İRANLI SÜNNİ ALİMDEN İKİ YÜZ BİN KİŞİYE ÇARPICI AÇIKLAMALAR


İRAN ANALİZ / İran Belucistan bölgesinin önde gelen Ehli Sünnet alimlerinden Şeyhul İslam Abdulhamit İsmailzade yaklaşık iki yüz bin kişiye hitaben yaptığı Kurban Bayramındaki hutbesinde İran’daki ayrımcı ve mezhepçi politikaların varlığına dikkat çekti. Ülkede nüfusun en az % 20′sinin Sünnilerden oluştuğunu belirten alim buna rağmen İranlı Sünnilerin neden bakan, bakan yardımcısı, büyükelçi, vali veya idareci olamadığı yönündeki yakıcı gerçeğe işaret etti.

Önemli Sünni liderlerden birisi olan Şeyhül İslam Abdulhamit İsmailzade, İran’ın Zahidan kentinde yaptığı Kurban Bayramı hutbesinde yerel, bölgesel ve küresel gelişmelere değindi. Bayramda bile despotizmin hakim olduğunu ve bilinçli milletlerin dünyaya karşı diktatörleri yıkmak için çaba gösterdiğini ifade eden Sünni alimin kıldırdığı namaza yaklaşık 200 bin kişi katıldı. İslami Uyanışın bütün bölgede yayıldığını söyleyen İranlı Sünni alim zalim rejimleri ve kukla yönetimleri devirmek için halkın başlattığı direnişin zaferle sonuçlanacağını ifade etti. Konuşmadan direk zalim Esed rejimine karşı ayaklanan Suriye halkı ve direnişinin kast ettiği yorumları yapıldı.

Ehli Sünnet hatibi konuşmasında: “ İranlı Sünniler ülkeye daima sadık olmuştur. Sünniler her zaman milli bir dayanışma içinde olmayı ve sınırların korunması arzu etmektedirler. Sünniler vatanlarını savunmak için çok fazla fedakarlıklar yaptı. Çoğunlukla sınır bölgelerinde yaşamakta olduklarından, bu sayede İranı korumak için fazlası ile fedakarlık ve fayda sağlamışlardır. Tüm bu hizmetlere rağmen, İranlı Sünniler hemen her alanda ciddi ayrımcılığa maruz kalmıştır.” dedi.

Uluslararası Müslüman Alimler Birliği üyesi de bulunan İranlı alim Sünni vatandaşlara dini özgürlüklerinin verilmesi ve önemli görevlerde bulunması gerektiğinin aslında bilindiğini ifade etti. “Sünnilerin daha fazla taleplerinin olduğu kabul edilmelidir.” diyen alim Anayasa İrandaki Sünnileri hakları tanımasına rağmen fiiliyatta bunların uygulanmadığı ve gerçekte ayrımcılık ile karşı karşıya bulunduklarını ifade etti.

Önde gelen Sünni alim hutbesinde: “Benim görüşüme ve araştırmalarım sonuçlarına göre İran nüfusunun en az %20’sini Sünniler oluşturmaktadır.” diye ekledi. Asıl meselenin ise böylesi bir ciddi nüfusa sahip İranlı Sünnilerin en temel hakkı olan şeylerden neden mahrum bırakıldığı meselesi olduğunu belirten Şeyhulislam İsmailzade: “Sorun bu Sünnilerin neden bakan, bakan yardımcısı, büyükelçi veya vali olamamasıdır. Ülkenin kaderi için katılımcı bir şekilde yer almanın bizim yasal hakkımız olduğu kabul edilmelidir. İranlı Sünniler çoğunluk yada azınlık olduğuna bakılmaksızın ülkenin her yerinde dinlerini özgürce yerine getirmek, bunun huzuru içinde yaşamak istiyorlar. Sünniler bayram günleri, Cuma namazları ve cemaat namazlarını özgürce yapmalıdırlar. Cemaat namazlarını akademik, sivil ve askeri bölümlerde taciz edilmeden kılabilmelidirler.” diyerek Fars-Şii dayatmasının ülkede Sünnileri ne denli hedef alıp dışladığını, azınlık bir Şii mantalitesinin ülkeye hakim olmasının diğer toplumsal kesimleri nasıl ikinci sınıf bir vatandaş haline getirdiğini gözler önüne serdi.

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

Derin İstihbarat

strateji, güvenlik, araştırma, istihbarat, komplo teorileri, mizah, teknoloji, mk ultra, nwo

İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

%d blogcu bunu beğendi: