İRAN MİLLİ ORKESTRASI DAĞITILDI


İRAN ANALİZ / İran Milli Orkestrası teknik konseyi üyesi Arsalan Kemkar yaptığı açıklamasında orkestranın aylardır faaliyetlerinin durdurulduğunu söyledi. ILNA’ya konuşan ve Tahran Senfoni Orkestrası daimi üyesi olan Kemkar konuşmasında Haziran ayından bu yana orkestra üyelerinin provalara katılmadığını söyledi ve grubun yasaklandığı yönündeki söylentilerin doğru olduğunu belirtti.

İran’ın artık bir milli orkestrası olmadığını söyleyen Kemkar hükümet yetkililerini orkestra üyelerine akıbetleri hakkında yeterli bilgi vermemekle suçladı.

Yetkililer ise söylentileri kabul etmeyerek Kültür ve İrşad Bakanlığı’nın İran Milli Orkestrası, Tahran Senfoni Orkestrası ve korosunu tek bir teşkilat altında toplayıp, ödemeleri kolaylaştırmayı planladıklarını öne sürdü. Açıklama ülkenin içinde bulunduğu şiddetli ekonomik krizin ulaştığı boyutları göstermesi açısından ayrı bir önem arz ediyor.

Kemkar ise bakanlığın sözünü ve iddilarını salt “laftan ibaret” cümleler olarak değerlendirdi ve “Milli Orkestranın dağıtılmasının “tamir edilemez bir kayıp çünkü bestecilerimizin tüm motivasyonunu alıp götürdü” cümlesini kullandı.

1998 yılında Kültür ve İrşad Bakanlığı desteğiyle Ferhad Fahrettini tarafından kurulan İran Milli Orkestrası şimdiye kadar repartuarında 270 müzik sergiledi.

2009 yılındaki hileli cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında İran’ın elitleri, entektüelleri, düşünürleri, öğrenci liderleri ve seçkin kesimlerini hedef alan sistematik tasfiye sürecinde Ferhad Fahreddini de nasibini aldı. Ülkedeki kızgın ortamın müzik faaliyeleri için uygun olmadığını söyleyen Fahreddini 2009 cumhurbaşkanlık seçim sonuçlarını protesto eylemleri sonrasında görevinden istifa etmişti.

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: