MİLLETVEKİLİ ÜLKESİNE TERÖR İHRAÇ EDEN İRAN’A SERT ÇIKTI


İRAN ANALİZ / El-Irakiyye grubundan milletvekili Ahmed el-Alvani yaptığı açıklamasında sözde terörle mücadele konferansına katılmak için Bağdat’a gelecek olan İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecat’ın ziyaretine sert bir dille karşı çıktı. Tahran’ı Irak’a ölüm, silah, bomba ve uyuşturucu ihraç etmekle suçlayan milletvekili Necat’ın ziyaretini “alaycı çığırtkanlık” adımı şeklinde değerlendirdi.

Allavi liderliğindeki el-Irakiyye grubundan milletvekili olan Ahmet el-Alvani yaptığı konuşmasında sözde terörle mücadele konulu konferansa katılmak üzere Bağdat’a gelecek Ahmedinecat’ın ziyaretini protesto eden milyonlarca Iraklının duygularına tercüman oldu.

Konuşmasında milletvekili Alvani: “Terörle suçlanan İran’ın katılacağı bir konferans düzenlemek yerine gelecek terörle mücadele konferansını İran’da düzenleyin.” diyerek “Yani Irak’a ölüm ihraç eden, susturucu silahları, patlayıcı bombaları ve ekstazi uyuşturucularını gönderen bir İran’ın terörle mücadele konferansına katılması akıl işi mi?” şeklinde bir soru sordu.

İran’ın ülkesindeki karanlık ve çetrefilli komplolarını, plan ve projelerini ifşa edip üzerine giden bir milletvekili olarak öne çıkan Alvani konuşmasını sürdürerek: “İran, bölgeyi tahakkümü altına alma girişimi olarak bu konferansı planlamaktadır. Yine bu konferans aracılığıyla civar ülkelerden bazılarıyla irtibat içinde liderliğindeki mezhepçi yapıları tesis etmek istemektedir.” şeklinde konuştu.

İran’ın planlayıcısı veya destek verdiği diğer birçok konferansta olduğu gibi bunun da yine kendisine hizmet edecek şekilde tasarlandığını ortaya çıkartan Alvani: “Konferansta örneğin Irak meselesiyle alakası olmayan Pakistan ve Afganistan gibi ülkeler bulunuyor.” diyerek bunun arkaplanını gözler önüne serdi.

Öte yandan konuyla ilgili konuşan fanatik Şii siyasi Baha el-Araci sözde terörle mücadele konferansı düzenlemenin zaruri olduğunu öne sürdü. Gözlemciler ise Mukteda Sadr grubunun önde gelen isimlerinden el-Araci’nin temsilcisi olduğu Mehdi Ordusu ve diğer Şii milis yapılanmalarının ülkedeki terörist faaliyetlerin merkezinde yer aldığına dikkat çekiyor. Sünni kökenli milyonlarca Iraklının tehcir ettirilmesi ve on binlercesinin öldürülmesinde inanılmaz terörist eylemler düzenleyen bu örgütlerin temsilcileri şimdi Maliki liderliğinde Irak hükümetinin çoğunluğunu oluşturuyor.

Mezkur konferansın ilkine 2011 Temmuz ayında Tahran ev sahipliği yapmış, iddialara göre 60′tan fazla ülke ve kuruluştan temsilci katılmıştı.

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: