TAKLİT MERCİ AYETULLAH SARHİ: SURİYE DEVRİMİNİ DESTEKLİYORUM


İRAN ANALİZ / İran’ın ülkeye müdahalesini, yaptığı yıkıcı siyaseti şiddetli şekilde eleştirmesiyle bilinen Iraklı taklit mercisi Ayetullah el-Uzma Mahmud es-Sarhi kendisine Suriye devrimine bakış açısıyla ilgili sorulanya uzun bir cevap verdi. Zulme karşı başkaldıran mazlum Suriye halkının ve başlattıkları devrimin yanında olduğunu defaatle açıkladığını belirten Ayetullah es-Sarhi bu soru münasebetiyle bir kez daha görüşlerini kamuoyu ile paylaştı.

Suriye’deki değerli kardeşlerinin devrimi başlattığı ilk günden bu yana çok kez bunu desteklediklerini, mübarek ettiklerini ve muzaffer olmaları için ellerinden gelen her şeyle desteklenmesi gerektiğini söylediğini vurguladı Ayetullah el-Uzma Mahmud es-Sarhi.

“Zalime karşı mazlumun yanında nasıl yer almayız?” diyen Iraklı meşhur Şii Taklit Mercisi Kerbela’da Hüseyin (ra)’in şiarının yaşanan bir örneğini, tecessüm etmiş bir numunesi şeklinde değerlendirdi Suriye devriminin şiarını. Bu sebeple Suriye’deki halk devriminin şiarını tekrar ettiklerini ve zikrettiklerini kaydeden Ayetullah “Heyhat minnez zille – Heyhat Zillet bizden uzaktır” şiarını söyledi.

Zalime, müfside, ahlaksıza, şerliye karşı çıktığını ve ıslah istediği cümlesini aktaran Ayetullah bu çerçevede Suriye’de, Şam’da yaşananlara değindi. Bunun Şii veya Sünni meselesi olmadığını söyleyen es-Sarhi yaşanlarının delalete düşmüş siyasiler ve zalimler ile, batıl siyasetlerden, haram ve fesada bulaşmış şahsi çıkar/makam peşindeki kişilerden, her şeyi iktidarda kalmak için yakıp/yıkacak, nefsiden başka her şeyi yok edecek zihniyettekilerden kaynaklandığına işaret etti.

Diğer ülkelerde yaşanan mübarek devrimlerde yaşananları dikkate alınması gerektiği yönünde daha öncesinde nasihatlerde bulunduklarını, hala nasihat ettiklerini kaydeden Ayetullah es-Sarhi halkın taleplerine bölgesel ve uluslararası müdahale olmadan direk cevap verilmesi gerekliliğine dikkat çektiklerini söyledi. Herşeyin acilen olmayacağını belirten es-Sarhi akan kanın durması için her fırsatı Suriyedeki idarecilerin kullanması için verildiğini söyledi. Ancak her kapıyı kapatan rejimin, her şeyi kapattığını ve kan ve ateşten başka bir şey getirmediğini belirtti.

Şiilerin çoğunluğunun yani 12 İmama inanan Caferilerin Şam’daki Alevileri ayırdığını sözlerine ekledi. Muhammed bin Nemiri en-Nusayri tebaası olan Nusayrilerin kim olduğunu Şam ahalisinin bildiğini, bunları Şiilerden ayırdıklarını söyleyen es-Sarhi bunlarla ilgili kendisine yöneltilen çeşitli sorulara daha öncesinde detaylı olarak cevaplar verdiğini hatırlattı.

Zalim rejimlerin doğasına bakılması ve odaklanması gerekliliğine işaret çeken Ayetullah, zalim rejimin ne Sünni, ne Şii, Ne Alevi ve ne de herhangi bir millet veya kökenden olmasının fark etmediğini söyledi. Zulüm, tuğyan, fuhşiyat ve fesat işlemek, rejimlerini sürdürmek için bu kişilerin din veya mezhepleri istismar ettiklerini sözlerine ekledi.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: