ŞEYH ŞİHAL: SÜNNİLERİN ONURUNU ÇİĞNETMEYİZ!


İRAN ANALİZ / Lübnan’daki “Selefi Hareketi” kurucusu alim ve davetçi Şeyh Şihal yaptığı açıklamasında General Visam Hasan suikastını Lübnan’ın suikastı olarak nitelendirdi. Şeyh Şihal yaptığı basın toplantısında suikastın arkasındaki hedefin Lübnan olduğunu; çünkü bunu yapanların “ya biz ya da hiçbir kimse” siyasetini uygulayanlar olduğunu söyledi.Bu siyaseti yönetenlerin İran-Suriye mihveri, yürütenlerin ise Lübnan’daki (Hizbullah gibi) araçları olduğunu belirtti.

İslami İhsan ve Hidayet Derneği merkezinde düzenlediği basın konferansında konuşan Şeyh Şihal gündemdeki gelişmeler ve Sünni kökenli General Visam Hasan suikastına dair görüşlerini paylaştı.

Trablus’taki dernek merkezinde yaptığı toplantıda Şeyh Şihal müteveffa General Hasan’ın Lübnan’daki güvenlik elemanlarından en önemli bir sütun olduğunu söyleyerek suikastın ülkede kaosu yaymak ve böylece hegemonyanın devam etmesini sağlamak olduğunu belirtti. Güçler dengesinin değişmesinden mezkur kesimlerin korktuğunu belirten Şeyh Şihal Lübnan’daki tüm mertlere, tüm mezhep, siyasi parti ve oluşumlara seslenerek uykularından uyanmaya özgürlükleri ve şereflerini savunmaya davet etti.

Trablus’ta Esed-Hizbullah yanlısı terör örgütlerinin çıkardığı fitne eylemlerinin durması, ordunun bölgede yayılması hadisesine de değinen Şeyh Şihal ordunun yayılmasını kendilerinin istediğini, resmi kurumların şu veya bu şekilde istismar ederek kullanılması karşısında uyarılarda bulunduklarını söyledi.Bu durumun ülkeye ve halka zarar verdiğini kaydeden İslam davetçisi hepsinin sakinlikten yan olduklarını; ancak bunun kanları, şerefleri ve vatanları aleyhine de yaşanmaması gerektiğini belirtti. Ordunun iyi işler yapmasına eyvallah çektiklerini sözlerine ekleyen Şeyh Şihal: “Ama kalkıp da sözde güvenliği temin adına Ehli Sünnetin onurunun çiğnenmesine de rıza göstermeyiz!” diyerek mesaj verdi. Şeyhin konuşmasında işaret ettiği çeşitli devlet kurumlarına sızarak kendi çıkarları doğrultusunda çalışanlar cümlesinden çoğunlukla Hizbullah örgütünün anlaşıldığına dikkat çekiliyor.

Hizbullah’ın oyuncağı haline gelen azınlık hükümetinin başbakanı Necip Mikati ile ilgili sorulan soruya da cevap veren Şeyh Şihal önemli mesajlar verdi. Mikati’ye daha öncesinde nasihat ettiklerini; ancak kendisinin böylesi bir kriz ve çıkmaza düşmek istediğini söyleyen Şihal: “Kendisi bu çıkmazı istedi, nasihatımızı dinlemedi. Bu görevi (Başbakanlık) kabul etmesindeki gayreti nedeniyle ülkeye zarar verdi, Sünni topluma zarar verdi. Bizler Selefi grup olarak kargaşayı reddediyoruz. Herkesten İslam dininin gereklerine uygun davranmasını istiyoruz. Ancak bu şey başkan Mikati gibi bu veya şu şekilde buna katılmak veya sebep olmak karşısında sessiz durma anlamında gelmez.” dedi.

Son olarak Lübnan’daki Selefi Grubun kurucularından olan Şeyh Şihal konuşmasında hükümetin çalışmaya devam edebileceğini; ancak gerçekte hükümetin sanki yokmuş gibi olduğuna işaret çekti.

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: