Rumlar, Rusların kara para taşeronu


Borç krizi içinde olan ve Avrupa’dan destek bekleyen Rumlar, Almanya istihbaratının hazırladığı raporla şok oldu. Merkel’e iletilen raporda, “Rumlar, Rusya’nın kara parasının taşeronu. Mali yardım yapmayın” denildi.

ALMAN istihbaratı, Yunanistan krizi nedeniyle batma aşamasına gelen ve Avrupa Destek Mekanizması’ndan yardım isteyen Kıbrıs Rum yönetimini, ‘Rus kara parasının taşeronu’ olmakla suçladı ve Alman Meclisi’ne, “Bu durum değişmeden mali yardımı onaylamayın” tavsiyesinde bulundu. İstihbarat raporu, Yunanistan krizinde yaşandığı gibi, Rumlar’dan sıkı tedbirler isteyen Başbakan Angela Merkel’in çekmecesinde bulunuyor.

EN AZ 26 MİLYAR DOLAR

Gizli istihbarat raporu Alman Der Spiegel dergisinde yayınlandı ve Kıbrıs Rum medyasında bomba etkisi yaptı. Başbakan Merkel için özel hazırlanan rapora göre, Rusların Rum kesimindeki bankalarda 26 milyar dolarlık kara parası bulunuyor. Bu rakam 17 milyar Euro’luk büyüklüğe sahip Rum ekonomisinden daha büyük. İstihbarat raporu, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble’in, “Rumlarla imzalanacak memorandum öncesinde büyük zorluklar çıkacak” uyarısının ardından medyaya sızdı. Raporun can alıcı noktalarından biri ise, “AB’nin kurtarma paketinden en çok Rus kara parasının faydalanacak” uyarısı oldu.

80 Oligark’a AB vatandaşlığı

Raporda ilginç veriler bulunuyor. Rumlar 2004’te AB’ye tam üye olduktan sonra ‘kara parayla mücadele’ yasalarını müfredatlarına ekledi ancak uygulamadı. AB yasalarını delebilmek için Rus kara para sahiplerini (Oligark) ve yetkililerini hızlı bir şekilde vatandaş yaptı. Rum kesimi vatandaşlığını alan 80 Rus Oligark, böylece AB ülkelerinin tümünde oturma ve iş yapma hakkına da kavuştu.

Vergi cenneti olmaya devam

Yunanistan tahvilleri nedeniyle önce bankacılık, ardında da kamu finans sistemi krize giren Rum yönetimi, Temmuz ayında AB destek mekanizmasına başvurdu. Rum yönetimi, AB Merkez Bankası, AB Komisyonu ve IMF’den oluşan destek mekanizması ile kurtarma kredisi karşılığında alınacak ekonomik tedbirlerin pazarlığını yürütüyor. Rum yönetimi, özellikle ‘vergi cenneti’ olmalarını sağlayan yabancı şirketlerden alınan vergilerin artırılmasına karşı çıkıyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: