ZAMAN ERGENEKON HABERİNDEN ABD’Yİ ÇIKARDI


(SÖZDE) Ümraniye Davası’nda emekli Tuğgeneral Esener dinlendi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi‘de görülen 65’i tutuklu 274 sanıklı (SÖZDE) Ümraniye Davası‘nın 252. duruşması başladı. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi‘nin yanında bulunan büyük salonda yapılan duruşmada CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Gazeteci Tuncay Özkan ve Özel Harekat Dairesi eski Başkanvekili İbrahim Şahin de aralarında bulunduğu 39 tutuklu sanık hazır bulundu.

Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal‘ın da aralarında bulunduğu 26 tutuklu sanık duruşmaya katılmadı. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, dava sanıklarından Mehmet Haberal’ın savunma tanığı CHP Ankara Milletvekili Emrehan Halıcı ve yine dava sanıklarından Levent Ersöz ile Hasan Atilla Uğur‘un savunma tanığı Kadir Ali Esener‘in hazır olduğunu açıkladı. Mahkeme Başkanı Özese, önce Kadir Ali Esener’in dinleneceğini belirtmesi üzerine tanık Esener tanık kürsüsüne alındı. Yeminli olarak ifade veren tanık Esener, emekli tuğgeneral olduğunu söyledi.

"AYIŞIĞI, YAKAMOZ, SARIKIZ NEYMİŞ?"

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, "Ayışığı,Sarıkız, Yakamoz gibi darbe planlarına ilişkin bilginiz var mı?" diye sordu. Tanık Esener, "Jandarma Genel Komutanlığı’nda 2002-2004 yılları arasında Genel Plan ve Prensipler Daire Başkanı olarak görev yaptım. 2004’te YAŞ kararıyla Aydın’a Jandarma Bölge Komutanı olarak atandım" dedi.

Esener sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ankara’ya gittiğimde komutanım olan emekli Orgeneral Fevzi Türkeri’i nezaketen ziyaret ettim. Bana dedi ki ‘Sen o dönemde karargahtaydın. ‘Ayışığı, Yakamoz, Sarıkız neymiş?’ diye sordu. Ben de ‘Sayın komutanım ilk defa sizden duyuyorum" dedim. Genel sekreter odasında çay içip ayrılayım diye girdiğimde, Levent Ersöz Paşa oradaydı. Ersöz’e Ayışığı, Yakamoz ve Sarıkız’ı sordum. Ersöz, ‘Mayıs ayında Faruk Demir vermişti. Ben de Jandarma Genel Komutanım Şener Eruygur’a arz ettim, dedi. Emekli olduktan sonra 2006 yılında Levent Ersöz’ün Ankara’daki ofisinde Faruk Demir ile karşılaştım. Bu söz konusu planları sordum. O da ‘Amerikalı dostumdan alıp Levent Paşa’ya ilettim’ dedi"

"SORMADIM, BENİ İLGİLENDİRMİYOR"

Mahkeme Başkanı Özese’nin, "Faruk Demir’in iddia edilen darbe planlarını Levent Ersöz’e vermesinin nedeni neymiş?" şeklindeki sorusuna tanık Esener, "Sormadım, beni ilgilendirmiyor" diye cevap verdi. Mahkeme Başkanı Özese, "Faruk Demir iddia edilen darbe planlarını başkalarına da vermiş mi?" şeklindeki sorusuna tanık Esener, "Bilemiyorum. Söz konusu planların başka taraflara dağıtımının yapılıp yapılmadığını sormadım" dedi.

"YEMEKTE İLHAN SELÇUK VE BALBAY DA VARDI"

Duruşma Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, "Dava sanıklarından Levent Ersöz ve Hasan Atilla Uğur’un da olduğu ortamda sivillerle bir toplantıya katıldınız mı?" diye sordu. Tanık Esener, "Evet bir akşam yemeği yedik. Levent Paşa arayarak beni çağırdı. Normalde bir gün önceden haber verilir. O gün akşam beni aradı. ‘Komutan gelmedi yer boş kalmasın’ diye seni çağırdık dedi. Orada İlhan Selçuk ve Mustafa Balbay vardı. Rektörlerden kimseyi görmedim. Biz ayrılırken biri geldi ama biz ayrılıyorduk. Bize ‘Siz gidebilirsiniz’ dediler" diye cevap verdi.

"TOPLANTIYA KATILMADIM"

Savcı Pekgüzel’in, "3 Mart 2004 tarihinde hilafetin kaldırılmasıyla ilgili toplantıdan haberiniz var mı?" şeklindeki sorusuna tanık Esener, "Atatürkçü Düşünce Derneği koordinasyonundan yapıldı. Toplantıya katılmadım. Basından takip ettiğim kadarıyla komutanların katıldığını biliyorum" dedi. Savcı Pekgüzel, dava sanıklarında Mustafa Balbay’a ait olduğu iddia edilen günlüklerden 4 Mart 2004 yılında yapılan toplantıya ilişkin bazı bölümler okuyarak, toplantıda nelerin konuşulduğunu sordu. Tanık Esener de "O toplantıda sivil toplumun bilinçlendirilmesi gündeme getirildi. Aradan 8 sene geçti başka hangi konular gündeme getirildi hatırlamıyorum. İlhan Selçuk ve Balbay sivil toplumun nasıl bilinçlendirilmesi gerektiği konusunda birer konuşma yaptılar" diye cevap verdi.

ZAMAN NİYE ABD BÖLÜMÜNÜ ÇIKARDI

Öte yandan haber DHA, İhlas ve Cihan Haber ajanslarından bu şekilde servis edilirken, haberi örütbağında yayınlayan Zaman Gazetesi ise ilginç bir kısaltmaya imza attı.

Haberin, "Mahkeme Başkanı ve savcının soruyarını cevaplayan emekli Tuğgeneral Esener, Sarıkız, Ayışığı ve Yakamoz darbe planlarını da eski Jandarma Komutanı Fevzi Türkeri’den öğrendiğini anlattı. Tayin olması nedeniyle Türkeri’yi ziyarete gittiğini kaydeden Esener, "Komutan bana ‘Ayışığı, Yakamoz planlarından bilgin var mı?" dediğini aktardı" BÖLÜMÜ VEREN ZAMAN GAZETESİ, cümlelerin devamı olan, "Ben de ‘Sayın komutanım ilk defa sizden duyuyorum" dedim. Genel sekreter odasında çay içip ayrılayım diye girdiğimde, Levent Ersöz Paşa oradaydı. Ersöz’e Ayışığı, Yakamoz ve Sarıkız’ı sordum. Ersöz, ‘Mayıs ayında Faruk Demir vermişti. Ben de Jandarma Genel Komutanım Şener Eruygur’a arz ettim, dedi. Emekli olduktan sonra 2006 yılında Levent Ersöz’ün Ankara’daki ofisinde Faruk Demir ile karşılaştım. Bu söz konusu planları sordum. O da ‘Amerikalı dostumdan alıp Levent Paşa’ya ilettim’ dedi" bölümünü ise yayınlamadı. Böylece açıklamanın en can alıcı bölümü olan "Amerikalı dostumdan alıp Levent Paşa’ya ilettim" bölümünü Zaman Gazetesi okuyucuları okuyamadılar. Zaman Gazetesi, bunun yerine haberi, "Sanki o belgeler varmış da askerler darbe planlamış" gibi vermesi dikkat çekti.

ABD NİYE BÖYLE BELGELER VERDİ?

Esener’in açıklamalarına göre iddia edilen, "Ayışığı, Yakamoz ve Sarıkız" adlı planların en azından Türk komutanları tarafından hazırlanmadığı ve ABD’liler tarafından verildiği ortaya çıkıyor. Davanın devamındaki gelişmeler merakla bekleniyor.

ASKERHABER / HABER MERKEZİ

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: