MALİKİ-RUSYA ARASINDAKİ SİLAH ANLAŞMASININ ARKAPLANI


İRAN ANALİZ / Moskova’ya gerçekleştirdiği ani ziyaret ve 4 milyar doları aşan bir silah anlaşması ile sonuçlanan Maliki’nin ziyaretinin arkaplanına dair yeni bilgiler ortaya çıkmaya başladı. Ziyaretin asıl sebebinin İran’dan gelen talimat üzerine yaşandığı, kamuoyuna bildirilen rakamın dışında dörtyüz milyon ekstra para ödendiği, bunun Esed dikta rejimin borçlarının silinmesi için verildiği yönünde bilgiler yer alıyor.

Maliki hükümetinin yapısını bilen uzmanlar, ziyaretin asıl sebebinin İran’dan gelen talimat üzerine Esed rejimine destek amacıyla yapıldığına dikkat çekmekteydi. Hem zamanlama, hem anlaşmanın içeriği hem de verilen mesaj da bu yöndeydi. 30 yıla yakın süre İran-Esed rejimlerinin desteğini alan Dava Partisi başta olmak üzere Maliki ve sair Şii terör örgütü lider kadrosu bunun karşılığını 2003 sonrası yeni Irak’ında iktidar koltuğuyla aldı. Bunu karşılıksız bırakmayan Caferi ve Maliki hükümetleri İran başta olmak üzere Esed rejimine, Hizbullah örgütüne, Bahreyn’de kanlı ayaklanma başlatan Şii muhalefete ve Türkiye’deki Caferilere ciddi destek vermekteydi.

TÜRKİYE’DEKİ CAFERİLERE VE ŞİİLEŞEN LOBİ UNSURLARINA DESTEK

Irak milli servetinin akıtıldığı Şii merciler ve teşkilatlar da, İran rejimi kadar büyük miktarlarda fonları Türkiye’de Zeynebiye Kompleksini (Şii camisi, kültür merkezi, konferans salonu vs), İsra Kültür Merkezi, On 4 Televziyon kanalı, Mihrap Tv, Kudüs Tv, Tayder, Ehli Beyt Alimleri Derneği, Caferider ve irili ufaklı fanatik Şiilerden oluşan dernekler, onlarca internet sitesi ve lobi unsuru olarak çalışan elemanlara veriliyor. Çok küçük bir azınlık olan bu grup Beşşar Esed terörünü desteklemekten, Husi katliamlarını ve Bahreyn’de polisleri araçlarla ezen, hastaneleri işgal eden Şii muhalefetini desteklemek için bindirilmiş kıtalar gibi kullanılmakta. Maliki ve el-Hekim gibi Şii fanatik grupların heyetleriyle bu gruplar sürekli temas içinde bulunuyor. Bununla ilgili çok detaylı bilgiler, belgeler ve fotoğraflar sitenin İran&Şii lobisi kısmında bulunmaktadır.

MALİKİ’NİN SİLAH ANLAŞMASINDA GİZLENEN İRAN-ESED FAKTÖRÜ

Maliki’nin Rusya ziyaretine dair ayrıntıları sızdıran kaynak önemli bilgiler veriyor ve şunları aktarıyor: “Esed rejiminin Rusya’ya ödemesi gereken borçlar Rus Silah Şirketiyle anlaşan Maliki hükümetince askeri anlaşmalar çerçevesinde ödendi. Toplamda basının aktardığı gibi anlaşma bedeli dört milyar iki yüz milyon (4.200.000) Amerikan doları değildir. Tamı tamına dört milyar altı yüz milyon Amerikan dolarıdır. Bu mevzu özellikle apar topar bir şekilde Bağdat’a gelen İran Savunma Bakanının görüşmesinin ana konusunu teşkil etmektedir. Ahmet Vahidi ziyarette Maliki ile görüşmüş ve Suriye rejiminin Rusya’ya borçlu olduğu miktarın ödenmesini istemiştir. Bu ödeme elbet direk olmayacak, mezkur silah anlaşması içerisinde halledilecek; böylece ne kimsenin haberi olacak ne de kamuoyunda bir tepki meydana gelecekti. Basın-yayın organlarının bu hususa hiç değinmemesi veya ciddi şekilde eğilmemesi bunun bir nebze de olsa gerçekleştiğini gösteriyor. Çünkü eğer böylesi bir durum yaşansa ve en azından Maliki karşıtı siyasilerin, hükümet içindeki muhaliflerin haberi olsaydı ciddi bir tartışma yaşanacak, belki karara itirazlar nedeniyle pürüzler olacaktı. Ancak hadise sessiz sedasız ve hızlı bir şekilde halledildi.”

Bilgileri sızdıran uzman bununla ilgili bilgiler paylaşmayı sürdürdü: “Dava Partisi liderlerinden milletvekili Hasan es-Suneyd, meclis dışilişkiler komisyon başkanı Şeyh Hümam Hammudi heyette yer almaktaydı. Her ikisi de Irak halkının parasının Esed rejimi adına silah anlaşmasında ödendiğine dair bilginin sızdırılmasından ve duyulmasından son derece korkmaktaydılar. Irak halkının göstereceği tepkiden değil daha çok hadisenin arka planından habersiz olan Amerikan hükümetinin gazabını çekmekten korkmaktaydılar. Çünkü bu durum Nuri Maliki iktidarının tamamen ve her an Amerika tarafından terk edilip sonlanması ile sonuçlanabilirdi. Eğer Amerika’nın Irak’taki stratejik, siyasi ve ekonomik çıkarlarına uygun hareket edilmez ise ittifak darbe yiyebilirdi. Çünkü herkes Amerika’nın Nuri Maliki’yi ve Şii Dava Partisini desteklediğini, yol verdiğini ve hükümetini güçlendirmesi için her tür desteği verdiğini bilmekteydi.” Ancak yine de gözlemciler kaynağın aktardığı bu bilgilerin veya vekillerin öne sürdüğü iddiaların oldukça abartılı olduğunu düşünüyor. Çünkü Amerikan idaresinin Maliki’nin sıkı bir şekilde Esed rejimine her tür desteği verdiği gerçeğini biliyor. Maliki’yi hükümetten düşürmesi için Amerika’nın 200 milyon dolar gibi küçük bir meblağdan ziyade milyar dolarlarla ifade edilen İran’a yasadışı şekilde aktarılan petrol kozunu rahatlıkla kullanabileceğine dikkat çekiliyor.

Yapılan anlaşmanın miktarı 4.2 milyar dolar olarak kamuoyuna bildirildi. Gözlemcilere göre bu anlaşma Libya ve Suriye pazarındaki kaybından sonra Rus silah sanayisini kurtarma anlamına gelen önemli bir miktar. Yine gözlemciler otuz yıl boyunca Cezayir ve Venezüela hariç bu kadar yüklü miktarda silahı kimseye satmadı.

IRAKLI SİYASİLERDEN KOMİK SAVUNMA

Maliki meclisindeki Savunma ve Güvenlik Komisyonu üyesi milletvekili Hakim ez-Zamilinin açıklamasına bakıldığında anlaşmanın uçaksavar füze sistemlerini ve radar sistemlerini içerdiği anlaşılıyor. Bu sistemler Türkiye uçaklarının tecavüzlerine (!) karşı durmak için Kürdistan bölgesine yerleştirilecek. Anlaşma bünyesinde MIG-29 tipi savaş uçakları, hafif ve orta seviyede silahlar da yer alıyor. Elbette bu sistemi satan Rusya, bunları kullanmayı bilmeyen Malikiye bağlı güçlere eğitim vermek için uzmanlarını da gönderecek.

Bu gelişmelerle ilgili olarak özerk Kürt yönetiminden herhangi bir açıklama gelmedi; ancak gözlemciler Malikiye bağlı güçlerin Peşmergenin yayıldığı bölgelere giremediği, Musul ve Kerkük gibi tartışmalı bölgelere dahi girmesine izin verilmediği gerçeğini hatırlatıyor. Ezici çoğunluğu Şii partiler ve terör örgütü milislerinin oluşturduğu Maliki güçlerinin bu mezhepçi karakteri son derece öne çıkıyor.

Maliki’nin Rusya ziyareti ve silah anlaşmasıyla ilgili ez-Zamili’nin yorumları da ilginç. İddiasına göre Irak’taki silah kaynaklarının çeşitlenmesi için bu yapıldı. Çünkü imzalanan F-16 savaş uçağı ve hava savunma sistemlerine rağmen ABD, İsrail’i korumak ve Irak hava sahasını kullanarak İran’ı vurmak istiyormuş. Kaldı ki yine yapılan anlaşmalara ABD riayet etmemiş ve istenenleri vermemiş. Mesela hava savunma ve radar sistemleri anlaşmasına rağmen az sayıda söz yerine getirilmiş. Bunlara ilaveten Taci ve Nasiriye askeri üslerindeki hava radarlar Maliki’ye teslim edilmiş. Bunlar da Irak topraklarının sadece %40 ila %50′sini kapsıyormuş.

Uçaksavar füzelerine dair ise hiçbir şey almadıklarını söyleyen ez-Zamili F-16 savaş uçakları fiyaskosuna da dikkat çekiyor. Sözde anlaşmada ABD birçok sınırlandırma koydu. Havalimanları ve vereceği uçak sortilerini kısıtladı. ez-Zamili’nin iddiası işte bu yaşananlar ve İsrail savaş uçaklarını koruması yönündeki Washington’un niyeti karşısında Maliki’nin sözde bağımsız hareket ettiği izlenimini vermek istiyor.

Rusya Savunma Bakanlığı ise yaptığı açıklamasında fiili olarak Maliki’nin yönettiği savunma bakan vekili Sadun ed-Düleymi ve Iraklı askeri uzmanların geçtiğimiz Nisan, Temmuz ve Ağustos ayında Rusya’yı ziyaret ettiğini öne sürdü.

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: