Interpol ‘Ergenekon’da kulağının üzerine yattı


Interpol, Ergenekon’da yargılanan ve yurtdışında bulunduğu tespit edilen sanıklarla ilgili olarak Türkiye’nin kırmızı bültenle arama başvurusunun üzerinden uzun süre geçmesine karşın yanıt vermedi

Yurtdışında oldukları tespit edilen Ergenekon ve İrtica ile Mücadele Eylem Planı sanıklarıyla ilgili Türkiye’nin Interpol Genel Sekreterliği’ne yaptığı girişimlerde somut adım atılamadı. Her iki soruşturmaya bağlı adli yargılamalarda adı geçen İstanbul eski Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı ve Çağdaş Eğitim Vakfı eski Başkanı Gülseven Yaşer hakkındaki kırmızı bülten girişimlerinde aradan uzun süre geçmesine karşın ilerleme sağlanamadı.

Çömez’de de yanıt yok
Emniyet Genel Müdürlüğü Interpol ve Sirene Dairesi tarafından yürütülen çalışmalar çerçevesinde üç isimle ilgili Interpol Genel Sekreterliği’nce geçen Nisan’da bildirilen “yetersizlik” gerekçesi sonrasındaki “ret” yanıtıyla birlikte Adalet Bakanlığı’nca hazırlanan yeni içerikli dosyalar tekrar Interpol Genel Sekreterliği’ne gönderildi. Ancak, bu işlemin üzerinden aylar geçmesine karşın Interpol Genel Sekreterliği henüz Türkiye’ye olumlu ya da olumsuz yanıt göndermedi. Genel sekreterlik kırmızı bülten başvuru dosyalarının “halen incelemede” olduğunu bildirmekle yetindi.

Benzer durum yine Ergenekon soruşturması çerçevesinde İngiltere’de olduğu kesinlik kazanan eski Ak Parti Milletvekili Turan Çömez’de de yaşandı. Türk Interpolü’nün Çömez’le ilgili “kırmızı bülten” başvurusuna da yine olumlu ya da olumsuz yanıt verilmedi. Bilindiği gibi, İrtica ile Mücadele Eylem planı soruşturması çerçevesinde adı gündeme gelen Tümgeneral Mustafa Bakıcı, önce TSK’dan emekli olmuş, daha sonra son görev yeri olan Şırnak’tan Kuzey Irak’a geçerek Belarus’a geçmişti. Belarus‘ta olduğunun tespit edilmesi sonrasında Bakıcı’nın kayıplara karışması sonrasında Türk Interpolü devreye girip kırmızı bülten çıkartmak için girişimde bulunmuştu.
Aynı şekilde, Ergenekon sanığı Bedrettin Dalan ile Gülseven Yaşer’in yurtdışına çıkışı sonrasında kırmızı bülten girişimi yapılmıştı. Diğer sanık Çömez’in ise İngiltere’deki yerel makamlardan “ülkede barınmasını sağlayacak sığınma hakkı”nı aldığı anlaşılmıştı. Böylece, dört sanık için “kırmızı bülten” konusunda aradan aylar geçmesine karşın hiçbir ilerleme sağlamadı.

Etiketlendi:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: