Ergenekon’da şantaj operasyonu


İstanbul polisi, Bakırköy ve Küçükçekmece adliyelerindeki davaları tehdit, şantaj ve rüşvetle etkilemeye çalışan çetenin 25 üyesini gözaltına aldı. Çetenin izleri Ergenekon’a uzandı.

İSTANBUL Emniyet Müdürlüğü Organize Şube Müdürlüğü ekipleri dün sabah saatlerinde mahkemeleri etkilemeye çalışan bir şebekeye yönelik operasyon düzenledi. Adil yargılamayı etkilemek için hakim ve savcılara rüşvet verdiği, bazı isimleri tehdit ettiği ve şantaj yaptığı iddia edilen şebekenin izi Ergenekon soruşturması sırasında bulundu. Bazı Ergenekon sanıkları ile irtibatı tespit edilen şebekenin dosyası ayrılarak soruşturma başlatıldı.

İzleri Ergenekon’da bulundu

Yargılamayı etkilemek için hakim ve savcılara rüşvet verdiği, bazı isimleri tehdit ettiği ve şantaj yaptığı iddia edilen şebekenin izi Ergenekon soruşturması sırasında bulundu. Bazı Ergenekon sanıkları ile irtibatı tespit edilen şebekenin dosyası ayrılarak soruşturma başlatıldı. Alınan mahkeme kararlarının ardından Mustafa Ö. ile Mustafa A.’nın liderliğindeki şebeke elemanları teknik ve fiziki takibe alındı. Bakırköy ve Küçükçekmece Adliyeleri ile Yargıtay’da devam eden davaları yönlendirmeye çalışan şebeke elemanlarının sanıklar ile mahkeme çalışanları arasında köprü kurduğu öğrenildi. Davayı kaybedeceğini düşünen sanıklara ulaşan şebeke elemanları davanın durumuna ve dosyanın yargıtay’da görülmesine göre fiyat belirleyerek anlaştığı tespit edildi. Şebeke anlaştığı şahıslara kendileri ile birlikte çalışan avukatlara vekalet verdirdiği belirlendi.

İmar davalarının bedeli 100 bin lira

Kendi avukatları tarafından devam eden davaların seyrini, irtibatlı olduğu adliye personelleri vasıtası ile değiştiren şebekenin davanın kaybedilme durumuna göre rüşvet bedeli belirlediği iddia ediliyor. Şebekenin özellikle ceza ve imar davalarında 100 bin liraya varan paralar aldığı öne sürülüyor. Şebeke elemanlarının bazı adilye personeline de kendilerini MİT ve Başbakanlık çalışanı olarak tanıtarak etki altına almaya çalıştığı öğrenildi. Yurt dışı bağlantıları da belirlenen şebekenin lideri Mustafa Özsoy’un sevgilsiinin Moldovalı olduğu ve bu ülke içinde de bağlantılarının olduğu belirlendi.

Hakim ve savcı dosyaları HSYK’da

Yaklaşık 2 yıl süren çalışmaların ardından İstanbul’un yanı sıra Aydın ve Ankara’da eş zamanlı yapılan baskınlarda 25 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında; çeşitli adliyelerde katip ve mübaşir olarak çalışan 7 kişi, Yargıtay’da Yazıişleri Müdürü olarak çalışan 3 kişi, 3 tane avukat ile şebeke liderleri Mustafa Ö. ile Mustafa A.’nun da olduğu öğrenildi. Polis soruşturma boyunca HSYK ile irtibatlı çalıştı ve etki edilmek istenen davalar ile ilgili bilgilendirme yaptı. Şebeke ile temas kuran, şebekenin etkilediği davalara bakan hakim ve savcıların dosyalarının HSYK’ya gönderildiği öğrenildi.

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: