IRAK’TA İDARİ VE MALİ YOLSUZLUK İNANILMAZ BOYUTLARDA


İRAN ANALİZ / Irakiyye Listesi bünyesindeki el-Vasat İttifakından milletvekili Muhammed İkbal yaşanan mali ve idari yolsuzlukların genel olarak Irak devletini zayıflattığını söyledi. Milletvekili açıklamasında idari kurumlar ve güvenlik birimlerindeki müfsitlerin temizlenmesini istedi. Mezkur birimlerin çoğunluğu Maliki başkanlığındaki Dava Partisi ve diğer Şii parti mensuplarından oluşuyor.

“İdari ve mali yolsuzluk bugün tüm hükümet kurumlarını yiyiyor. Irak devletinin genel olarak zayıf olmasının sebebi de budur.” diyen milletvekili ülkedeki mevcut duruma dair görüşlerini basın açıklamasıyla paylaştı.

Ehil olmayan şahısların yetki makamlarına getirilmesine engel olma noktasında siyasi grupların zorluklar yaşadığını kaydeden İkbal yaşananlar karşısında sessiz kalmanın da mümkün olmadığını sözlerine ekledi. Iraklı siyasi gruplar arasında uyum olmaması, yürütme kurumları ile denetim kurumları arasındaki ihtilafların mevcudiyetinin bunların gerçek anlamda görevlerini yerine getirmemesiyle sonuçlandığını belirtti.

Müfsitlerin çöreklendiği güvenlik birimleri ve idari birimlerden bunların temizlenmesi gerektiğini söyleyen vekil başbakandan başlamak üzere tüm birimlerine kadar yolsuzluğa batan hükümetten bunu yapmasını istedi. “Devletin vücudunu kemiren bir terör şirketi halini alan yolsuzluk mafyasını bitirmek için bir strateji belirlenmesi” yönünde cümleler serdetti.

Şeffaflık Komitesi, Genel Denetim kurumları gibi yolsuzlukla mücadele edecek kurumların varlığına rağmen neticenin istendiği gibi olmadığına dikkat çeken vekil tüm bunların asıl sebebinin gerçekte siyasi süreç olduğu gerçeğini ise es geçti.

2010 yılında meclisin aldığı yolsuzlukla mücadele milli stratejisi 2010-2014 yıllarını kapsayacaktı. Ancak şimdiye kadar yolsuzlukla mücadelede hiçbir ciddi adımın atılmadığı, aksine şeffaflık komitesi ve şeffaflık komisyonu üyelerinin dahi mecliste yolsuzluklara bulaşan siyasi parti temsilcilerinden oluştuğu biliniyor.

2011 yılı için Uluslararası Şeffaflık Örgütünün raporlarında en fazla yolsuzluk yaşanan ülkeler sıralamasında Afrika/Ortadoğu ayağında Somali, Irak ve Sudan geliyor.

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: