İRAN REJİMİ İŞLEDİĞİ CİNAYETLERDEN ÖTÜRÜ YARGILANIYOR


İRAN ANALİZ / 1979 yılında Humeyni’nin iktidara geldikten sonra işlediği on binlerce masum siyasi tutuklunun katledilmesi ve işlenen cinayetlerle ilgili olarak ilk defa bir uluslararası mahkeme kurulduğu ifade edildi. Bağımsız mahkemede uluslararası adaletin ve kamuoyunun gözardı ettiği Humeyni liderliğindeki İran rejiminin işlediği kitlesel katliamlar, cinayetler ve siyasi infazlar ele alındı. 25 ila 27 Ekim 2012 tarihleri arasında yapılan çok sayıda kişinin dinlendiği mahkemenin tarihi önemi haiz olduğuna dikkat çekildi.

Hukuki bir bağlayıcılığı bulunmayan; ancak otorite yargıçlar ve hukukçulardan oluşan bağımsız mahkeme Ayetullah Ruhullah Humeyni iktidara geldikten sonra işlenen cinayet, tasfiye ve ihlalleri ele aldı. Mahkemede on binlerce siyasi mahkumun katliamından sorumlu İranlı yetkililerin yargılanması gerekliliğine işaret edildi.

Eski Yugoslavya için kurulan BM Uluslararası Suçlar Mahkemesi sabık savcısı ve mahekme üyesi Geoffrey Nice: “Dünya soruşturmak istemediği şeyleri soruşturmuyor. Ancak en önemli şey bir kayıt düşmektir. Bizler BM’yi bir araştırma komisyonu kurmaya zorlamak istiyoruz. Çünkü böylesi bir komisyon korkunç suçların işlendiğini söyler. Eskiyi geri getiremezler; ama birşeyler de yapmaları gerekiyor.” şeklinde konuştu. Tüm bunlara karşın Nice, şu an tüm gücüyle katil Beşşar Esed rejimini destekleyen, suç dosyası kabarık olan Rusya’nın ve BM Güvenlik konseyinin böylesi bir adımı veto edecekleri ihtimalerini de hatırlattı.

Mahkemenin davacısı Prof. Dr. Peyam Akhavan ise konuşmasında içlerinde çocuk, kadın, erkek de dahil 20.000′den fazla siyasi tutuklunun 1980 İran devrimi sonrası cezaevlerinde infaz edildiklerini söyledi.

“1988 yılında 5.000′den fazla siyasi tutuklu İran genelinde kısa bir süre içinde infaz edildi.” diyen Prof. Dr. Akhavan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bizler bunun İran Srebrenisası olduğunu söylüyoruz. (Bosna’daki Srebrenitsa’da 1995 yılında yaklaşık 8000 kişi öldürülmüştü.) Ancak burada ailelerin ve kurbanların hala acı çekmesine, yaşananları unutmamasına rağmen, bu zamandan sonra dahi kimse bunu soruşturmuyor.”

Toplu şekilde infaz edilip toplu şekilde gömülen İranlı masumların mezarlığı, buraya ziyarete giden aileleri ve yakınlarını gösteren fotoğraflar:

Kurbanlar arasında yer alan Mehdi Aşuk 1981 ile 1983 tarihleri arasında İran cezaevinde yaşadıklarını anlatıyor: “Orada 60 farklı işkence çeşidi vardı. Bizlere yapabilecekleri işkencenin her türlüsünü düşünüp yaptılar. 1981 yılının bir gecesinde içlerinde 15 yaşındaki bir çocuk da dahil koğuşundaki 44 hücre arkadaşına yapılanları paylaştı.

Mahkeme yaptığı açıklamasında bugün sürgünde yaşayan kurbanların akrabaları veya hayatını kurtaranların bağışlarıyla kurulduğunu söyledi. Mevcut İran rejimi de tanıkları dinlemesi için mahkemeye davet edildi; ama doğal olarak katliamların zanlısı konumundaki Velayeti Fakih rejimi bunu reddetti.

Aşağıdaki fotoğraflar tanıklar ve şahitlerden bazıları.

Muhsin Tebrizi

Muhammed Kashuk

Hamit Estari

İran rejimi devrim sonrası cezaevlerinde infazların olduğunu itiraf ediyor ve bunu sözde uluslararası yasalara uygun olarak gerçekleştirildiğini iddia ediyor. Ancak gerek kurbanların yakınları gerekse bu toplu infazlara şahitlik edenler çocuk yaşta olanlardan, olaylarla yakından uzaktan alakası bulunmayanlara ve herhangi somut bir delil olmaksızın katledilen on binlerce masumun varlığına dikkat çekiyor.

Yargılama, şahitler, 1980-88 arası Velayeti Fakih rejiminin kurbanı olan binlerce insanın ismi, kimliği, eğitim seviyesi ve verilerine dair bilgilerin, videoların yer aldığı site ziyaret edilebilir. Iran Tribunal.com adlı site İngiliz ve Farsça olup çok ciddi dökümanlar ve bilgiler içeriyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: