AHMEDİNECAT’IN BAĞDAT ZİYARETİNE IRAKLILAR ZEHİR ZEMBELEK


İRAN ANALİZ / İran cumhurbaşkanı Ahmedinecat’ın Bağdat ziyaretine yönelik şiddetli tepkiler giderek artıyor. Ziyaretin arkaplanına yönelik görüşlerini paylaşan milletvekili Salih Mutlak: bu ziyareti tüm farklı toplumsal kesimleriyle Iraklıların kesinlikle istemediklerini, bundan açıkça hoşnutsuz olduklarını belirtti. Ülkenin içişlerine her anlamda müdahil olan Necat’ın Iraklılara karşı işlediği tüm suçlardan ötürü Irak’ta mahkemede yargılanması gerektiğini belirtti.

Modern tarihindeki en şiddetli ekonomik krizini yaşayan İran riyali dolar karşısında şiddetli değer kaybederken, uygulanan ekonomik ambargoların alanı ve kapsamı da genişliyor. Geçtiğimiz haftalarda başkent Tahran başta olmak üzere büyük şehirlerde esnaf kepenk kapatarak yaşanan ekonomik krizi protesto ettiği eylemler düzenlemişti.

Suriye’deki vahşete her tür desteği vermesi, Lübnan, Yemen ve Bahreyn’de Şii örgütler aracılığıyla terör faaliyetlerini tetiklemesi, PKK terör örgütüne büyük imkanlar vermesi ve Türkiye’yi açıkça tehdit etmesi gibi gelişmeler de ekonomik krizin yanı sıra İran’ın bölgede, İslam dünyasında siyasi/diplomatik/medya alanında darboğaza sokan gelişmeler olarak değerlendiriliyor. Bu açık tehdit ve gelişmeler karşısında İran rejimi özellikle ekonomik krizi aşabilmek için çeşitli yollara başvuruyor.

Bunların başında ise İran rejiminin en önemli makamlarında bulunan Irak asıllı Ayetullah Mahmut Şehrudi’yi taklit merci olarak kabul eden Nuri Maliki başkanlığındaki Irak Hükümeti geliyor. Başbakanlık koltuğuna oturmasında diğer Şii oluşumları ikna/tehdit eden ve İran rejiminin tam desteğini almasını sağlayan kişi olarak Şehrudi öne çıkmaktaydı.

İşte uygulanan uluslararası ambargolar, yasaklamalar ve kısıtlamaları elindeki tüm imkanları kullanarak hafifletmeye çalışan, bunları delen Maliki hükümeti de bu noktada İran için en önemli çıkış kapılarından birisi olarak bulunuyor. Özellikle bölgedeki en önemli stratejik müttefiki olan Esed diktasına yardım edilmesi noktasında Maliki önemli işlevler görmeyi sürdürüyor. Bu çerçevede silah sevkiyatı ve lojistik destek anlamında Irak hava/kara sahası Maliki tarafından İran’a verildi. Bu yönde batılı kaynaklar ve Iraklı yerel kaynakların yanı sıra Suriye muhalefeti de birçok bilgi/belgeyi dünya kamuoyu ile paylaşmıştı.

Suriye başta olmak üzere İran’ın attığı adımlar ve gelişmelerle ilgili olarak el-Irakiyye grubundan milletvekili Salih Mutlak da görüşlerini dile getirdi. Ahmedinecat’ın Irak’a yapacağı ziyareti değerlendiren el-Mutlak İran’ın sadece Irak’ta değil aynı zamanda Suriye’de ektiği şeylerin yıkım, tahribat, katliam ve vahşet olduğunu söyledi. Ülkesine yönelik sistematik müdahalelerinden İran’ın hala vazgeçmediğini belirten Mutlak işgal ve sonrasındaki rolllerini de sorguladı.

Irak’a müdahaleler noktasındaki teşebbüslere işgal girişimiyle birlikte dikkat çeken Mutlak, İran’ın, Arap uyruklu adamlarının ve “vicdanını İran’a satmış Iraklıların” diye nitelendirdiği kesimlerin Irak’ı bugünkü duruma getirdiğini söyledi. Bunlara ilaveten bugün Irak hükümetinin ve Irak iktisadi aleyhine İran ile çalışanların ülkedeki genel yolsuzluk, hizmetlerdeki yetersizlik, sorunlar, musibetler ile helak olduklarını sözlerine ekledi Mutlak.

Konuşmasında vekil aynı zamanda Iraklılara ülkelerindeki mevcut durumu gayet iyi bilmelerini ve İran lehine ülkelerine daha fazla zarar verilme teşebbüslerinden önce dikkat etmelerini istedi. İran ile bir düşmanlıkları olmadığının altını çizen el-Mutlak ancak bunun karşısında kendi içişlerine müdahele edilmesini de istemediklerini söyledi. Durumun kendi çıkarlarının aksine ilerlemesini, bölgede halkının karşısında alet olunmasına ise rıza göstermeyeceklerini belirtti. İran’a sınırları dahilinde kalmasını, elini Irak ve Arap ülkelerin işlerine sokmamasını istedi.

Tam da bu noktada Irak halkının kesinlikle İran cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecat’ın ülkelerine yapacağı ziyareti hoş karşılamadığına işaret eden Salih Mutlak bunun sebebinin de Irak halkının İrandan çektiği ciddi sıkıntılar olduğunu söyledi. Iraklıların çoğunluğunun İran’ın siyasi karar mekanizmasındaki varlığı ve açık müdahalesinden rahatsız olduklarını belirten Mutlak bunun da kesinlikle İran’ın çıkarına olmadığını sözlerine ekledi.

Vekil Hamid Mutlak’ın söylediklerinin tüm Irak halkının lisan-ı halinin ifadesi olduğunu belirten millletvekili: “Necat ve beraberindekiler bilsin ki Irak halkı tüm kesimleriyle bu ziyareti reddetmektedir. Bunu hissiyatlarına bir meydan okuma olarak görmekte, kesinlikle çok sayıda Irak halkının evlatlarını katleden bu şahsı hoş karşılamamaktadır. Dahası eğer Maliki hükümeti böyle bir şey düşünmüş olsa dahi Necat’ın Irak topraklarında bir yardım icat etmesi de beklenmiyor. Aksine mantıklı ve adil olan Ahmedinecat’ın Iraklılara karşı işlediği tüm suçlardan dolayı hesaba çekileceği Irak’ta bir mahkemede yargılanmalıdır.” şeklinde konuştu.

Iraklıların bu talihsiz ziyareti reddetmelerinin bir tercümesi olarak tüm Irak eyaletlerinde protesto gösterileri düzenlenmesi gerekliliğine dikkat çeken el-Mutlak bu gösterilere katılmanın ülkenin bağımsızlık ve özgürlüğünü isteyen herkesin görevi olduğunu söyleyerek açıklamasını bitirdi.

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: