Yaşar Nuri Öztürk: Kambur İzzetleri, Ali Kemalleri unutmayalım!


Ve tabiî, onlar gibi yüzlerce vatan hainini, Müdafaai Hukuk, Millî Mücadele ve Cumhuriyet düşmanını da unutmayalım. Cumhuriyet’i ayakta tutmaya çalışanlar da unutmasın, Cumhuriyet’i yıkmaya çalışanlara da… Kambur İzzet ve Ali Kemal, tarih sayfalarında yüzlercesi kayıtlı hainlerin en tipikleri arasındadır.

Yaşadığımız günlerin dehşet verici olayları, özellikle emperyalizmin Cumhuriyet aleyhine sergilediği kudurgan hamleler bizi ister istemez, Kambur İzzetleri, Ali Kemalleri hatırlamaya sevk etti. Birazcık irdeleyelim bu tipik hainleri. İrdeleyelim de bedava bulduğumuz için kıymetini bilemediğimiz Cumhuriyet’in hangi çileler ve namussuzluklar aşılarak kurulduğunu görelim.

İstanbul Hükûmeti, İzmir’in işgaline ön gelen günlerde, Yunan işgalinin işini kolaylaştırmak için, padişah fermanıyla dört bir yana ‘nasihat heyetleri’ gönderiyordu. Bu heyetler, dini kullanarak, halkı haçlı işgale karşı çıkmamaya teşvik eden ‘Allah ile aldatma’ heyetleriydi. Dayandıkları resmi-siyasal temel, bir sıfatı da ‘Müslümanların Halifesi’ olan padişahın fermanıydı. Bu ferman, halkın haçlı işgale karşı çıkışını ‘mütareke hükümlerine aykırı ve misafirperverliğe leke sürecek bir tutum’ olarak gösteriyordu. Allah ile aldatma ekibi olan ‘nasihat heyetleri’ işte bu ferman istikametinde halka ‘öğütler’ veriyordu. Yani halkı, vatanına, mukaddesatına, mabedine, anasına, avradına musallat olmuş emperyalist haçlı sürülerine karşı sessiz kalmaya, hatta onlara nazik davranmaya teşvik ediyordu.

Padişahın hükûmetiyle onun beslediği hainler sürüsüne göre, Süleymaniye Camii’nin minaresine haç takmak üzere gemilerini Haliç’e demirleyen İngilizler’e karşı çıkmak ‘misafirperverliğe leke sürecek bir tutum’ idi.

Padişahın hükûmeti, bir yandan da İzmir’de başlayan eylemli mukavemeti kırmak için, İzmir Valisi Nurettin Paşa’yı değiştirerek yerine ‘Kambur İzzet’ diye anılan onursuz ve omurgasız bir paşayı İzmir Valisi yapıyordu. Bu Kambur’un, Müdafaai Hukukçulara işgalle ilgili söyledikleri şunlar: “Böyle bir mesele yoktur, İzmir’in işgal edileceği haberi doğru değildir.”

Yine omurgasız takımdan bir paşa olan Kolordu Kumandanı Nadir Paşa da, mukavemet edebilecek askerleri silahsızlandırarak kışlaya hapsediyordu. İşgalci Yunanlılar geldiğinde onları teşekkürle karşılayan bu alçak herife işgalci Yunan kumandanının reva gördüğü ‘ödül’ ise bu aşağılık adamı, tokatlatması oldu. Hem de bir Yunanlı çavuşa…

14 Mayıs 1919 akşamı yani işgalden birkaç saat önce İngiliz Akdeniz filosu kumandanı Amiral Galthrop, İzmir Valisi Kambur İzzet’e şehrin Yunanlılarca işgal edileceğini bildirdi. Vali Kambur İzzet şerefsizi, bu haberi de halktan gizledi. Bununla da yetinmeyerek 15 Mayıs sabahı yani işgal günü sabahı, Köylü Gazetesi’nde şu bildiriyi yayımlama alçaklığını gösterdi:

“Bazı fena niyetliler, İzmir’in Yunanlılar tarafından işgal edileceği yolunda söylentiler çıkarmışlardır. Yalandır; tekzip edilir.” (Geniş bilgi için Bk. Şevket Süreyya, Tek Adam, 2/69-73)

KAMBUR İZZET ZİHNİYETİNİN KİMLİĞİ

Kambur İzzet ve benzerlerine göre, bağımsızlık için mücadele eden Müdafaai Hukukçular, Kuvayi Milliyeciler ve özellikle onların başbuğu Mustafa Kemal, ‘fena niyetliler’ idi. Kambur İzzet’in günümüzdeki zihniyet torunları da Mustafa Kemal’i ‘fena niyetli’ görerek yok etmek istemiyorlar mı?

Bütün zamanların Kambur İzzet ruhlu emperyalist yamağı namussuzlarını tanımada bu tarihsel tablonun dikkatle değerlendirilmesi gerekir.

O sırada padişah hükûmetinin Dahiliye Nâzırı olan, tarihe Kurtuluş Savaşı’na ihanet eden alçakların en soysuzlarından biri olarak geçen ve bağımsızlık âşıkı halk tarafından linç edilen Ali Kemal ödlek haini ise, bölge valilerine şu emirleri tebliğ ediyordu:

“Bu müthiş davayı (Türkiye’nin işgalini) harp ve darp ile çözecek durumda değiliz. Bu açık talimata aykırı hareket edenlerden hesap soracağım. Harp ve darp, yaygara ve şamata zamanı değildir. En büyük vatanperverlik, beş senedir yaptığımız deliliklerin hesabı görülürken olsun, artık akıllandığımızı dost ve düşmana ispat etmektir.”

Bu yazımız, günümüzün bilcümle Cumhuriyet bağlısı ve düşmanı ekiplerine aynı hararetle ithaf olunur. Herkes, kendine düşen dersi çıkarır inşaallah!

Yurt

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: