Telekulak servisine dev bütçe


Telekomünİkasyon sektörünü düzenleme ve denetleme amacıyla kurulan ve telefonların dinlenmesi konusunda da düzenleyici üst kurul olan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna,

2013 yılı bütçesinde 1 milyar 510 milyon lira ayrıldı. MİT bütçesi ise yüzde 32’lik artışla, Başbakanlık ve TBMM’yi geride bıraktı.

Telefonu dinlenmeyen kimse kalmayacak!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na, 2013 bütçesinde 1 milyar 510 milyon lira ayrıldı. Telefonlar bu kuruma bağlı TİB aracılığıyla dinleniyor.

Telekomünikasyon sektörünü düzenleme ve denetleme amacıyla kurulan ve telefonların dinlenmesi konusunda da düzenleyici üst kurul olan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna, 2013 yılı bütçesinde 1 milyar 510 milyon lira ayrıldı. MİT, Emniyet ve Jandarma’nın yaptığı telefon dinlemeleri, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) bağlı Telekomünikasyon İletişim Bakanlığınca (TİB) yapılıyor. Koordinasyonu mahkeme kararları sonrası TİB sağlarken, dinlemeler MİT, Emniyet ve Jandarmanın kendi birimlerinde yapılıyor. TİB aynı zamanda internet konusundaki yasakları da uyguluyor ve bazı internet sitelerine erişimi engeliyor.

Büyük artış

2013 yılı bütçesinde güvenlik, yargı ve din hizmetlerine ilişkin kurumların bütçelerindeki artış dikkat çekti. MİT bütçesi yüzde 32 artarken, Anayasa Mahkemesi’nde artış oranı yüzde 52’ye çıktı. MİT bütçesi, Başbakanlık, TBMM, Afet Yönetim Başkanlığı, Enerji Bakanlığı ile Gümrük Bakanlığı bütçelerini solladı.

Artan terör olayları ve Suriye olayları nedeniyle gözler güvenlik bütçesine çevrildi. 2013 yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nda Milli İstihbarat Teşkilatı bütçesinin geçen yıla göre yüzde 32,6 oranında arttığı görüldü. Böylece bu yıl 751 milyon lira ödenek ayrılan MİT’e bütçeden 996 milyon lira verilecek.

MİT bütçesinde en yüksek artışın yaklaşık yüzde 74 ile sermaye giderleri kaleminde olduğu görüldü. Olağanüstü artışın nedeni ise MİT’in yer değiştirmeye hazırlanması. Ankara Yenimahalle’deki yerinden Etimesgut’taki Zırhlı Birlikler’e taşınacak olan kurumun yaptırdığı yeni binalar nedeniyle yatırım ihtiyacı artmış bulunuyor. Bu nedenle 120 milyon olan sermaye giderleri kalemi gelecek yıl 209 milyon liraya çıkacak.

MGK’ya 19 milyon

Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği bütçesi de yüzde 32’lik artışla 14.4 milyon liradan 19 milyon liraya yükseldi. Bu artışta yine sermaye giderlerindeki yükseliş etkili oldu. Milli Savunma Bakanlığı bütçesi yüzde 12’lik artışla 18.2 milyar liradan, gelecek yıl 20.4 milyar liraya çıkacak. İçişleri Bakanlığı bütçesi ise 2.6 milyar liradan 2.9 milyar liraya yükselecek. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün gelecek yıl ödeneği yaklaşık yüzde 22’lik artışla 12.1 milyardan 14.8 milyar liraya çıktı.

Anayasa Mahkemesi’nin bütçesi yüzde 52 artışla 37.6 milyon liraya, Yargıtay’ın bütçesi yüzde 39’luk artışla 103.1 milyon liradan 143.3 milyon liraya çıktı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesi ise 2013 yılında yüzde 18.3’lük artışla 3.9 milyar liradan 4 milyar 605 milyon liraya çıkacak. Diyanet bütçesindeki en önemli artış mal ve hizmet giderlerinden kaynaklandı. Bu yıl 103 milyon ödenek ayrılan bu kalemin gideri gelecek yıl 140.4 milyon liraya yükselecek.

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: