Suriyeli Kürt Aktivist Sami Davut ile Söyleşi


Suriye Kürt hareketi içinde siyasal partiler kadar ve hatta bazen onlardan daha fazla önem taşıyan bir diğer unsur gençlik hareketleri ve sivil aktivistlerdir. Suriye’nin Kürt bölgelerinde düzenlenen yönetim karşıtı gösterilerin birçoğu bu gruplar tarafından organize edilmektedir. Suriye Kürt toplumunun önemli bir kısmı gençlik hareketlerini desteklemekte ve birlikte hareket etmektedir. Irak’ın Süleymaniye şehrinde söz konusu Suriyeli gençlik hareketlerinde faaliyet gösteren Kürt aktivist Sami Davut ile Suriye’yi ve Suriye Kürtlerini konuşma imkanı elde ettik.

ORSAM: Öncelikle kendinizi tanıtabilir misiniz?

SAMİ DAVUT: Benim adım Sami Davut. Yazarım, araştırmacıyım. Epistemoloji üzerinde çalışıyorum. Aynı zamanda sanat eleştirmeniyim.

ORSAM: Bir Suriyeli Kürt olarak Suriye’de yaşanan ayaklanma hareketine nasıl bakıyorsunuz? Bu gelişmeyi Suriye halkı ve Suriye Kürtleri adına nasıl değerlendiriyorsunuz?

SAMİ DAVUT: Bu ayaklanma daha önceki ayaklanmaların bir uzantısıydı. Olması gereken bir ayaklanmaydı. Yarım yüzyıla dayalı bir rejimin halk üzerinde uyguladığı baskıdan dolayı böyle bir ayaklanma ortaya çıktı ve artık halk da bir şekilde kendi haklarını kazanabilmek adına daha önceki ayaklanmalara dayanarak böyle bir yola başvurdu. Bu ayaklanma Suriyeli Kürtler için daha iyi çünkü onlar için tarihi fırsat yarattı. Yeni bir medeni rejimin doğabilmesi için büyük bir fırsat. Ama bu sadece bir fırsattır, medeni devlet kurabilmek için bir etken değildir. Sadece Kürtler için değil bütün etnik gruplar için önemli olacağını düşünüyorum.

ORSAM: Özellikle son dönemde gelişen olaylarla beraber artık ülkenin uzun süreli bir iç savaşa, farklı etnik ve mezhepsel gruplar arasında bir çatışmaya doğru sürüklenmesi ihtimali konusunda ne düşünüyorsunuz?

SAMİ DAVUT: Sünniler ve Aleviler arasında böyle bir şey oldu. Daha önce yoktu. Bazen bu iç savaşların temelleri dışarıdan atılıyor. Nasıl Hizbullah ile İran birleşti ve Şiilerin etkin rol oynayabileceği bir ortam oluşturdular, burada da buna karşı bir cephe oluşturulacaktır. Bu iç savaşın temelleri bazen dışarıdan da atılıyor. Ama aslında Suriye halkı iç savaşa sürüklenecek bir zihniyete sahip değildir. Bu durum psikolojik olarak nereye kadar devam edecek bunu da bilmiyoruz.

ORSAM: Suriye Kürtleri bundan sonra ne bekliyor, ayaklanma Suriye Kürtleri için ne anlam ifade ediyor?

SAMİ DAVUT: Bu devrimle beraber Kürtler için hükümet tarafından üç tane önemli karar alındı. Kimlikleri alınan, yok sayılanların kimlikleri geri verildi. Diğer taraftan Kürtlerin kendi arazilerine kendi mal ve mülklerine sahip olamayacaklarına dair bir kanun vardı. Bu kararlar da geri alındı. Şu anda Kürtler kendi arazilerine mal ve mülklerine sahip olabilecektir. Ayrıca Kürtlere yönelik bir baskı vardı. Bu baskılar da artık ortadan kaldırıldı. Bu ayaklanma ile beraber bunlar değişti. Esasında genel olarak tüm Suriye halkı kötü bir durumda. Sadece Kürtler daha fazla sıkıntı çekti. Yoksa şu anda Suriye’de yaşayan herkesin çok zorunlu bir yaşamı var diyebiliriz.

ORSAM: Suriye Kürtleri Esad sonrası Suriye’de nasıl bir siyasi yapılanma görmek istiyorlar, temel talepleri nelerdir?

SAMİ DAVUT: Kürtler, Esad rejiminin yıkılmasından sonra iktidara Müslüman Kardeşler’in gelmesinden çekinmektedir. Bu Kürtler için bir kaygı nedenidir. Kürtlerin isteği laik ve medeni bir devletin kurulmasıdır. Kürtler şu an ki Suriye muhalefetinin iktidara gelmesinden de çok korkuyor, çünkü onların da istedikleri yapı Kürtlerin arzuladığından farklıdır. O yüzden Kürtler kendileri için bir ayaklama hareketine girişmeyi tercih etmektedir. Çünkü Arap muhalefetine çok fazla güvenmemektedirler.

ORSAM: Türkiye’nin Suriye Kürtlerine yönelik politikası konusunda ne düşünüyorsunuz?

SAMİ DAVUT: Türkiye Suriye Kürtleri konusunu bir tabu olarak görmemektedir. Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Suriye Kürt partileri ile görüşmesi önemli ve olumlu bir adımdır. Bizler de olumlu yaklaşmak gerektiğini düşünüyoruz. Ancak biz sonuçta Suriye’de bir Kürt bölgesinin oluşmasını destekliyoruz. Bu Kürtler için çok önemli bir adım olacaktır.

ORSAM: Teşekkür ediyoruz.

* Bu söyleşi 30 Ağustos 2012 tarihinde ORSAM tarafından Irak’ın Süleymaniye şehrinde gerçekleştirilmiştir.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: