İRAN KARAPROPAGANDA KANALLARI AVRUPA’DA YASAK


İRAN ANALİZ / Uluslararası uydu kanalları servis sağlayıcı şirketlerinden Eutelsat çeşitli İran resmi medya kanallarına Avrupa’da yayın yasağı koydu. İranlı makamların bu kararın Amerika hükümetinden gelen emir üzerine yapıldığı yönündeki iddialarla ilgili yorum yapmayan şirket yetkililerinin kararı çeşitli taraflarca olumlu karşılandır.Genel olarak medya etiğini hiçe sayan, Müslüman dünyasını ricit/azınlık Şii propagandası ile tahkir eden yayımları, fanatizm ve ayrımcılığı teşvik eden, son olarak Suriye’deki katliamları açıkça destekleyen bir siyaset gütmesi nedeniyle İran medyası Müslüman ve dünya kamuoyunda ciddi rahatsızlıklara neden oluyor. Bu nedenle de çeşitli Arap uydu şirketleri bazı İran kanallarına yasak koydu.

Yasak kararıyla ilgili olarak konuşan kanalın sözcüsü Alexander Horwits AFP’ye konuştu ve İntelsat’ın uydudaki İran İslam Cumhuriyeti Radyo&Televizyon kurumu kanallarını iptal ettiklerini doğruladı. İşlerinin son derece dinamik olduğunu, müşterilerin ihtiyaçlarına göre değişiklik arz ettiğini belirten Horwits, mevcut kapasitelerinin sürekli değiştiğini, uydularındaki hizmetleri başlatma veya durdurma işinin rutin bir şey olduğunu söyledi.

Karapropaganda ve manipülasyon alanında kendisini kanıtlayan İran’ın İngilizce yayım yapan kanalı Press TV’nin bir haberi de muhabirlerce kendisine soruldu. Tahran’a yaptırımların ağırlaştırılması yönünde ABD’den gelen baskılar üzerine bazı İranlı kanalların mezkur şirketce iptal edildiğini iddia etmişti Press TV.

Intelsat şirketinin kapattığı kanalların özelliklerine bakıldığında hepsinin İran devletinin resmi kanalları olduğu, yayın politikalarını Velayeti Fakih İdeolojisi ve fanatik Şii mezhep propagandası yaptıkları görülüyor. Bunlar arasında Seher, Jam-e Jam, İran İslam Cumhuriyeti Haber Ağı ve Kevser kanalları yer alıyor. Avrupalı izleyicilere asıl hitap eden ve karapropaganda aygıtlarını başında gelen Press TV’nin yasaklanmaması ise gözlerden kaçmıyor.

İranlı makamlar 16 Ekim tarihinde Avrupa uydu operatörü Eutelsat’ın kararını protesto etmişti.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: