HİZBULLAH KATYUŞA FÜZELERİ SURİYE HALKINI VURUYOR


İRAN ANALİZ / Esed rejimine militanları, lojistik, mühimmat desteği, medya ve yetişmiş eleman istihdamının yanı sıra şimdi de füzeleriyle Şii Hizbullah örgütünün Suriye’deki vahşete katıldığı yönünde güvenilir kaynakların haberleri yayımlanmaya başladı. Independent adlı İngiliz gazetesinin Özgür Suriye Ordusu ve sahadaki kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Hizb bu ayın ortalarında Lübnan-Suriye sınır bölgesinde Esed işgal güçleriyle birlikte büyük bir saldırıya kalkıştı. Saldırıda Şii örgüt Katyuşa tipi füzelerle Suriye içindeki sivil yerleşim yerlerini bombaladı.

Habere göre Lübnan sınırındaki köyleri ve geçiş noktalarını ele geçirien Özgür Suriye Ordusuna yönelik birçok başarısız girişimde bulunan Esed güçleri ve Hizbullah teröristleri ciddi zayiatlar verdi. Bunun üzerine buralara yönelik büyük sayıda güçlerle daha büyük bir taarruz hamlesinde bulunuldu. Hizbin elindeki Katyuşa füzelerinin de kullanıldığı saldırılarda Hermel bölgesi ve sınırda Özgür Ordunun konuşlandığı sanılan yerler hedef alındı.

İngiliz gazetesi Lübnan Arsal beldesindeki bir Özgür ordu mücahidinin herkesin Suriye topraklarında Hizbullah militanları bulunduğunu bildiği cümlesini aktardı. Son haftalarda durumun çok fazla değiştiğini ve darbe alan Hizbin bu sebeple çok daha fazla sayıda militanını Suriye sınırı içinden buraya gönderdiğini aktardı.

Veriler ve deliller hiç bir şüpheye mahal bırakmaksızın çok sayıda Hizb teröristinin Suriye içinde Esed rejim güçleriyle halkın katledilmesinde savaştıklarını gösteriyor. Örneğin geçtiğimiz ay içinde Suriye içinde katliamlara karışırken direniş tarafından öldürülen Hizbin operasyonlar birim komutanı için “cihad görevinde iken” şehit olduğu yönünde resmi açıklama yapılmıştı! Hizbin birçok dini, askeri ve siyasi yetkilisi cenaze törenine katılmış, Lübnan içindeki muhtelif hareketler bunun açıkça Suriye’deki vahşetin parçası olduğu ve Hizbin ihanetinin ifşası şeklinde değerlendirmede bulunmuştu.

Hizbin askeri müdahalesi daha çok sınırdaki Sünni el-Cevsiyye köyü ve diğer civar köylerde konuşlanıyor. Yine Kusayr ve Humus şehirlerindeki direnişçilere gidecek muhtemel silah ve sevkiyat noktalarını da Hizb kontrol altında tutmaya çalışıyor.

Tüm bu gelişmelerle ilgili olarak konuşan Özgür Ordu komutanlarından Ömer Şeyh Lübnan tarafıyla sınır boylarını ve merkezi yerleri kontrol altına almaya çalıştıklarını söyledi. Sınırdaki Şii ve Hizbi destekleyen köyler ise buralara Hizb militanlarının gelmesini istedi. Yine de ciddi bir başarı elde edemeyerek yüzlerce militanını Suriye içinde kaybeden Hizbin bu sefer çok daha büyük bir taarruza geçtiği naklediliyor. Ekim ayı ortalarındaki saldırıda Hizb, Esed rejiminin savaş helikopterleri ve hava desteğinin yardımıyla Suriye içindeki hedefleri füzelerle ve ağır silahlarla hedef aldı. Tüm bunlar da Özgür Ordu ve Suriye direnişi tarafından sahadaki güçler dengesinin kendileri lehine değiştiğinin açık bir kanıtı şeklinde değerlendiriliyor.

Özgür Suriye Ordusu elinde Hizb mensubu 13 kişinin esir bulunduğunu söylerken, Suriye halkına yönelik katliamlara karışmaya ve Esede yardıma devam etmesi halinde Hizbe darbe indirmeye devam edeceğini belirtiyor.

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: