Suriye’de AKP – İsrail ortaklığı /// CC : @MaliGuller


İsrail’in eski Ankara Büyükelçisi olan Dışişleri Ba­kanlığı Siyasi Direktörü Pinhas Avivi, Kudüs’te TRT üzerinden AKP ye “Suriye’de işbirliği” çağrısı yaptı. İsrail ayrıca Mavi Marmara için “önkoşulsuz” olarak masaya oturmaya hazır olduğunu ilan etti.

Ankara, İsrail’e yanıtını, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal‘ın ağzından ve AA üzerinden verdi: “İsrail yetkililerin basına beyanlar yoluyla me­saj vermeye çalışmak yerine ilişkilerin normalleş­mesi için anılması beklenen adımları atmaları ge­rekmektedir.”

Esad, İsrail’in düşmanıdır

Tel Aviv’in çağrısı ve Ankara’nın “olumsuz” ya­nıtı, aslında özel anlamlar içeriyor. Şöyle ki, İsrail bu çağrıyla iki ülkenin Suriye konusunda aynı saf­ta olduğuna işaret etmiş oldu.

Aydınlık okurları açısından şaşırtıcı olmayan bu gerçek, AKP tabanı açısından sürprizdir. Zira AKP Hükümeti, hem kendi tabanını hem de genel Türk kamuoyunu Suriye politikasına ikna edebilmek için en başında beri iki temel teze yaslandı: Birincisi Be- şar Esad ile PKK’nin müttefik olduğunu, ikincisi de İsrail’in Esad’ın gitmesini istemediği ileri sürdü.

İşte bu çağrıyla İsrail ve AKP’nin Suriye konu­sunda karşı karşıya olmadığı, nesnel olarak yan ya­na oldukları resmi ağızdan doğrulanmış oldu.

Salt Suriye konusu değil elbette, Kürecik radarı ve İran karşıtı politikalar da AKP ile İsrail’i böl­gede “siyasi ortak” yapıyor.

Hedef: Bölgeyi toptan zayıflatmak

Nitekim İsrail’in rolü saptanmaya başlandı. Hatta Suriye direndikçe ve AKP, ABD adına böl­ge ülkeleriyle karşı karşıya geldikçe, pek çok ke­simlerde izlenen politikanın yanlışlığına dair görüşler oluşmaya ve çoğalmaya başladı.

Örneğin Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Mer­kezi ORSAM Başkanı Hasan Kanbolat, artık şu tes­piti yapıyor: “Oyun içinde oyun oynanıyor. Suri­ye olaylarının dizaynı, bölge güçlerinin topyekûn zayıflaması üzerine kurgulanmış gibi görünüyor.

Kanbolat, AKP’nin 20 aylık Suriye politikasının sonuçlarını altı maddede saptamış. Özetleyelim:

1) “İsrail’in güvenliğini tehdit eden ana güçler­den biri olan Suriye ortadan kaldırılmaya çalışılıyor.”

2) “Türkiye, Suriye ile savaş ortamına sürükle­nerek Türk ve Arap dünyası arasında I. Dünya Sa­vaşı sırasında kopan ilişkilerin AK Parti dönemin­de başlayan yeniden tamir çabalan tahrip edilme­ye çalışılıyor.”

3) “Türkiye’nin Suriye ile sıcak savaşa sürük­lenmesi ile birlikte yalnızlaştırılan Türkiye’nin de­rin bir ekonomik krize girmesi, ekonomik ve siyasi kriz ile birlikte AK Partinin çökertilmek istenme­si üzerine güçlü varsayımlar bulunuyor.”

4) “Bölgenin iki büyük gücü olan Türkiye ve Rus­ya Federasyonunun bütün enerjisinin Suriye’ye aktarılması sağlanarak bu iki ülkenin dünya olaylarından soyutlanması sağlanıyor.”

5) “Suriye olayları ile birlikte son beş yüz yıldır en parlak dönemini yaşayan ve vizelerin karşılıklı kaldırıldığı Türk-Rus ilişkileri onarılmayacak kadar kötü bir duruma sokulmaya çalışıyor.”

6) “Suriye’den sonra Türkiye’nin de siyasi kaosa sürüklenmesi ile birlikte Türkiye ve Suriye Kürtlerinin Irak’ta olduğu gibi fiili bağımsız yapıya kavuşabileceği üzerinde duruluyor.”

Kanbolat, eksik ama düne göre çok ileri olan bu saptamalarını “Savaş lobilerinin kurgusundan kurtulmalıyız” diyerek bitiriyor. “Savaş lobisi” ile her­halde ABD ve İsrail’i kastediyordur…

AKP hedef değil araç

Kuşkusuz Hasan Kanbolat‘ın altı maddelik so­nuçlan, AKP’nin süreçteki rolünü açıklayamıyor. Hatta Kanbolat, Suriye’yle birlikte AKP’nin de as­lında hedef alındığını ileri sürüyor. Ve hatta Kan­bolat, AKP’den bu kurguyu bozmasını da bekliyor.

Mümkün mü? AKP Suriye konusunda elbette kullanılmıştır ve kullanılmaktadır ama bu AKP’ye rağmen değildir. İktidar yapılmanın bedelidir, im­zalanan ikili sözleşmelerin gereğidir.

Dolayısıyla, ABD’nin Suriye politikasının he­deflerinden birini, AKP’nin çökertilmesi olarak sun­mak doğru değildir, sadece Ahmet Davutoğlu’nu altında bırakır!

AKP operasyonun hedefi değil, aracıdır! Suri­ye’ye savaş açacak bir AKP illaki çökecektir o ayrı elbette!

Mehmet Ali Güller | Aydınlık

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: