Patriot muamması


Reutersın verdiği “Türkiye NATO’dan, Suriye sınırına Patriot savunma sistemleri yerleştirmesini isteyecek” haberini Endonezya da bulunan Başbakan Erdoğan “Sağır duymaz uydurur” diyerek yalanlarken, Brüksel deki Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bunun ihtimal dahilinde olduğunu açıkladı.

Sağır duymaz uydurur, Patriot’u sınıra kurdurur!

Yabancı ajansların verdiği, “Türkiye; NATO’dan, Suriye sınırına Patriot savunma sistemleri yerleştirmesini isteyecek” haberlerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yalanlarken, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bunun ihtimal dahilinde olduğunu açıkladı. Reuters; üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisine dayanarak dün öğle saatlerinde bir haber yayınladı. Haberde, Ankara’nın füzelerin konuşlandırılması için kısa süre içinde NATO’ya resmi teklif sunacağını belirtildi. Associated Press’in haberine göre de, bir Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, sınıra Patriot füzesi yerleştirilmesi konusunun, Suriye’deki rejim güçlerinin muhalefet ve siviller üzerine gerçekleştirdiği saldırıları durdurmak için ele alınan senaryolardan biri olduğunu söyledi.

Türk yetkili, söz konusu planının ABD’deki seçimler yüzünden askıya alındığını, ancak Barack Obama’nın tekrar başkanlığa seçilmesinin ardından yeniden gündeme gelmesinin muhtemel olduğunu söyledi. İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan Türk yetkili, füzelerin sınıra yerleştirilmesi durumunda, bunun “NATO şemsiyesi” altında yapılacağını ifade etti. Bu haberin ardından Endonezya ’da bulunan Başbakan Erdoğan, “NATO’dan sınıra füze talebimiz olmadı. Bu iddialar asılsız. Bu füzeyi alma konusunda karar verecek merci biziz. Benim böyle bir şeyden haberim yok. Bu Dışişleri kim? Böyle bir şeyden haberimiz yok. ’Sağır duymaz uydurur’cinsinden Reuters böyle bir haber yapıyor. Bizim böyle bir talebimiz olmamıştır” dedi. Erdoğan’ın bu açıklamayı yaptığı saatlerde Brüksel’de açıklama yapan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “İhtimal planlamaları çerçevesinde NATO’da her şey konuşulur. Patriot kelimesi sihirli bir kelime mi? Sonuçta bu bir hava savuma sistemi.” sözleriyle füze meselesinin gündemdeki seçeneklerden biri olduğunu söyledi.

Rasmussen değinmişti

AA’ya konuşan bir başka diplomatik kaynak da, “Türkiye’nin güvenliği ve NATO sınırlarının güvenliği bağlamında NATO çerçevesinde yapılmakta olan çalışmalar ve ihtimaliyet planlamalarında bu konu da gündeme gelmektedir” ifadesini kullandı. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen hafta başında Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine, Türkiye-Suriye sınırına Patriot füze rampaları yerleştirilmesi konusunda Ankara’dan bir talep gelmesi halinde, ittifaka üye ülkelerin bunu değerlendirmek zorunda olduğunu söylemişti.

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: