Ergenekon’da Şok İddia


ERGENEKON davasında dün tanık olarak dinlenen emekli Tuğgeneral Kadir Ali Esener, "Stratejist olarak tanıdığım Faruk Demir, darbe planlarını Amerikalı dostlarından alarak Levent Paşa’ya ilettiğini söyledi" dedi.

Kadir Ali Esener’in duruşma sırasında anlattığı bu önemli anektodun içinde ise Stratford belgelerinde TR325 koduyla anılan Faruk Demir’in ismi yine başroldeydi. Emekli Tuğgeneral Kadir Ali Esener, bahsedilen planları Emekli Orgeneral Fevzi Türkeri’den duyduğunu ve konuyu Levent Ersöz ile konuştuğunu söyleyerek şöyle devam etti: "Bana Ayışığı, Yakamoz ve Sarıkız darbe planlarını duyup duymadığımı sordu. Ben de ilk kez kendisinden duyduğumu söyledim. Çıktığımda da Levent Ersöz ile karşılaştım. Planlardan haberi olup olmadığını sordum. Strateji uzmanı olarak bildiğim Faruk Demir tarafından Mayıs ayında bir CD içerisinde getirildiğini ve kendisinin de bunları Fevzi Türkeri ile Şener Eruygur’a verdiğini söyledi"

"AYIŞIĞI, YAKAMOZ, SARIKIZ NEYMİŞ"

Silivri’de dün yapılan duruşmaya emekli Tuğgeneral Kadir Ali Esener’in "Sarıkız", "Ayışığı" ve Yakamoz" darbe planları ile ilgili tanıkları ile ilgili anlatımları damgasını vurdu. Emekli Tuğgeneral Kadir Ali Esener, bu darbe planlarını ilk kez 2004’te Ankara’ya gittiğinde duyduğunu ifade ederek, "Ankara’ya gittiğimde komutanım olan emekli Orgeneral Fevzi Türker’i nezaketen ziyaret ettim. Bana dedi ki, "Sen o dönem karargahtaydın. "Ayışığı, Yakamoz, Sarıkız neymiş" diye sordu. Ben de, "Sayın komutanım ilk defa sizden duyuyorum" dedim. Genel sekreter odasına çay içip ayrılayım diye girdiğimde, Levent Ersöz Paşa oradaydı. Ersöz’e, Ayışığı, Yakamoz ve Sarıkız’ı sordum. Ersöz, "Mayıs ayında Faruk Demir vermişti. Ben de Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur’a arz ettim" dedi. Emekli olduktan sonra 2006 yılında Levent Ersöz’ün Ankara’daki ofisinde Faruk Demir ile karşılaştım. Bu söz konusu planları sordum. O da , "Amerikalı dostumdan alıp Levent Paşa’ya ilettim" dedi.

TSK Amerikan Büyükelçiliği’ne şikayet edilmiş Ergenekon davasının 72’nci duruşmasında da Faruk Demir’in ismi gündeme gelmişti. Levent Ersöz’ün çapraz sorgusu yapıldığı gün yaşanan duruşmada Faruk Demir’in CIA ajanı olduğuna dair iddialar gündeme gelmişti.

Üye hakim Hasan Hüseyin Özese’nin Faruk Demir’in ilişkileri ile ilgili sorduğu bir soru üzerine Levent Ersöz, "Gazeteci Nuray Başaran kanalıyla Emniyet, MİT ve Genelkurmay Başkanlığı ile bağlantıları vardı" demişti. Cumhuriyet Savcısı Nihat Taşkın’ın "Bu belgeler nereye verilmiş? Faruk Demir misyondan mı, dernekten mi almış ? sorusu üzerine Levent Ersöz, " Yabancı misyon şefliğinde aldığını, buranın da Amerikan Büyükelçiliği olduğunu söyledi. TSK Amerikan Büyükelçiliği’ne şikayet edilmiştir" demiştir.

Levent Ersöz, Ayışığı, Yakamoz ve Sarıkız darbe planları ile ilgili ise o günkü duruşmada şunları söylemişti: "Nuray Başaran tarafından tanıştırılan Faruk Demir, Temmuz ayı içerisinde 4 sayfalık power point sunu fotokopileri getirdi. Bunların bizim tarafımızdan hazırlandığı söylentileri olduğunu söyledi. Nereden ele geçirdiğini sorduğumda, HAKDER isimli derneğin genel sekreterliğince yabancı bir misyon şefliğine gönderilerek TSK’nın şikayet edildiğini, kendisine de öyle ulaştığını ifade etti. Ben bu sayfaları komuta katına arz ettim. Sorgumda belirtmeme rağmen bu şahsın ifadesinin niçin alınmadığını takdirlerinize sunuyorum. Emekli Tuğgeneral Ali Esener tanıktır. Her ikisinin de tanık olarak dinlenmesini istiyorum"

EDELMAN SAHTE DEMİŞTİ

Eski ABD Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın damadı Dani Rodnik’in internet bloğunda 2004’de elçiliğe "darbe planı" adı altında bazı belgeler gönderildiğini, yapılan inceleme sonunda bunların sahte olduğunun tespit edildiğini açıklamıştı.

İSMİ STRATFORD BELGELERİNDE

Faruk Demir’in adı Stratford belgelerinde de TR325 koduyla geçmiş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın sağlığı ile ilgili bilgiler verdiği ve Erdoğan’a 2 yıl ömür biçtiği öne sürülmüştü. Güvenlik ve enerji politikaları uzmanı Faruk Demir İmam Hatip Lisesi’nin ardından, Sağlık Meslek Yüksek Okulu’nu bitirmiş ve enerji konusunda uzmanlaştı. 41 yaşındaki Faruk Demir, katıldığı TV programında Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtlamış ve bu iddiaları kabul etmemişti. Faruk Demir, "Stratfor’la çalışmak gizli bir şey değil ki. Burada özel olarak Faruk Demir’e atıfla kıvrılan bir harekette bulunuyorlar. Ben 2001 yılı Mart ayından beri Tayyip Erdoğan’ın yanında yer aldım. Daha önce de (Türkiye’de istikrarın anahtarı Başbakan Erdoğan‘dır, Abdullah Gül değildir) demiştim. Ben açıkça Erdoğan’dan yana bir tavır içindeyim" diye konuşmuştu.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: