BAŞBUĞ: ‘ATATÜRK’Ü SEVMEK MİLLİ İBADETTİR’


İlker Başbuğ’dan mektup var

Cumhuriyet Gazetesi‘nden Utku Çakırözer‘in yazısı:

*****

Terör örgütü yöneticisi” olduğu iddiasıyla ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanan emekli Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, 6 Ocak’tan bu yana tutuklu. Bugün, 69 yaşındaki emekli generalin cezaevinde geçireceği ilk Cumhuriyet Bayramı.

‘NE ALLAHLARI VAR NE DE PEYGAMBERLERİ’

Başbuğ, Silivri Cezaevi’nden gönderdiği mektubunda, bu yıl arka arkaya gelen dini ve ulusal bayramlarımızı demir parmaklıklar arasında sevenlerinden ayrı kutlamanın isyanını şöyle dile getiriyor:

“Kin ve nefretin bizleri sürüklediği Silivri’deki tutsaklığımız haksız ve inanılmaz bir şekilde devam ediyor. Kurban Bayramı’nı olduğu gibi Cumhuriyet Bayramı’nı da ailelerimizden, sevdiklerimizden ve bizi sevenlerden yine ayrı şekilde geçiriyoruz. Bu durumda yapabileceğimiz tek şey, herkesin Kurban ve Cumhuriyet Bayramı’nı uzaktan kutlamak oluyor. Kurban Bayramı’nı yaşadığımız günler insana şunu hatırlatıyor: Vicdan sahibi olanlar için, vicdan onların içindeki Allah’tır, peygamberdir. Ya vicdan sahibi olmayanlar! Onların ne Allahları ne de peygamberleri vardır.”

BU AYIBI KİM ÜSTLENECEK?

Daha iki yıl öncesine kadar Cumhuriyet Bayramı’nı devlet protokolünün dört numaralı ismi olarak kutlayan Başbuğ, Cumhuriyetmizin 89. yıldönümünde cezaevinde olmaktan duyduğu üzüntüyü ise şöyle aktarıyor:

“Benim gibi 53 yıl Türk Ordusu’nun üniformasını şerefle ve onurla taşıyan birisinin ve Cumhuriyete gönülden bağlı olan haksız ve mesnetsiz suçlamalarla özgürlükleri kısıtlanmış bizlerin, Cumhuriyetin kuruluşunu demir parmaklıklar arkasında kutlamak zorunda bırakılmasının ayıbını kimler yüklenecek ve bu ayıbı onlar nasıl temizleyecek?”

EN BÜYÜK GÜCÜM YAZMAK

Başbuğ tutuklandığı günden bu yana cezaevinde zamanının çok büyük bölümünü yazarak geçiriyor. Nedenini satırlarında şöyle izah ediyor:

“Bazıları, insanları demir parmaklıklar arkasına koyarak onların hürriyetlerini tamamen ellerinden aldıklarını zannedebilir. Yaşanan ve yaşanmakta olan olaylar bu düşüncenin pek doğru olmadığını göstermektedir. Düşünceler, sevgiler hiçbir zaman hapsedilemez, tutsak alınamaz. Malta’ya sürülerek zindana konan Ziya Gökalp yazdığı bir mektupta ‘Yazmak en büyük gücüm, beni demir parmaklıklar dışına çıkartıyor’ demişti. Gökalp’in sözleri birçoğumuz için de geçerlidir.”

SİLİVRİ’DE ATATÜRK İLE YAŞAMAK

Ağustos 2010’da emekli olduktan sonra yazmaya başlayan Başbuğ’un ilk kitabı terörle mücadele konusunda kaleme aldığı ‘Terör Örgütlerinin Sonu’ kitabıydı.

Sonra Atatürk üzerine yazmaya başladı. Önce doğumundan Cumhuriyetin kuruluşuna kadarki dönemi ele aldı. Silivri’de tamamlayabildiği bu kitaba ‘20. Yüzyılın En Büyük Lideri: Mustafa Kemal’ ismini koydu. Atatürk’ün cumhurbaşkanlığı yıllarını ve devrimleri kaleme aldığı son kitabını yine Silivri’de bitirdiğini mektubunda şöyle haber veriyor:

“İkinci kitabım ‘20. Yüzyılın En Büyük Lideri: Mustafa Kemal’ kitabının devamı olan, yazmakta olduğum ‘20. Yüzyılın En Büyük Lideri: Atatürk’ kitabını da bugünlerde tamamladım. İnanın; bu kitapların yazılması süresince neredeyse her gün, her dakika Atatürk’le yaşadım ve düşündüm. Bundan da büyük bir heyecan ve mutluluk duydum. Rüyada gibiydim. Kitabın sonlarına yaklaşırken, bir taraftan da üzüntü duymaya başladım. Adeta bu kitabın bitmesini hiç istemedim. Ancak, her zaman olduğu gibi zaman aktı ve birden kendimi 10 Kasım 1938 gününde buldum. İşte, o anda büyük bir boşluk içindeydim.”

ATATÜRK SEVGİSİ BAYRAMLARLA SINIRLI KALMAMALI

Kitabın son satırlarını hangi duygular içinde tamamladığını da Başbuğ şöyle tarif ediyor:

“İmdadıma, Türkiye Cumhuriyeti’nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın Atatürk için söylediği o eşsiz ve unutulmaz cümle yetişti. Bu cümle ilk kitabın birinci cümlesiydi. İkinci kitabın da son cümlesi oldu: ‘Seni sevmek, milli ibadettir’…”

Başbuğ’un mektubu, aracılığımızla kamuoyuna ilettiği şu çağrısıyla son buluyor:

Beni dinleyen herkese sesleniyorum: Milli ibadetinizi, sadece milli bayramlar ve 10 Kasım günleri ile sınırlamayınız. Ona çok şey borçlusunuz, borçluyuz

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: