TERÖRİST IRAK HİZBULLAHI SORUMLUSUNDAN TEHDİTLER


İRAN ANALİZ / Şii Irak Hizbullah Tugayları terör örgütü sorumlusu Vasik el-Bettat eş-Şarkiyye kanalında Irak hükümetini ve Nuri Maliki’yi şiddetli bir şekilde tehdit etti. Veliyyi Fakih Hamaney’in emrinde 278 binden fazla savaşçı olduğunu, bunların Beşşar Esed rejiminden sonra mezhep savaşında yer alacaklarını söyledi. Konuşmasında el-Bettat fesat, ahlaki yozlaşmışlıkla ilgili meclisteki tüm grupların başkanlarının ve milletvekillerinin belgelerinin de elinde olduğunu ileri sürdü. Aynı zamanda mahkum bulunan kardeşi serbest bırakılmaz ise sorumluların ailelerini hedef alacağı tehdidinde bulundu.

Şiddetli bir şekilde hedef alıp tehdit ettiği Maliki, sözde Irak Hükümeti ve yetkililerden ise bu saldırılar karşısında sessizlikten başka bir cevap çıkmadı. Oysa başta Türkiye olmak üzere diğer tüm komşu ülkelere sert şekilde sürekli tehditler savuran Nuri Maliki ve Hükümeti içeride Sünni kökenli onlarca masumu toplu şekilde infaz etmeye, binlerce insanı tutuklamaya ve muhaliflerini tasfiye etmeye devam ediyor.

Irak Hizbullah Tugayları adlı terör örgütünün önde gelen isimlerinden birisi olan Vasik’in kardeşi Vaik el Battat Zi-kar bölgesinde polis tarafından yapılan baskınla tutuklanmıştı. Hizb milislerinden sorumlu Vaik el-Bettat Kuveyt Mübarek limanına füze fırlatmakla suçlanmaktaydı. Kuveytli makamlar Irak ile arasındaki durumu düzeltmek için Maliki’ye kendilerine füze saldırısı yapanları bulmasını şart koşmuştu.

Hükümet adli makamları da görgü tanıkları, deliller ve zanlıların itirafları üzerine olaya karışanlar hakkında ceza kararı çıkarmıştı. Olayın yürütücüsü olan polis güçleri Vasik el-Betat’ın evine baskın düzenlemiş, kendisini burada bulamayınca kardeşini tutuklamıştı. Kardeşinin serbest bırakılması ve dosyanın kapatılması yönünde Vasik’in hükümete gönderdiği aracılar ise kabul görmemişti.

Tüm bu gelişmeler üzerine terörist örgütün başı Vasik el-Bettat eş-Şarkiyye adlı uydu kanalına çıkarak sözde “bağımsız ve egemen” Maliki’ye, Kanun Devletine ve hükümetine tehditler savurdu. Yürütme ve yargıyı açıkça tehdit eden, milislere sorumluların ailelerini hedef almaları için meşru gerekçeler verdiklerini söyleyen el-Battat cevabının son derece sert olacağı, kimsenin bundan istisna olmayacağını ve 24 saat kendilerine mühlet verdiğini, sonrasının savaş olacağını söyledi.

Televizyon kanalını ve youtube’den yayımlanan görüntüleri izleyen tüm Iraklıların ve dünya kamuoyunun gözleri önünde cereyan eden bu tehdite karşın Maliki hükümetinden hiçbir açıklama gelmedi. Daha öncesinde de benzer tehditler ve şiddetli sözler sergilediğine işaret edilen Şii Irak Hizbullah’ı adlı terör örgütü sorumlusunun kardeşi bunun üzerine serbest bırakıldı ve dosya da kapatıldı.

Uydu kanalları üzerinden, makaleler, internet siteleri, gazeteler ve açıklamalar üzerinden açıkça fanatik mezhepçi Şii retoriği kullanan bu şahsın ve örgütün geçmişi son derece karanlık. Nuri Maliki ve diğer Şii gruplarla temelde müttefik olan yapı da direk İran Veliyyi Fakih makamınca destekleniyor.

Hamaney’in ve rejimin tam destek verdiği Irak Hizbullah örgütünün Maliki’yi böylesine açık ve net bir şekilde tehdit etmesi farklı şekillerde yorumlanıyor. Buna göre İran;

İlk olarak; desteklediği bir diğer Şii örgüt aracılığıyla Irak’taki diğer Şiilere bir kez daha mesaj vererek ülkenin tek hakiminin kendisi olduğunu söylüyor.

İkinci olarak; 2003 sonrası Irak’a soktuğu veya burada örgütlediği terörist Şii milis örgütlerinin ipinin kendi elinde olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. İstediği an, istediği bir örgüte, istediği mesajı, istediği kişiye söylettirebilecek patron olduğunu gösteriyor.

Üçüncü olarak; Amerika ile tam ittifak içinde olan 2003 yılından bu yana masada elinde bir koz olarak bulundurmak amacıyla yine müttefiki Amerika’ya yönelik çeşitli eylemler düzenlettiği örgütü, istediği an bu sefer kendisinin seçtirdiği Şii hükümete karşı da kullanılabileceği tehdidinde bulunuyor. Böylece kendisine sadık olmasına rağmen Maliki’yi bir diğer sadık Şii örgütü ile bir kez daha sadakat testine koymuş oluyor.

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: