ÖZGÜR SURİYE YARGI KONSEYİNDEN ESED’İ TUTUKLAMA KARARI


İRAN ANALİZ / Devrimle birlikte Suriye halkını temsil eden birçok meşru oluşumdan bir diğeri olan “Özgür Suriye Yargı Konseyi” yayımladığı kararında “kamu mallarını yağmalamak, hırsızlık ve kasten cinayet işlemek” gibi suçlarla başta Beşşar Esed olmak üzere birçok rejim yetkilisi hakkında tutuklama kararı çıkardı. Kararın ülke çapında ciddi mevzi kazanan, Genelkurmay başkanlığı gibi rejimin önemli merkezlerini havaya uçurup, katliamlara karışan kilit isimleri ortadan kaldıran Özgür Suriye Ordusu tarafından uygulanması bekleniyor.

Başsavcılar, savcılar, yargıçlar ve hukukçulardan oluşan Özgür Suriye Yargı Konseyi’nin tutuklama kararı Esed’in yanı sıra sözde rejimden ayrıldığı iddia edilen Rüstem Gazali gibi diğer üst düzey rejim yetkililerini de kapsadı.

Verilen bu karar gözlemcilerce hem devrimin ulaştığı noktayı göstermesi hem de uluslararası kamuoyunun savaş suçlusu Esed rejimi karşısındaki ikircikli tavrını gözler önüne sermesi açısından önemli bir gelişme şeklinde değerlendiriliyor. Kararın uygulamaya geçirilmesinin adresi Özgür Suriye Ordusu ve silahlı Suriye direnişini olarak gösterilirken, bunun fiiliyata geçip geçmemesinden ziyade taşıdığı anlama, devrimin kendine öz güveninin ortaya konmasına dikkat edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: