Kırgızistan “Mahalli Şura” Seçimlerine Gidiyor


Kırgızistan “Merkez Seçim Komisyonu” 25 Kasım 2012’de yapılması planlanan “mahalli şuralar” seçim hazırlıklarının 25 Ekim 2012 tarihi itibariyle tamamlandığını açıkladı. Söz konusu Seçim komisyonunun açıklamasına göre, 25 şehir merkezinde toplam 416 seçim bölgesi kurulmuştur.

Bu arada Kırgızistan’da mahalli şuralar, yerel yönetimlerin icraatını takip etmek ve denetlemek için halk oylaması ile seçilen bir mekanizma şeklinde çalışmaktadır. Halkın tüm sorunları ve talepleri söz konusu şuralar aracılığı ile gündeme getirilmektedir. Bu açıdan Kırgızistan’da mahalli şuralar ciddi bir öneme haizdirler.

Bu kapsamda “mahalli şuralar kanununa” göre şehir şuraları olarak bilinen il şuralarına aday olmak isteyenlerin mutlaka siyasi bir parti tarafından aday gösterilmesi gerekmektedir, bağımsız adayların adaylık talepleri hiçbir şekilde kabul edilemez. Ancak, ilçe şuralarına aday olmak isteyenler bağımsız da aday olabilirler. Fakat bu uygulama, bazı siyasi çevrelerce eleştirilmektedir. Onlara göre şehir şuralarına da bağımsız adayların katılması demokratik değerler çerçevesinde olması gereken bir uygulamadır.

Öte yandan Kırgızistan’da mahalli şuralara yönelik yapılan yasal uygulamaya göre, özellikle şehir şuraları için yüzde yedilik bir baraj uygulaması söz konusudur. Yani şehir şuralarının kürsüleri tüm şehrin en az yüzde yedi oyunu alan siyasi partiler arasında paylaştırılacaktır. Siyasi partilerin yüzde yedilik barajı aşamamsı durumunda ise, şehir şurası kürsüleri en fazla oyu alan üç parti arasında paylaştırılacaktır.

Şimdiye kadar adaylarını açıklayan 15 siyasi partinin rekabet edeceği mahalli şuralar seçiminin tüm siyasi parti liderleri adil ve demokratik şartlara uygun geçmesini temenni ederlerken, Kırgızistan Sosyal Demokrat Partisinin kurucu Başkanı ve Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev, yaptığı bir konuşmada seçimlerin şeffaflığı ve adil bir seçim olması için gereken önlemlerin alındığını söyledi.

Siyasi partiler açısından parlamento seçimleri için bir nevi hazırlık ve kendini sınama niteliği de taşıyan mahalli şuralar seçimlerinde iktidar parti başta olmak üzere ulusal mecliste temsilcisi bulunan partilerin daha çok şansı olduğu söylenmektedir. Bölgedeki bir takım analizciler, Respoblika Partisi, Kırgızistan Sosyal Demokrat Partisi, Ar-namıs Partisi başta olmak üzere parlamentoda temsilcisi bulunan partilerin daha çok şansı olduğunu ve küçük partilerin şanslarının da daha çok gösterdikleri adayların tanınmış olmasına bağlı olduğunu ifade etmektedirler.

Diğer taraftan toplam 45 kürsüsü bulunan başkent Bişkek şura seçiminin daha çok çekişmeli geçmesi beklenmektedir. Nitekim şimdiden tüm siyasi partilerin çalışmalarını daha çok başkente yoğunlaştırdıkları bilinmektedir. Başkent şurasını ele geçirmek tüm ülkeye söz sahibi olmakla birlikte büyük bir prestij kazanmak analamına gelmektedir. Ayrıca başkente daha fazla oy alan siyasi parti belediye başkanı seçimlerine de etkili olacaktır. Bu yüzden Başkent Bişkek’in şurası ayrı bir öneme haizdir.

Orta Asya ülkeleri arasında zaman zaman ciddi siyasi ve sosyal sorunlar yaşayan Kırgızistan’da geçtiğimiz Ağustos ayında yolsuzluk iddiaları yüzünden, Respoblika, Sosyal Demokrat, Cumhuriyet, Ar-namıs ve Sosyalist Ata-meken partilerinden oluşan koalisyon hükümeti dağılmıştı. Ciddi tartışmalar neticesinde dönemin başbakanı Ömürbek Babanov liderliğindeki Respoblika Partisi dışarda bıırakılarak yeni bir koalissyon oluşturulmuş ve hükümeti kurma görevi kurucu lideri şu anki Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in olduğu Sosyal Demokrat Parti’ye verilmişti.

Diğer taraftan Oş ve Celalabad bölgelerinde 2010 yılında yaşanan etnik çatışmalar yüzünden sosyal birlik tamamen yok olma aşamasına gelmişti. Bu bölgelerde halk kendi arasında büyük bir güven bunalımı içinde olmakla birlikte devlet ile halk arasında da ciddi bir kopukluk yaşanmaktadır. Bu çerçevede önümüzdeki Kasım ayında yapılması planlanan mahalli şura seçimleri bölgede yaşanan sosyal kopukluğun yeniden inşası açısından da büyük bir önem taşımaktadır. Ayrıca bu seçimler ülkedeki tüm siyasi partiler için, kendi güç ve potansiyellerinin sınanması açısından da önemli bir sınav olarak nitelendirilmektedir. Bu seçimlerde özellikle, başkent Bişkek başta olmak üzere büyük şehirlerde en fazla kürsü elde eden partinin, belediye seçimleri ve genel seçimlerde daha fazla şansı olduğunu söylemek mümkündür.

http://www.turksam.org/tr/a2799.html

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: