Bu bir şaka mı?


TÜRKİYE’yi sarsan Danıştay saldırısından yıllar sonra bilgisayarın "varlığından" haberdar olundu.

Mahkeme hemen istedi ama Danıştay içini boş gönderdi. Duyanın aklına "biri mahkemeye şaka mı yapıyor" sorusunu getiren bir gelişme de bugün yaşandı. Danıştay bu defa da 2006 yılının saldırının gerçekleştiği 16-17 mayıs kayıtları yerine 2009 -2011 yılında kullanılan bilgisayarı gönderdi.

Danıştay saldırısına ait kamera kayıtlarının silindiği iddialarına ilişkin açılan davanın 6. duruşması bugün görülüyor. İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya tutuklu sanıklar OYAK Güvenlik’in eski Genel Müdürü Orhan Çoban, OYAK Güvenlik Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tarık Özyılmaz, OYAK Elektronik Güvenlik Sistemleri Müdürü Yavuz Selim Kavaklıoğlu, OYAK Savunma ve Güvenlik Sistemleri Şirketi Bilgi İşlem Müdürü Barış Demirtaş getirildi. Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda görülen davaya 6 tutuksuz sanıkta katıldı.

DANIŞTAY ÖNCE ‘BOŞ’, SONRA ‘YANLIŞ’ GÖNDERDİ^

Duruşmanın başlaması ile birlikte Mahkeme Başkanı Ali Alçık, gelen evrakları okudu. Danıştay saldırısının bilinmeyenlerini ortaya çıkarabilecek Danıştay Genel Sekreter Yardımcısının odasındaki bilgisayara ait hard diskin imajının gönderildiğini ancak imajın alınamadan gönderildiğini belirtti. Danıştay’dan ikinci kez istenildiğini belirten Ali Alçık, "Yeniden gönderildi imaj Danıştay tarafından ancak gönderilen yazıda 2009-2011 döneminde kullanılan bilgisayara ait hard disk olduğu yazıyor. Biz saldırı zamanını istedik ama böyle gelmiş. Bunu yine de inceleme için bilirkişiye gönderdik"dedi.

"SALDIRI ZAMANINDA RAPORLUYDUM

Duruşmada dosyaya gelen evrakların okunmasının ardından saldırı döneminde OYAK Bakım Müdürü Mutlu Demirtaş, tanık olarak dinlenildi. 2002 yılında Danıştay’da işe başladığını 2007 yılında istifa ettiğini belirten Demirtaş, "Saldırı zamanında bakım müdürüydüm. Saldırı sırasında ameliyat geçirdiğim için raporluydum. Evde istirahat ediyordum. Olaya dair bir bilgim yok"dedi. Demirtaş, sökülen arızalı cihazın yerine başka bir cihazın Danıştay istemediği sürece takılamayacağını ifade etti.

"EMNİYETTE BİR TELKİN OLMADI"

Sanık avukatlarından Hakan Kızılaslan, "Emniyette şüpheli sıfatıyla verdiğiniz ifadenizde sanıkları ve hatta kendinizi suçlayıcı ifadeler var. Bu yönde bir ifade vermeniz için bir telkin oldu mu?" sorusu üzerine Mutlu Demirtaş, "Bir telkin olmadı"diye yanıt verdi.

BAŞKANDAN SORU SORAN AVUKATA TEPKİ

Avukatın ‘Takipsizlik kararı karşılığında bir telkin oldu mu?" diye tekrar sorması üzerine mahkeme başkanı Alçık, müdahale etti. Avukata tepki gösteren Alçık, "Tanığa söylemek istemediği şeyleri söyletmeye çalışıyorsunuz. Net soru sorun. Asıl siz tanığı yönlendirmeye çalışıyorsunuz. Biz burada bir şeyleri saklamaya çalışmıyoruz ama siz tanığı yönlendirmeye çalışıyorsunuz" dedi.

"İSTENMEYEN BİRİ OLDUĞUM İÇİN İSTİFA ETTİM"

Avukat Erdoğan Soruklu’nun ‘Neden istifa ettiniz?" sorusu üzerine Demirtaş, "Yönetimle bakış açılarımızda bazı farklılıkların olduğunu düşündüğüm için. Görev yaparken bir baskı kurulduğu için, kurumda istenmeyen biri olduğumu düşündüğüm için… Özel sebeplerde var ancak burada kuşku yaratmamak için biraz anlatayım. İş hayatımız çok yoğundu. Sürekli seyahatler oluyordu ve çok yoğun çalışıyorduk. Eşim ve çocuğum vardı onlara zaman ayıramıyordum. Ben de istifa ettim." diye konuştu.

"DANIŞTAY -11 BİN TL BÜTÇEMİZ VAR ONA GÖRE KURUN SİSTEMİ- DEDİ"

Danıştay’a güvenlik sistemi kurmak için bir klasörlük bir dosya hazırladıklarını belirten Demirtaş, "Ancak bu bizim önerdiğimiz sistemi kabul etmediler. ’O kadar paramız yok. 11 bin TL bütçemiz var ona göre güvenlik sistemi kurun’ dediler. ’Burası Danıştay, kapıda polis var bir şey olmaz’ dediler. Müdür Orhan Çoban da ‘orası kamu kurumu. Gerekirse kar etmeyin ama kurun sistemi’ dedi. Biz de verilen paraya göre sistem kurduk" dedi.

"SALDIRIDAN SONRA OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ BİR SİSTEM KURDUK"

Güvenlik kameralarının kayıt yaptığı cihazın o dönemde Genel Sekreter Yardımcısı olan Engin Çakmak’ın odasında kurulu olduğunu belirten Mutlu Demirtaş, " Kayıt cihazının oraya kurulmasını Engin bey istedi. Saldırının ardından sistemi yine biz yeniledik ve olması gerektiği gibi yaptık. Bize bir oda tahsis ettiler. Sistemi o odaya kurduk ve çelik kapı taktırdık. Yeni sistem 200 bin tl’ye mal oldu." diye konuştu.

SAVCI: TUTUKLULUK HALLERİ DEVAM ETSİN

Tanık ifadesinin ardından duruşma savcısının görüşü soruldu. Savcı tutuklu sanıkların kuvvetli suç ve kaçma şüphesi gerekçesiyle tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti. Duruşma sanıkların ve avukatların taleplerinin alınması ile devam ediliyor.

OYAK DAVASI ERTELENDİ

Danıştay saldırısına ait kamera kayıtlarının silindiği iddialarına ilişkin açılan davanın 6. duruşması bugün görüldü. İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya tutuklu sanıklar OYAK Güvenlik’in eski Genel Müdürü Orhan Çoban, OYAK Güvenlik Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tarık Özyılmaz, OYAK Elektronik Güvenlik Sistemleri Müdürü Yavuz Selim Kavaklıoğlu, OYAK Savunma ve Güvenlik Sistemleri Şirketi Bilgi İşlem Müdürü Barış Demirtaş getirildi. Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda görülen davaya 6 tutuksuz sanıkta katıldı.

Duruşmada OYAK eski Bakım Müdürü Mutlu Demirtaş’ın tanık olarak dinlenilmesinin ardından tutuklu sanıkların tahliye talepleri alındı. Talepleri alan mahkeme ara verdi. 1 saatlik aranın ardından ara kararlarını açıklayan mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme gerekçe olarak ise, ‘kuvvetli suç şüphesi ve adli kontrol talebinin yetersiz kalacağını’ gösterdi.

Mahkeme ayrıca tutuklu sanık Orhan Çoban’ın avukatı Çağla Köroğlu’nun ‘bu dosyanın Ergenekon davası ile birleştirme talebinin geri çekilmesi yönündeki’ talebini de karara bağladı. Mahkeme, dosyalar arasında fiili ve hukuki irtibat bulunduğundan talebin reddine karar verdi.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İran Analiz

İran-Şii Jeostratejisi ve Dünya Genelinde İran Destekli Şii Örgütler, İran-Şii Lobisine Dair Bilgiler

İç Savaş

Strateji - Taktik - Savunma

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: