LÜBNANLI PARTİ LİDERİ DE ESED REJİMİNİ SUÇLADI


İRAN ANALİZ / Özgür Vatanseverler (el-Vataniyyin el-Ahrar) Partisi başkanı milletvekili Devri Şem’un yaptığı açıklamasında General Visam Hasan’ın öldürülmesinden ötürü Esed rejimini sorumlu tuttu. Tıpkı diğer birçok siyasi parti, hareket önderi ve sivil toplum kuruluşu gibi Şem’un da Lübnan’daki iç karışıklık, terör, suikastlar ve eylemlerin arkasında Esed rejiminin bulunduğu gerçeğine işaret çekti.

Yaptığı açıklamasında Özgür Vatanseverler Partisi başkanı milletvekili Şem’un suikastın arkasında General Hasan’ın Memlük-Simahe patlayıcılar silsilesini, terörist planını ve bu işin içinde yer alan”Suriye rejimindeki” kişileri ifşa ettiğinden dolayı yaşandığını söyledi.

Mezkur cinayette bir Lübnanlı parmağı da bulunduğuna işaret eden parti lideri Hizbullah’ın konumu ve takındığı tavıra dair de değerlendirmelerde bulundu. Başta Lübnanı savunmak ve Filistin davasını savunmak gibi bir düşüncesi olan Hizbullah’ın sonuçta bu noktada da bittiğini ifade etti.

1701 uluslararası mahkeme kararına karşı silahını içerde kullanan bir Hizbullahın varlığına da değinen konuşma Hizbin gerek Lübnan halkı gerekse siyasiler nezdinde de inandırıcılığını tamamen kaybettiği şeklinde yorumlanıyor. Çünkü konuşmasında Şem’un aynı zamanda milletvekili Batras Harba suikast girişiminde yer alan Hizb militanlarının varlığını da hatırlattı. Mahkeme tarafından suçlanmasına rağmen Hizbin tıpkı Refik Hariri suikastına karıştığı söyleyen diğer terörist unsurları gibi bunları da koruduğu, sakladığı veya yurt dışına çıkardığı biliniyor.

14 Mart Cephesinin suikast sonrası Mikati hükümeti ile görüşmeyi reddetmesi, hükümetin artık geçersiz olduğunu ilan etmesi ve sair konum alışıyla ilgili olarak sorulan soruya cevaben “daha öncesinde böylesi bir tavır takınmaları beklenirdi” cevabını verdi Şem’un. Hükümetin düşürülmesi gerekliliğini vurgulayan Şem’un sokaklara dökülmek, düşürmek için kırıp dökmek gibi eylemler yapmak istemediklerini; ama kanunlar ile yasaların izin verdiği ölçüler içinde de hükümeti düşürmek istediklerini sözlerine ekledi.

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: