MALİKİ KONTROLÜNDEKİ EBU GUREYB CEZAEVİNDE DEĞİŞİKLİK YOK!


İRAN ANALİZ / Çoğunluğu Sünni kökenli Iraklıların işkence, kötü muamele ve cinayetlere maruz kaldığı Nuri Maliki’ye bağlı Ebu Gureyb Cezaevinde (Bağdat Merkez Cezaevi) insanlık trajedisi sürüyor. Herhangi somut bir delil olmaksızın suçlanan, içeri tıkılan ve bazıları ABD işgal idaresinden bu yana yıllarca tek bir kez dahi mahkemeye çıkartılmayan, hiçbir savunma hakkı tanınmayan yüz binlerce Iraklı vatandaş Maliki ve Şii milislere bağlı açık/gizli cezaevlerinde tutulmaya devam ediyor. Son olarak cezaevi idaresi iki hükümet kanalına sadece terörist Şii militanların bulunduğu kısmı ziyarete izin verdi.

Haberlere göre cezaevinde açlık grevine başlayan mahkumların durumunu yerinde görüntülemek isteyen hükümet kanalı el-Irakiyye ile ona yakın el-Feyha kanallarına buralara girmelerine izin verilmedi. Sadece terörist milislere has olan sekizinci kısma götürüldü ve burada istenilen görüntüleri aldı mezkur kanallar. Bunlara karşın üç günden bu yana açlık grevi yapan mahkumların kaldığı onuncu kısma gitmelerine izin verilmedi.

Maliki’ye bağlı el-Irakiyye ile el-Feyha kanalları Şii milislerin bulunduğu kısımlardan görüntüler aldı. Futbol oynarken çekilen videolarda milis mahkumların Maliki’nin Adalet Bakanının ziyaretini methettikleri ve cezaevinde açlık grevi olmadığı yönünde yalan demeçler verdiği kaydedildi. Bu söylenenlerin cezaevi idaresini kötü göstermek ve cezaevinde yaşanan gerçekleri çarpıtıp kamoyunu aldatmak olduğu cümlesini izledi hükümet televizyonunu seyredenler. Yerel kaynaklar ise cezaevi idaresinin diğer mahkumları çekse bile hükümet kanallarının bu görüntüleri yayımlamayacağı gerçeğine dikkat çekti.

Cezaevinin bu kısmıyla diğer kısımları arasındaki mahkumlara yönelik muamele, hizmet ve uygulamaların dahi son derece mezhepçi ve bölücü olduğu gerçeğine dikkat çekiliyor. Şii mezhep politikasının her yerde fanatizme varan bir şekilde uygulandığı Irak, insan hakları ihlallerinde dünya sıralamasında en ön sıralarda yer alıyor.

Amerikan işgal idaresinde bulunan ve korkunç görüntülerle tanınan Ebu Gureyb Cezaevi 2008 sonrasında Maliki hükümetine teslim edildi. İsmi Bağdat Merkez Cezaevi olarak değiştirilen cezaevinde eski dönemi aratmayan korkunç işkenceler, insan hakları ihallelleri ve tecavüzlerin yaşandığına dikkat çekiliyor. 2008′den bu yana işkence altında ölüp cesedi ailelerine adli tıp morgunda teslim edilen azımsanmayacak sayıda Iraklı bulunuyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: