararası kuruluşları güvenlik ve istikrarını koruması için , bir kez daha kargaşaya düşmemesi, Taif ve Doha anlaşmalarının muhafazası için Lübnan’ın yanında durmaya çağırdı.

Bu münasebetle UMAB bir kez daha dünyanın Suriye halkının yanında yer almaması nedeniyle çözümsüz halde duran Suriye meselesine işaret etti. Dünyanın gözleri önünde kendi halkını katleden zalim rejimin bu tür pervasızca cinayetlerinin asıl sebeplerinden bir tanesinin de gerçekte ciddi bir hareketin eksikliği olduğu belirtildi. Beşşar Esed’in tüm bölgeyi savaş ve fitneye çevireceği yönündeki tehdidi hatırlatılan açıklamada bunun etkilerinin Lübnan’da görüldüğü kaydedildi.

Bu meyanda Esed rejiminin İslam dünyası seviyesinde mezhepçi fitneyi ateşlemeye çalışırken, Türkiye ve Suriye düzleminde ise mezhepçi ve ırkçı problemleri ateşlediğine dikkat çekildi.

Tüm bu sebeplerle tüm dünyayı Suriye halkının zaferi için, bu zalim rejimin düzenbazlık ve tecavüzlerinden kurtulması için onların yanında yer almaya çağıran Uluslararası Müslüman Alimler Birliği (UMAB) aksi halde bölgedeki fitne ve sorunların çok daha fazla görüleceği konusunda uyarılarda bulundu.

Tüm Müslüman, Arap alemi, insani yardım kuruluşları ve uluslararası teşkilatları Lübnan’daki hain terör saldırısını fırsat bilerek şerefini, hürriyetini ve özgürlüğünü kazanması için Suriye halkına yardım etmeye çağırdı açıklama.

3 Zilhicce 1433 Hicri, 20 Ekim 2012 Miladi tarihli açıklamayı başkan Prof. Dr. Yusuf el Karadavi ile yardımcısı Prof. Dr. Ali Karadaği imzaladı.

Öte yandan bu son açıklamanın içerdiği mesaj ve Suriye devrimine açıkça destek vermesi; İran&Şi lobisinin neden son derece saldırgan bir karapropaganda kampanyası ile meşhur alim Şeyh Dr. Yusuf el Karadavi’yi hedef aldığı sorusuna da cevap niteliği taşıyor.

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: