Adil Serdar Saçan niye hedef oldu ??? /// CC : @vardiyabizde @BalyozGercekler @rodrikdani


Emniyet teşkilatı içinde Fethullah Gülen hareketine yakın çok sayıda polisin olduğu artık hekesçe bilinen bir gerçek. 2000’li yılların başında Gülen hareketinin emniyete sızmasına karşı soruşturma başlatan polislerin başına ise gelmeyen kalmadı.

Bu polis müdürlerinden biri de Adil Serdar Saçan.

Aydınlık gazetesi yazarı Hikmet Çiçek, cemaat hakkında çalışma yapan ve sonrasında başına gelmedik kalmayan o süreci köşesinde şöyle anlatıyor:

"Peki bu cemaat hakkında “projeli çalışma” yürüten polislere neler yapıldı? Başlarına neler geldi? Onu da bu hafta yazalım.

“Projeli çalışma” 2000’li yılların başında çıkarılan 4422 sayılı yasadan sonra polise verilen bir yetki. Soruşturma öncesi bir tür ön çalışma. Proje, cumhuriyet başsavcısının “olur” demesiyle başlatılıyor, projeden sorumlu bir savcı görevlendiriliyor. Bu yetkiyle birlikte şüpheli ya da “suç örgütü” hakkında “teknik takip” kararı (elbette mahkemeden!) verilebiliyor, telefonlar dinleniyor, e-postalar kontrol ediliyor, vs…

‘Silahsız terör örgütü’

İstanbul Organize Suçlar Şube Müdürü Adil Serdar Saçan‘ın Fethullah Gülen ve cemaati üzerine bir “proje çalışma grubu” oluşturulması için başsavcılığa başvurduğu tarih 16 Temmuz 2001.

Şube Müdürü Saçan‘ın izin talebi şu cümlelerle başlıyor:

“Şubemiz görevlilerince yapılan çalışmalar neticesinde ülkemizde Fethullah Gülen grubu olarak bilinen silahsız terör örgütünün özellikle İstanbul ilinde yoğun faaliyetlerde bulunduğu, ülke genelinde mahiyet adı altında 350 kişiden oluşan bir gruplarının olduğu, bunun altında ana mütevelli heyet, bunun altında da mütevelli heyet olduğu tüm oluşumların başında baş imam olarak Fethullah Gülen’in bulunduğu….”

İstanbul’un imamları

KOM Şube Müdürü Adil Serdar Saçan‘ın, “Fethullah Gülen ve grubu” hakkında “projeli çalışma izni” istediği başvurusunda daha sonra bu grubun nasıl örgütlendiğini anlatıyor. Saçan‘a göre İstanbul il imamı A. K. Dört bölgeye ayrılan İstanbul’da “Suriçi Bölge İmamı” O. K. Şirinevler’den A., S. ve O. T. sorumlusu. Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bayrampaşa’nın bölge imamlığını S. Yapıyor. Anadolu yakasının bölge imamlığını yapan H. B. Aynı zamanda il imam yardımcısı. H. B.’nin yardımcısı da FEM dershanelerinde öğretmen F. Ö.

Proje için talebinde, bu hiyerarşik yapının finansal sorumlusunun bir armatör olduğu belirtildikten sonra, bu yapılanmaya bağlı kuruluş ve vakıfların listesi veriliyor.

Saçan‘ın yazısında, “Silahsız terör örgütü” olarak nitelenen grubun, üyelerinden her ay belirli miktarda para topladıkları, bu paraların finans sorumlusunun “özellikle istihbarat şubesinde görevli mensuplarınca resmi arabalarda nakledildiği” kaydediliyor. Para vermeyen veya gruptan ayrılmak isteyenlere, “özel yaşamları ile ilgili oluşturulan arşiv sayesinde” şantaj yapılıyor, tehdit edilerek sindiriliyor.

“Özellikle İstihbarat Daire Başkanlığı ve önemli illerin istihbarat şube müdürlükleri ile, Narkotik, Mali ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerinin teknik takip birimlerini ellerine geçirdikleri, bu yolla düşman addettikleri kişiler hakkında arşiv çalışması yaparak bunu muhtemelen Zaman gazetesinin arşivinde sakladıkları” gene aynı talep yazısında ifade ediliyor.

Bilgilerin kaynağı

Cemaatin santaj ve tehdit amaçlı “arşiv çalışmasına” 11 yıl önce bile pek meraklı olduğu anlaşılıyor. Adil Serdar Saçan bu bilgileri nereden ve kimden aldığını 9 Ekim 2012 günlü duruşmada açıkladı:

“Bu bilgileri Fethullah Gülen grubundan bir polis geldi ve anlattı. Bu şahıs, şube müdürü olduğum için bana geldi. Proje işini bu polisin ifadesinden sonra istedim.”

Savcı Mehmet Ali Pekgüzel‘in dava klasörlerinde yer alan “x şahıs” başlıklı yazıda geçen “x şahısın” kim olduğu ve bu tutanağı kimin yazdığı sorusuna Saçan şöyle cevap veriyor:

“Savunmam sırasında söylemiştim. O yazı benimdir. X şahsın adını söylemem. Ölene kadar söylemem. Hele şimdi hiç söylemem. Bu dönem elbet geçecek.”

Ecevit bile davaya girdi

Fethullah Gülen ve grubuna karşı projeli çalışmanın sonucu ne oldu?

Adil Serdar Saçan bu çalışma için doğrudan kendisine bağlı özel bir ekip oluşturdu. Ancak ekip daha ilk “sokak çalışmasında” açığa çıktı. Projeden haberi olan bir kişi, hedef alınan kişileri mahallenin muhtarı aracılığıyla uyarmıştı. “Projeli çalışma” daha ilk gününde kendini ele vermişti. Bunun nasıl olduğu sonradan anlaşıldı. Saçan‘ın özel çalışma ekibinin başına atadığı polis cemaatin elemanıydı.

Yarım kalan proje, KOM şubenin son işi oldu. Şube müdürü Saçan ve müdür yardımcısı Ahmet İhtiyaroğlu hedef alındı. Medya harekete geçirildi, haklarında denmeyen kalmadı. Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit, bakanlar ve çok sayıda milletvekili “Hocaefendi”ye yapılan bu eyleme karşı emniyete ateş püskürdüler. KOM tecrit edildi. İstihbarat Şube bu olaydan sonra KOM’la çalışmadı, bilgi akışını durdurdu. 2003 yılında Saçan ve İhtiyaroğlu açığa alındı ve daha sonra polislikten ihraç edildiler.

Yetmedi, Adil Serdar Saçan Ergenekon sanığı yapıldı, 16 ay hapiste kaldıktan sonra şimdi “terör örgütü üyeliğinden” tutuksuz yargılanıyor."

Odatv.com

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: