MALİKİ MOSKOVA-TAHRAN-ŞAM ORTAK GÜVENLİK BİRİMİNE KATILDI


İRAN ANALİZ / Güvenilir kaynakların sızdırdığı bilgilere göre Maliki hükümeti Rusya-İran-Suriye arasındaki ortak güvenlik operasyonları birimine dahil oldu. Buna göre merkezi Moskova’da bulunan ve Suriye silahlı direniş hareketlerini bastırmak için kullanılan birime Maliki hükümeti çoktan bilgileri vermeye başlamıştı. Ancak gizli anlaşma ile birlikte Esed rejimine verilen destek resmileşmiş ve kurumsal bir yapıya bürünmüş oldu. Bunlar yaşanırken Irak içinde de çoğu İran devrim muhafızlarına bğalı İranlı şirketlere peşkeş çekilen büyük çaplı ihalelerle ilgili gelişmeler yaşanıyor.

Moskova, Tahran ve Şam’ı birbirine bağlayan iletişim şebekesine, son olarak Maliki Hükümeti de dahil oldu. Telekonferans sisteminin de bulunduğu bu birim acil durumlarda direk mezkur başkentleri birbirine bağlıyor. Telekomünikasyon sistemi de özel bir hat ile iletişimi sürekli bir hale getiriyor. Gizli kaynağın aktardığı bilgilere göre sistem gerçek bir kriz masası görevi görüyor. Suriye toprakları içindeki askeri hareketlilikleri geniş kapsamlı ve ciddi şekilde takip eden sistemi Rusya yönetiyor. Silahlı direniş gruplarının hareketleri, konuşlanmaları ve üsleriyle ilgili bilgileri takip eden Rusya, haritalar üzerinden bunları tespit edip Esed işgal güçlerine teslim ediyor. Bilindiği üzere devrimle birlikte zaten önemli istihbarat ve diğer askeri, kritik devlet kurumlarında Esed güçlerinin yanında binlerce İran devrim muhafızı ve uzmanı yer alıyor. Rus uzmanlar ise Hafız Esed döneminden beri ülkede rejimin en önemli dayanak noktası olarak bulunmayı sürdürüyor.

Kaynağın verdiği bilgilere göre Maliki güçleri mezkur kriz birimini Irak’a sınır bölgelerdeki muhaliflerin bulunduğu yerler, hareketleri ve çalışmaları hakkında casus araçlar aracılığıyla edindiği bilgileri aktarıyor. ABD sözde geri çekilme sonrası el-Kaide ile mücadele adı altında Maliki hükümetine çeşitli gelişmiş dinleme, takip ve casusluk gibi teknik donanım ve araçları teslim etmişti. İşte bu araçlar şimdi Suriyeli direnişi ve muhalefeti dinleyip Esed rejimin bekası için Rusya’ya veriliyor.

Hatırlanacağı üzere Moskova ile Bağdat arasındaki ilişkiler Esed rejiminin sallantıya girdiği devrim ile birlikte hız kazanmış, geçtiğimiz ay Maliki bir ziyaret gerçekleştirerek ekonomik-askeri önemli anlaşmalar imzalamıştı. Buradan her iki yapı da Türkiye’yi tehdit eden, kendilerince uyaran açıklamalarda bulunmuştu.

İRAN’A BAĞLI MUHTELİF UNSURLARIN IRAK’TAKİ VARLIĞI

Öte yandan bu gelişmelere paralel olarak Irak’taki İran işgal güçlerinin varlığı da görünür hal almaya başladı. Son olarak Zi Kar eyalet meclisindeki üst düzey bir yetkili durumun geldiği son noktayı gözler önüne seren bir açıklamada bulundu. Buna göre prensip olarak eyalette yer alan İmam Ali askeri üssünün bir kısmı İranlı şirketlere teslim edilecek. Amaç buranın bünyesinde bir sivil havalimanı inşası olarak duyuruldu. Mezkur şirketler sonrasında buranın idaresini üstlenecek.

Yetkilinin aktardığı bilgiler ittifakın eyalete yapılacak resmi ziyarette imzalanacağını söyledi. Eyaletten bir heyet Tahran’ı ziyaret ederek buradaki bir takım İranlı şirket ile görüşecek. Nasiriye sivil havalimanı dosyası da konuşulacak konular arasında yer alıyor. Bu da Nasiriye askeri havalimanı üzerinde yapılacak. Her ikisi de için de fizibilite çalışmaları yapmak üzere İranlı heyetlerin ziyarete gelmesi bekleniyor.

İnşaat bitim sonrası İranlı şirketlerin idari ve uçak hareketlerini kontrol anlamında burada bulunmaya devam edecekleri yönündeki açıklama ülkedeki Şii yetkililerin ideolojik bağlılıklarının bir göstergesi şeklinde yorumlanıyor. Çünkü büyük, orta ve nerdeyse küçük çaplı ihalelerde dahi inanılmaz ideolojik/mezhepçi tercihler öne çıkıyor ülkede. Yine de bu idareciler ile hükümetin geçici olduğuna, işgal güçleri ile birlikte 2003′te oluşan de-facto durumun er ya da geç değişeceğine dikkat çekiliyor.

Siyasi elitlerin ve idarecilerin aldığı kararların direk uygulandığı veya uzun ömürlü olup olmayacağı Nasiriye’deki gelişmelerde kendisini gösteriyor. Buna göre askeri hava üssü komutanı Tümgeneral Abdulhakim Abud Tahir yaptığı açıklamasında herhangi bir yabancı şirketin üs üzerine girişine izin vermeyeceklerini söyledi. Hüviyyeti ne olursa olsun üsse yakın bir yerde gözetleme veya hareket için kimseye izin verilmeyeceğini belirten Tümgeneral, böylesine stratejik ve faal bir askeri hava üssünde böyle bir şey olmayacağını söyledi. Ancak şimdi her ikisinin de Maliki’nin fiilen üstlendiği Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlık makamı ve Savunma Bakanlığından talimat yayımlanması mevzusunu da hatırlatmayı ihmal etmedi! Maliki’nin Tahran’a göbekten bağlı olduğu gerçeği ise generalin sözlerinin gerçekte bir anlamı olmadığı yönündeki yorumları haklı çıkarıyor. Ki general de Maliki’nin bu yönde bir niyeti olduğu gerçeğini gizlemiyor.

Güney başta olmak üzere Irak genelinde büyük işler alan İranlı şirketlerin Fars-Safavi işgal projesi olduğu yönünde yaygın bir kanaat hakim. Bunun milliyetçi veya Baas rejiminin ideolojik argümanları olduğu yönündeki iddialar pek gerçekçi bulunmuyor. Çünkü fiiliyatta ülkede bulunan İranlı şirketlerin ezici çoğunluğu İran Devrim Muhafızlarıyla irtibatlı yapılar. Bunlar da direk istihbarat ve İran rejimi adına çalışan silahlı unsurlardan, yapılardan oluşuyor. Irak başta olmak üzere bölgede İran adına istihbarat, yayılma ve nüfuz oluşturma gibi görevler görüyor bu şirketler.

Zi Kar Eyaletindeki İmam Ali Askeri Hava Üssü Irak’ın en büyük üslerinden birisi olarak öne çıkıyor. Burası Amerikan işgal güçlerince kullanılan üs, büyük ölçüde boşaltıldı ve Maliki hükümetine teslim edildi. Müsenna, Misan, Zi-Kar, Basra gibi eyaletlerle geniş bir alanı kapsayacak yetkinlikte bir üs olarak öne çıkıyor. İran ve Suudi Arabistan içindeki geniş bir sınır bölgesi dahil Irak’ın güneyindeki geniş bir alanı da Amerikan yapımı geniş radar sistemleri ile donatılmış bir üs olarak ismi yer alıyor.

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: